banner

Diyarbakır’da  ’15 kafatası çıkarıldı’

Ana Sayfa » Haberler » Diyarbakır’da  ’15 kafatası çıkarıldı’
Paylaş
Tarih : 19 Ocak 2012 - 1:41

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ahmet Karaca, İçkale Mevkii’nde sürdürülen kemik kazısında bugüne kadar 15 insana ait olan kafatası ve çok sayıda kemik bulunduğunu açıkladı.

Diyarbakır’ın merkez Sur İlçesi İçkale Mevkii’nde bulunan ve 1990’lı yılarda Jandarma Merkez Komutanlığı, Diyarbakır Cezaevi ve Adliye binasının bulunduğu alanda bir süre önce başlatılan restorasyon çalışması sırasında insanlara ait kafatası çıkması üzerine, Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı kazılara el koydu.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ahmet Karaca, yazılı açıklama yaparak, kazılarda bugüne kadar 15 kişiye ait kafatası ile bunlara ait çok sayıda kemik çıkarıldığını bildirdi. Karaca, 11 Ocak günü İçkale Mevkii’nde bulunan eski cezaevi yanında Diyarbakır Müze Müdürülüğü tarafından kanalaltı yapılan kazılar sırasında 8 adet meçhul insan kafatası ile insana ait olduğu düşünülen çok sayıda kemiklerin bulunması üzerine savcılığın soruşturma başlattığını belirtti. Elde edilen 8 kafatası ile insana ait olduğu düşünülen kemiklere, usulüne uygun numaralandırılıp el konulduğu ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
“Soruşturma kapsamında kazı çalışmalarının başladığı günden bu yana 15 kişiye ait kafatası v ebunlara ait çok sayıda insan kemiği çıkarılmıştır. Kazı çalışmalarının ilk günlerinde elde edilen kemikler ‘DNA’larının tespitinin mümkün olup olmadığı ve ölüm tarihlerinin belirlinmesi’ için Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’na gönderilmiştir. Daha sonraki günlerde elde edilen kemikler ise Cumhuriyet Başsavcılığımızca muhafaza altına alınmış olup, bunlarında bilahare Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’na gönderilmesi planlanmaktadır”

Savcı Karaca, olay yerinen SİT alanı ilan edilmiş edilmesi olması nedeniyle iş makineleriyle çalışma imkanı bulunmadığını, bu yüzden kazıların kazma ve küreklerle hassas bir şekilde yürütülmeye çalışıldığını belirtti. Karaca, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Ancak kazı yapılacak yerin geniş bir alandan oluşması nedeniyle bu şekilde çalışmaların sürdürülmesi halinde, kazı işinin aylarca süreceği, soruşturmanın etkin ve hızlı bir şekilde yürütülmesinin de mümkün olamayacağı, bu süre boyunca olay mahallinde sürekil güvenlik önlemlerinin alınmasında da güçlükler olabileceği değerlendirilmiştir. Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nün olağanüstü gündemle toplanarak, olay mahallinde iş makineleriyle kazı yapılması yönünde karar aldırılması için Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nden talepde bulunulmuştur. Yine kazı çalışmalarında görevi işçi sayısının yetersiz olması nedeniyle, kazı çalışmalarını hızlı bir şekilde devam ettirilip, neticilendirilmesi bakımından, kamu kurumlarında çalışan yeter sayıda personellerin görevlendirilmesi için Diyarbakır Valiliği’nden talepte bulunulmuştur. Soruşturma halen Cumhuriyet Başsavcılığımızca devam etmektedir”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET
Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET

Artık türkiye olarak diriliş zaman yen anayasa ve yeni Türkiye için EVET  100 yıldır, bu ülkeyi avrupaya peşkeş çeken Sağır ismetin ataist

3 Kardeş boğularak can verdi
3 Kardeş boğularak can verdi

Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde oturan damadı Hidayet Atmaca’nın yanınan bayram ziyaretine geldi. İddiaya göre Hidayet Atmaca,

Karma timler böyle hazırlandı
Karma timler böyle hazırlandı

MARDİN Nusaybin’de asker ve polisin oluşturduğu karma timlerin operasyonlara büyük bir gayret ve motivasyonla hazırlandığı belirtildi.  Güvenlik

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz