banner

İngiltere’den casusluk itirafı

Ana Sayfa » Manşet » İngiltere’den casusluk itirafı
Paylaş
Tarih : 22 Ocak 2012 - 20:47

İngiltere Başbakanı Tony Blair’in danışmanlarından Jonathan Powell BBC’ye yaptığı açıklamada 2006’da ”casus taş” kullanılarak Rusya’dan casusluk yapıldığını kabul etti.

Rusya kamera görüntüleri ile İngiltere büyükelçiliğinde görevli gözüken İngiliz gizli servisi MI5 için çalışan istihbarat elemanlarının ülkede “kadife devrim” tarzı bir kısım çalışmaları örgütlemek için bir duvara yerleştirilen yapay taş aracılığı ile haberleştiklerini tespit etmişti.

2005’de çekilen ve Ocak 2006’da Rusya televizyonlarında yayınlanan görüntüler için Rus istihbarat teşkilatı FSB yeni uzay teknolojisi tanımlaması yaparken, İngiltere Dışişleri Bakanlığı casusluk iddialarını reddetmişti.

“Casus taş utanç verici oldu” ifadelerini kullanan Powell, Ruslar’ın bunu bildiğini, ancak siyasi bir kısım hedeflere yönelik kullanmak için süre verdiklerini ifade etti. BBC’de yayınlanan “Putin, Rusya ve Batı” adlı programa konuşan Powell, “Bunun için söylenecek çok şey yok. Casus taş utanç verici. Onlar sanırım bize biraz süre tanıdı. Bununla ilgili bilgileri olduğu açıktı. Kendi siyasi amaçları için kullanmak istediler” dedi.

Londra böylece ilk kez “casus taş” olayını Rus istihbaratının bir fantezisi değil, gerçek bir olay olarak kabul etmiş oldu.

İddialara göre Rusya Başbakanı Vladimir Putin “casus taş” olayını kullanarak sivil toplum örgütlerinin çalışmalarını sınırlandırdı. Putin olay sonrasında yaptığı değerlendirmede sivil toplum örgütlerinin yabancı ajanlar tarafından bir kamufle olarak kullanıldığını, güvenlik birimlerinin gerekli önlemlerini alacağını açıklamıştı. Sivil toplum örgütlerinin dışarıdan mali yardım almalarına da sınırlama getirildi.

“Casus taşı” izlemeye alan FSB aylar süren takibin ardından bir Rus vatandaşı ve İngiltere büyükelçiliğinde çalışan dört diplomat Marc Doe, Paul Cronton, Christopher Pirt ve Andrew Fleming’in isimlerini açıklamıştı. 20 metreden ajanların birbirini görmeden bilgi alış verişi yapabildikleri “casus taş” İngiltere ve Rusya arasında ilişkilerin gerilmesine neden olmuştu.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET
Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET

Artık türkiye olarak diriliş zaman yen anayasa ve yeni Türkiye için EVET  100 yıldır, bu ülkeyi avrupaya peşkeş çeken Sağır ismetin ataist

3 Kardeş boğularak can verdi
3 Kardeş boğularak can verdi

Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde oturan damadı Hidayet Atmaca’nın yanınan bayram ziyaretine geldi. İddiaya göre Hidayet Atmaca,

Nevşehir”den bir yiğit daha ŞEHİT
Nevşehir”den bir yiğit daha ŞEHİT

Van’da düzenlenen bombalı saldırıda şehit olan Uzman Çavuş Emre Türkmen evlenme hazırlığı yaptığı ortaya çıktı. Şehit askerin

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz