banner

Eski JİTEM Karargahından Ceset Fışkırıyor

Ana Sayfa » Haberler » Eski JİTEM Karargahından Ceset Fışkırıyor
Paylaş
Tarih : 23 Ocak 2012 - 10:33

Diyarbakır’da yapılan kazılarda yerden adete kafatası fışkırıyor. 10 gün önce bölgede 6 kafatası bulunmuştu. Devam eden kazılarda, kafatası sayısı 19’a yükseldi.

Diyarbakır’daki eski JİTEM karargâhında bulunan kafatası sayısı 19’a yükseldi. 10 gün önce bölgede 6 kafatası çıkması üzerine olaya el koyan savcılık kazı alanını genişletmişti. Bulunan kemiklere neredeyse her gün yenileri eklendi. Şırnak’taki kazılarda da 3 ceset bulunması dikkatleri faili meçhul cinayetlere çevirdi.

Güneydoğu, 1990’lı yıllarda en karanlık dönemini yaşadı. Olağanüstü hal bölgesinde ‘terörle etkin mücadele’ adı altında yürütülen faaliyetlerin boyutları ise yıllar sonra ortaya çıkıyor. Bu konuda en dikkat çekici gelişme Diyarbakır İçkale’de meydana geldi.

JİTEM’in eski karargâhının bulunduğu alanda Kültür Bakanlığı’nın yaptığı restorasyon çalışması dehşet verici gelişmeleri beraberinde getirdi. Çalışmalarda insan kafatasları bulunması üzerine soruşturma başlatılırken, özel yetkili savcılık kazıları daha geniş bir alana yaydı. Kafatası sayısı ise neredeyse her gün arttı. Dün itibarıyla sayının 19 olduğu bildirildi. Kazı bölgesinde incelemelerde bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Benim izlenimim, dinî bir gömülme tarzı pek görünmüyor. Böyle rastgele atılmış gibi.” dedi. Diyarbakır’daki kazılar, faili meçhul cinayetleri yeniden gündeme getirirken geçen hafta Şırnak’ta benzer kazılar yapıldı. Güçlükonak’a bağlı Özbaşoğlu ile Yağızoymak köyleri arasındaki askeri alanda bulunan 3 ceset, 1993’te yaşanan vahşeti gözler önüne serdi. Gözaltına alındıktan sonra üzerlerine bomba atılıp çukura gömülen 3 köylüyü yakınları elbiselerinden teşhis etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ve AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mine Lök Beyaz ve Galip Ensarioğlu ile birlikte, restorasyon çalışmaları devam eden İçkale’de incelemelerde bulundu. Bölgede çalışmaları inceleyip bilgi alan Bakan Eker, daha sonra geçtiğimiz günlerde faili meçhul kazıların yapıldığı JİTEM binasını ve yanındaki kazı bölgesini inceledi. Kazı alanına basın mensupları alınmadı. Bakan Eker, incelemelerden sonra basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

Eski cezaevi binası ile eski kilise arasından surlara giden yolda kazı yapıldığını hatırlatan Eker, “Burada insanlara ait gerek kafatasları gerekse diğer kemikler bulundu. Şu ana kadar 19 tane kafatası kemiği ve diğer kemikler bulundu. Kademe kademe aşağıya doğru iniyor. Kemiklerin hangi döneme ait olduğu, yakın bir tarih mi yoksa eski bir tarihe mi ait olduğu analizler sonucu ortaya çıkacak. Ama görünen bir durum, dar alanda üst üste yığılma şeklinde olduğu. Çok geniş bir alan değil. Bu alan içinde 70-80 santimetre kazılmış, orada kemikler bulunmuş. Biraz da daha derine inildikçe daha fazla bulunmuş, her kademede biraz daha fazla kemik bulunmuş. Sadece kemikler. Bunlara ait herhangi bir metal ya da bir bez parçası bulunmuş değil. Şu anda koruma altında. Soruşturma tamamlandığında her şey netleşecek. Benim izlenimim, dinî bir gömülme tarzı pek görünmüyor. Böyle rastgele atılmış gibi. Aldığımız bilgi de bu doğrultuda. Kemikler bulunduğunda kemiklerin ve kafataslarının duruşu yan yana. Toplu mezar olup olmadığını şu an söylemek doğru değil, mümkün de değil. Çalışmaları bekleyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Zaman

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Türkiye’yi ilgilendiren gelişme
Türkiye’yi ilgilendiren gelişme

Pentagon Sözcüsü Yarbay Mike Andrews, konuyla ilgili olarak AA  muhabirine yazılı açıklama yaptı. Yarbay Andrews, açıklamasında, “ABD Savunma

Suu Çii’ye verilen ödül geri alındı
Suu Çii’ye verilen ödül geri alındı

Örgütün sitesinden yapılan açıklamada, Suu Çii’nin bir zamanlar savunuculuğunu yaptığı değerlere utanç verici biçimde ihanet ettiği

Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET
Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET

Artık türkiye olarak diriliş zaman yen anayasa ve yeni Türkiye için EVET  100 yıldır, bu ülkeyi avrupaya peşkeş çeken Sağır ismetin ataist

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz