banner

Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı gözaltına alındı

Ana Sayfa » Manşet » Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı gözaltına alındı
Paylaş
Tarih : 03 Ocak 2013 - 9:53

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen 28 Şubat soruşturması kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi. Karadayı şu anda sağlık kontrolü için Çağlayan Adliyesi’ne getirildi.

İsmail Hakkı Karadayı’nın avukatı Erol Aras, “Fenerbahçe Orduevi’ndeki lojmanında polislerin olduğu bana bildirildi. Henüz ayrıntıları bilmiyorum” dedi.  Bu arada ilginç bir tarihi tesadüf de yaşandı. Bundan bir yıl önce 05 Ocak 2012’de cumhuriyet tarihinde ilk kez emekli bir genelkurmay başkanı (İlker Başbuğ) terör örgütü yöneticisi olmak suçlamasıyla savcıya ifade vermiş ve tutuklanmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü 28 Şubat soruşturması kapsamında Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ifade vermek üzere  öğlen saatlerinde İstanbul’dan Ankara’ya götürülmesi bekleniyor. Polis eşliğinde Atatürk Havalimanı’ndan Ankara’ya getirilecek Karadayı, Ankara Adliyesi’nde Mustafa Bilgili’ye ifade verecek.

28 Şubat soruşturması kapsamında bugüne kadar 90 kişi gözaltına alınmıştı. Aralarında dönemin 2. Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir‘in de bulunduğu 60 kişi tutuklanmıştı.

Emekli Orgeneral Çevik Bir, yaptığı açıklamada, süreçte her hangi bir suç fiili olmadığını savunarak “Her şey emir komuta zinciri içerisinde gerçekleşti” demişti.

Bazı sanıklar da Batı Çalışma Grubu“nun Genelkurmay yönetiminin bilgisi dahilinde kurulduğunu ifade etmişti.

28 Şubat soruşturmasının iddianamesinin yazılmasına devam ediliyor.

 

 

AVUKATI: GÖZALTI KARARI YOK

28 Şubat soruşturması kapsamında gözaltına alındığı belirtilen eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın avukatı Erol Yılmaz Aras, Karadayı hakkında gözaltı kararı bulunmadığını iddia etti.Avukat Aras, soruşturmayı yürüten savcılığa ifade verebilecekleri konusunda daha önce başvurduklarını ifade etti. Buna rağmen polis marifetiyle getirilmesinin istendiğini kaydeden Aras, gözaltı ve arama kararının bulunmadığını ileri sürdü. İstanbul emniyetinden ekiplerin Karadayı’nın evine gelerek bu daveti müvekkiline sözle bildirdiklerini belirten Aras, gözaltı varmış gibi davranıldığını iddia ederek tepki gösterdi. Aras, şu an Karadayı’nın Ankara’ya götürülmek üzere evinden alındığını söyledi.

 

 

Vali Mutlu: Karadayı Bugün Ankara’ya Götürülecek

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın 28 Şubat soruşturması kapsamında ifadesine başvurulmak üzere Ankara’ya gönderileceğini söyledi.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Hüseyin Avni Mutlu, İsmail Hakkı Karadayı ile ilgili, “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın gönderdiği bir talimat gereği ifadesi alınmak üzere Ankara’ya çağırılması söz konusu. Bununla ilgili yürütülen bir işlem var. Bunun dışında ilave bir bilgi yok.” diye konuştu. Evinde arama olup olmadığı yönündeki soruya Mutlu, “Arama yok. Verilen talimatta da böyle bir şey yok. Sadece ifadesine müracaat edilmek üzere Ankara’ya bugün götürülmesi yönünde bir talimat var. İstanbul Emniyeti de bununla ilgili olarak evlerinden alarak Ankara’ya intikallerini sağlamak üzere.” cevabını verdi.

Vali Mutlu, “Şu anda Ankara’ya götürüldü mü?” sorusunu da, “Henüz daha gitmiş değil. Ama bugün götürülecek.” şeklinde cevapladı.

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET
Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET

Artık türkiye olarak diriliş zaman yen anayasa ve yeni Türkiye için EVET  100 yıldır, bu ülkeyi avrupaya peşkeş çeken Sağır ismetin ataist

3 Kardeş boğularak can verdi
3 Kardeş boğularak can verdi

Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde oturan damadı Hidayet Atmaca’nın yanınan bayram ziyaretine geldi. İddiaya göre Hidayet Atmaca,

Nevşehir”den bir yiğit daha ŞEHİT
Nevşehir”den bir yiğit daha ŞEHİT

Van’da düzenlenen bombalı saldırıda şehit olan Uzman Çavuş Emre Türkmen evlenme hazırlığı yaptığı ortaya çıktı. Şehit askerin

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz