banner

Mehmet Ağar hakkında yakalama emri çıkartıldı

Ana Sayfa » Manşet » Mehmet Ağar hakkında yakalama emri çıkartıldı
Paylaş
Tarih : 18 Nisan 2012 - 0:43

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “Susurluk Davası” kapsamında 5 yıl hapis cezası Yargıtay tarafından onanan Mehmet Ağar hakkında “yakalama emri” çıkarttı.

Yargıtay’ın onama kararı üzerine, Ağar’ı mahkum eden Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, kararı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı İlamat ve İnfaz Bürosu’na dün gönderdi.

Ağır Ceza İlamat Bürosu Cumhuriyet Savcısı Abbas Özden de aynı gün, hakkındaki ceza 3 yıldan fazla olan Ağar hakkında “yakalama emri” çıkarttı. Yakalama emri, emniyet ve jandarma kayıtlarına düştü.

Aranan kişilerin kimlik bilgileri, adresi ve hakkındaki dava dosyasıyla ilgili bilgilere yer verilen yakalama emirlerinde, “Yukarıda açık kimliği yazılı kişinin, mahkumiyet cezasını çekmek üzere yakalanması için emirdir” ifadesi kullanılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

AĞAR, TESLİM OLACAK ANCAK…

Yargıtay tarafından hakkındaki 5 yıllık hapis cezasının onanmasın ardından hakkında yakalama kararı çıkartılan Mehmet Ağar’ın avukatı Abdulkadir Toluç, Ağar’ın teslim olacağını ama terör örgütlerinin hedefinde olduğu için Adalet Bakanlığı’ndan güvenli bir cezaevi belirlenmesini beklediğini söyledi. Toluç, yakalama kararının ise 3 yıldan fazla cezalar için rutin bir işlem olduğunu kaydetti.

 

 

 

 

 

Mehmet Ağar’ın avukatı Abdulkadir Toluç, çıkartılan yakalama kararının “rutin bir uygulama” olduğunu belirterek, “3 yıldan fazla ceza alan herkes için çıkartılır” diye konuştu. Toluç, Ağar’ın kaçmayacağını ve teslim olacağını ancak Adalet Bakanlığı’ndan güvenli bir cezaevi beklediğini söyleyerek, “Mehmet Ağar terör örgütlerinin hedefinde bir isim. Bunun için güvenlik önemli. Adalet Bakanlığı’ndan bir cezaevi belirlemelerini bekliyoruz. Daha sonra Mehmet Ağar teslim olacaktır” dedi.

Ağar’ın avukatı Toluç, 5 yıllık hapis cezasının Mehmet Ağar’da “hayal kırıklığı” oluşturduğunu, karara itiraz ettiklerini ancak itirazın infazı engellemeyeceğini kaydetti.

-Davanın geçmişi-

Mehmet Ağar, Susurluk Davası kapsamında, Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili “cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturmak” suçundan yargılandı.

 

 

 

 

 

 

 

Danıştay 1. Dairesi, Ağar’ın, “cürüm işlemek için silahlı teşekkül meydana getirmek” suçu yönünden lüzum-u muhakemesine, eylemine uyan 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “suç işlemek için örgüt kurmak” başlıklı 220. maddesi gereğince yargılanmasına karar vermişti.

Danıştay İdari İşler Kurulu da 1. Daire’nin kararını onayarak dosyayı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na göndermişti.

 

 

 

 

 

Mehmet Ağar’ın “vali” statüsünde olduğu gerekçesiyle dosya Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nde görüşülmüştü. Ağar’ın, isnat suç tarihinde “Emniyet Genel Müdürü” olduğuna işaret eden daire, “görevsizlik” kararı vererek dosyayı Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’ne iletilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na göndermişti.

 

 

 

 

 

Dosyanın gönderildiği Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi, “görevsizlik” kararı vererek dava dosyasını, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Mehmet Ağar’ı, “Susurluk Davası” kapsamında Emniyet Genel Müdürü olduğu dönemle ilgili “cürüm işlemek için silahlı teşekkül oluşturduğu” iddiasıyla yargıladığı davada 5 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET
Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET

Artık türkiye olarak diriliş zaman yen anayasa ve yeni Türkiye için EVET  100 yıldır, bu ülkeyi avrupaya peşkeş çeken Sağır ismetin ataist

3 Kardeş boğularak can verdi
3 Kardeş boğularak can verdi

Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde oturan damadı Hidayet Atmaca’nın yanınan bayram ziyaretine geldi. İddiaya göre Hidayet Atmaca,

Nevşehir”den bir yiğit daha ŞEHİT
Nevşehir”den bir yiğit daha ŞEHİT

Van’da düzenlenen bombalı saldırıda şehit olan Uzman Çavuş Emre Türkmen evlenme hazırlığı yaptığı ortaya çıktı. Şehit askerin

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz