banner

İnsülin direnci yüksek olanlar dikkat

Ana Sayfa » Sağlık » İnsülin direnci yüksek olanlar dikkat
Paylaş
Tarih : 21 Ocak 2012 - 16:41

İnsülin direnci yüksek olanlar kolay kilo alıyor.

İnsülin direncinin yüksek olması, vücuda alınan her gıdanın aşırı kilo yapmasına neden olabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi iç hastalıklar uzmanı Dr. Mehmet Demircioğlu, “Ne yapsam bir türlü kilo veremiyorum.” diyen hastaların insülin direncinin yüksek oluşundan dolayı kilo veremediğini söyledi.

Demircioğlu, hastalığın doğru diyet veya 6 aylık tedaviyle ortadan kaldırılabileceğini belirtti. İnsülin direncinin ciddi hastalıklara yol açabileceğine dikkat çeken Demircioğlu, “Şeker hastalığının yüzde 90’nı oluşturan ‘Tip 2’ diyabetin başlangıcında insülin direnci mutlaka görülür. Zaman içinde insülin direnci arttıkça daha fazla insülin salgılamak zorunda kalan pankreas yorulur ve yetersiz kalır ve şeker hastalığı ortaya çıkar. İnsülin direnci damar sertliği sürecini de hızlandırır, kalp krizi riski artar, hatta bazı kanserleri bile tetikleyebilir. Kilo vermekten şikâyet edenler insülin direncini ölçtürerek işe başlamalı. Daha sonra doğru diyet ve egzersiz planlamasıyla yapmalı. Direncin düzelmemesi durumunda ise en fazla 6 aylık tedavilerle bu seviye normale döndürülebilir. İnsülin direnci seviyesi normale döndüğünde de kilo vermenin önündeki engel kalkar. Hastaların iştahları anında kesilir ve hızla kilo verebilirler. Buna ek olarak da kalp hastalığı riski azalır, kanser tiplerine yatkınlık ortadan kalkar ve şeker hastalığı da önlenebilir.” diye konuştu.

Demircioğlu, insülin direnci belirtilerini ise şöyle özetledi: “Ağır bir yemek veya şekerli gıda yenilmesinden sonra gereğinden fazla ağırlık hissi, uyku hali oluşması. Yemekten sonra şekerin kontrolsüz olarak düşmeye başlamasıyla el titremesi, terleme, mide kazınması şikayetleri. Kilo almanın kontrol edilememesi, iştah artışı.”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET
Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET

Artık türkiye olarak diriliş zaman yen anayasa ve yeni Türkiye için EVET  100 yıldır, bu ülkeyi avrupaya peşkeş çeken Sağır ismetin ataist

Türkmen kardeşlerimize destek çıkalım
Türkmen kardeşlerimize destek çıkalım

Utanmamız gerekiyor, TÜRK milleti olarak Kobani kadar olamadık Türkmen kardeşlerimize sahip çıkmıyoruz herkes kaçıyor, memleketin okadar zngini

Ey şehit
Ey şehit

Ey şehit sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın… Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın…” M.A. Ersoy

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz