banner

KPSS’de ‘rüşvet’ belgelsi

Ana Sayfa » Manşet » KPSS’de ‘rüşvet’ belgelsi
Paylaş
Tarih : 31 Mart 2013 - 13:14

2010 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) soruların çalındığı iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada sona gelindi.

Savcılık, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) inceleme yapması için kurduğu 5 kişilik bilirkişi heyeti, iki aylık araştırmasını tamamladı ve bir rapor oluşturdu. Raporda bazı ÖSYM çalışanlarına rüşvet verildiği belirtildi.

kpss-rusvet

Rapor, ÖSYM güvenlik zafiyeti ve usulsüzlükleri gözler önüne serince 143 kişinin ifadesine başvuruldu.

Bu kapsamda, dönemin ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ünal Yarımağan’ın da şüpheli sıfatıyla ifadesine başvurulacak.

Rapora göre; sınav sorularının hazırlandığı bilgisayarlara dışarıdan internet bağlantısı bulunuyordu.

Sınav soruları flash disklere kopyalanırken, sınav sorularını hazırlayan sorumlulardan bazıları da soruları evlerine götürdü.

Şüphelilerin hesaplarına 2009-2010 döneminde 150 bin lira ile 1.5 milyon lira arasında değişen yüksek meblağlar aktarıldı.

Paranın kaynağını inceleyen uzmanlar, ÖSYM personeli ile METEKSAN şirketi arasında bir bağlantının olduğunu tespit etti.

Paraların, “sınav merkezi yeri belirleme”, “personel harcırahı” gibi adlarla personelin hesabına aktarıldığına dikkat çekildi.

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET
Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET

Artık türkiye olarak diriliş zaman yen anayasa ve yeni Türkiye için EVET  100 yıldır, bu ülkeyi avrupaya peşkeş çeken Sağır ismetin ataist

3 Kardeş boğularak can verdi
3 Kardeş boğularak can verdi

Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde oturan damadı Hidayet Atmaca’nın yanınan bayram ziyaretine geldi. İddiaya göre Hidayet Atmaca,

Nevşehir”den bir yiğit daha ŞEHİT
Nevşehir”den bir yiğit daha ŞEHİT

Van’da düzenlenen bombalı saldırıda şehit olan Uzman Çavuş Emre Türkmen evlenme hazırlığı yaptığı ortaya çıktı. Şehit askerin

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz