banner

Kalp yarasına katater umudu

Ana Sayfa » Sağlık » Kalp yarasına katater umudu
Paylaş
Tarih : 21 Ocak 2012 - 16:41

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Mahmut Tokur, kalp yaralanmalarında ortaya çıkan kan kaybını önlemek amacıyla kateter geliştirdi.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mahmut Tokur, kalp yaralanmalarından dolayı gelen hastaların büyük bölümünün yaşamını yitirdiğini ve kendisinin de birçok kez bu vakalarla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Bu tür yaralanmaların ölümlere neden olduğunu anlatan Tokur, ”Son 2 yılda bu şekilde 14 hastaya müdahale ettim ve sonra düşünmeye başladım. ‘Bu hastaları neden kaybediyoruz’ diye kendime sordum. Baktığınız zaman hastaların tamamı kan kaybından hayatını kaybetmişti. Kateteri gelişmek için çalışmaya başlamamdaki çıkış noktam da bu oldu” dedi.

İlk olarak 2008’de kara kalemle çizimler yaptığını kaydeden Tokur, ardından bilgisayar ortamında tasarımlara devam ettiğini ve bir yıl önce de KOSGEB Kahramanmaraş İl Müdürlüğüne başvurarak Ar-Ge desteği aldığını ifade etti.

Projenin adının ”Kalp ve büyük damar yaralanmalarının tedavisine yardımcı olmak amacıyla düzenlenmiş kateter tasarımı” olduğunu anlatan Tokur, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Kalpteki deliğe yerleştirecek, içeriden ve dışarıdan tıkayacak bir kateter düşündük. Ülkemizde kalp yaralanmalarında hastaların yüzde 3’ü hastaneye canlı ulaşabiliyor. Bunlardan yüzde 60’nı da ameliyat masasında kaybediyoruz. Bu aslında önce düşünce aşamasındaydı sonra proje aşamasına getirdik. KOSGEB’e müracaat ettik ve destek geldi. Şu anda projeyi başlattık. Ürünümüzle ilgili Avrupa Patent Ofisine başvurumuzu yaptık. Değerlendiriliyor. Son kullanım çalışmasını yaptıktan sonra kısa bir süre sonra hayvan deneyine başlayacağız.”

Kalple ilgili yaralanmaların genellikle ya kesici alet ya da ateşli silahla olduğunu dile getiren Tokur, şunları kaydetti: ”Amacımız bu kateteri öyle tasarlayalım ki eğer mümkünse olay yerine ulaşan 112 acil servis ekibi bu hastaya müdahale etsin kalp boşluğuna yerleştirsin ve delik kapatılsın. Böylece kanama olay yerinde durdurulmuş olacak. Aynı zamanda olay yerinde kateterin ucundan direk kalbe serum desteği kan desteği verilebilecek. Bu arada hasta hastaneye gelene kadar genel durumu toparlanmış olacak. Belirli bir tansiyon seviyesine ulaşmış olacak. Hayati tehlikesi neredeyse kalkmış olacak. Böylece hastaneye gelen hasta da uzman doktorlar tarafından rahatlıkla müdahale edilmiş olacak.”

YÜZDE YÜZ BAŞARI BEKLENİYOR
Ameliyat ortamına ulaşmış hastalarda yüzde yüz başarı beklediklerini ifade eden Tokur, ”Olay yerinde 112 ekipleri veya acil teknisyenler için bir aparat daha ekledik. Yani bu kateterin iki formu var. Olay yerinde kullandığımız formda bir kılavuz telle kanamanın olduğu yere rahatlıkla ulaşabilecekler. Çok rahat kullanabilecekler. Bunun şu anda dünyada örneği yok. Patent firmaları aracıyla ön incelemesini yaptık” dedi.

Tokur, kullanılan kateterle kalpteki birden çok deliğe aynı anda müdahale etme imkânı olduğunu sözlerine ekledi.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET
Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET

Artık türkiye olarak diriliş zaman yen anayasa ve yeni Türkiye için EVET  100 yıldır, bu ülkeyi avrupaya peşkeş çeken Sağır ismetin ataist

Türkmen kardeşlerimize destek çıkalım
Türkmen kardeşlerimize destek çıkalım

Utanmamız gerekiyor, TÜRK milleti olarak Kobani kadar olamadık Türkmen kardeşlerimize sahip çıkmıyoruz herkes kaçıyor, memleketin okadar zngini

Ey şehit
Ey şehit

Ey şehit sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın… Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın…” M.A. Ersoy

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz