banner

Felçliler için mucize gelişme

Ana Sayfa » Sağlık » Felçliler için mucize gelişme
Paylaş
Tarih : 08 Ekim 2012 - 11:18

Bilim adamları, felcin beyinde yol açtığı kalıcı hasarın ilaç kullanımı ile önlenebileceğini ortaya çıkardı.

”Lancet Neurology” dergisinde yayımlanan araştırmada, etken madde olarak ”NA-1” kimyasalı içeren ilaçların felcin neden olduğu beyin hasarını engelleyebileceği belirtildi.

Araştırma, Kanada ve ABD’deki 14 hastanede 185 felç hastasının katılımıyla yapıldı. 92 hastaya ”NA-1” içeren ilaç enjekte edilirken diğer 93 hastaya ise plasebo verildi.

Daha sonra beyin görüntüleri alınan hastalardan ilaç kullananlarda daha az lezyona ve daha az hasarlı dokuya rastlandı. İlaç kullanan hastalardan sadece ikisinde hafif yan etkiler görüldü.

”NA-1” etken maddesinin güvenli olduğuna dikkati çeken bilim adamları, yeni bir tedavi yöntemi oluşturulması için daha fazla araştırma yapılması gerektiğine işaret etti.

Daha önce hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde ”NA-1” kimyasalının, felç sonrası oksijen alamayan beyin hücrelerinin ölmesini engellediği keşfedilmişti.

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET
Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET

Artık türkiye olarak diriliş zaman yen anayasa ve yeni Türkiye için EVET  100 yıldır, bu ülkeyi avrupaya peşkeş çeken Sağır ismetin ataist

Türkmen kardeşlerimize destek çıkalım
Türkmen kardeşlerimize destek çıkalım

Utanmamız gerekiyor, TÜRK milleti olarak Kobani kadar olamadık Türkmen kardeşlerimize sahip çıkmıyoruz herkes kaçıyor, memleketin okadar zngini

Ey şehit
Ey şehit

Ey şehit sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın… Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın…” M.A. Ersoy

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz