banner

170 milyon insana umut veren aşı

Ana Sayfa » Sağlık » 170 milyon insana umut veren aşı
Paylaş
Tarih : 21 Ocak 2012 - 16:41

İngiltere’de geliştirilen aşı ilk denemelerde ümit vaat eden sonuç verdi

170 milyon insana umut veren aşı İNGİLİZ bilim adamları, Hepatit C virüsüne (HCV) karşı geliştirilen bir aşının ilk denemelerde ümit vaat eden sonuçlar verdiğini bildirdi. Science Translational Medicine dergisinde yayımlanan makaleye göre, yeni aşıda virüsün içinden antijenler, yani yapısal olmayan proteinler kullanıldı. Daha önceki HCV aşılarında daha çok yüzey antijenleri kullanılmış, ancak virüs kendisini saran kabuğun yapısını sürekli değiştirdiği için aşılar fazla etkili olmamıştı.

Nüfusumuzun 3 katı hasta

Yeni aşının uygulandığı deneklerde güçlü antikor geliştiği, koruyuculuğun en az bir yıl sürdüğü bildirildi. Bilim adamları, aşıyı daha geniş kitleler ve risk altındaki gruplar üzerinde deneyeceklerini açıkladı. Dünyada 170 milyon Hepatit C hastası bulunduğu tahmin ediliyor. Karaciğeri vuran ciddi bir enfeksiyon hastalığı olan Hepatit C kan nakliyle tıraş bıçağı, manikür pedikür aletleri, tırnak makası, dövme, piercing, kulak delinmesi ve akupunktur gibi uygulamalarda steril olmayan aletlerin kullanımı ile bulaşabiliyor.

Aspirinin yarardan çok zararı varmış

İngiliz bilim adamları, mucize ilaç olarak bilinen aspirinin insan sağlığını olumsuz etkilediğini iddia etti. Daha önce bilim dünyası tarafından kalp rahatsızlıklarını ve kanseri engellemek için tüketilmesi tavsiye edilen aspirinin iç kanamaya neden olduğu bildirildi. Londra Üniversitesi’nde görevli bilim adamları 100 bin kişiyi incelediklerini açıkladı. Araştırmaya göre aspirin tüketen hastalarda kalp krizi geçirme riski yüzde 10 azalırken, iç kanama arttı. Uzmanlar “Her 120 kişiden biri kalp krizinden aspirin içerek kurtuluyor. Fakat aspirin her 73 kişiden birinde de iç kanamaya neden oluyor” açıklamasında bulundu. Profesör Kausik Ray “Aspirinin kalp ve damar rahatsızlıklarını engellediği su götürmez bir gerçek. Yapılan araştırmalar aspirinin ciddi iç kanama sorunlarına neden olduğu ortaya çıktı. Biz insanlardan doktorlarını dinlemelerini ve onların yönlendirmeleri haricinde ilaç almamalarını istiyoruz” dedi.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET
Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET

Artık türkiye olarak diriliş zaman yen anayasa ve yeni Türkiye için EVET  100 yıldır, bu ülkeyi avrupaya peşkeş çeken Sağır ismetin ataist

Türkmen kardeşlerimize destek çıkalım
Türkmen kardeşlerimize destek çıkalım

Utanmamız gerekiyor, TÜRK milleti olarak Kobani kadar olamadık Türkmen kardeşlerimize sahip çıkmıyoruz herkes kaçıyor, memleketin okadar zngini

Ey şehit
Ey şehit

Ey şehit sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın… Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın…” M.A. Ersoy

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz