banner

Midenizi Koruyun

Ana Sayfa » Sağlık » Midenizi Koruyun
Paylaş
Tarih : 25 Mart 2012 - 19:50

Bahar aylarında mide hastalıkları daha sık görülüyor. Mevsim geçişlerinde beslenme alışkanlıklarındaki değişim, özellikle her 5 kişiden birinde görülen reflüyü daha da tetikliyor.

Havaların ısınmasıyla beslenme alışkanlıkları değişiyor, bu durum mide rahatsızlıklarının görülme sıklığını arttırıyor. Reflünün mevsimle doğrudan bir ilişkisi olmasa da, havaların ısınmasıyla birlikte soğuk ve gazlı içeceklerin daha sık içilmesi, kızartma tüketiminin artması ve akşam yemeklerinin geç saatlere kayması gibi sebepler, reflü şikayetlerinin çoğalmasına sebep oluyor.

Dr. Back-Up Medikal Danışmanı Dr. Ayhan Tokgöz, Türkiye’de her 5 kişiden birinin reflü tehdidi altında olduğunu söylüyor ve reflü belirtilerini özetliyor: “Ağza ekşi su gelmesi, yemek borusunda ve göğüs kafesinde yanma hissi, ağızdan gaz çıkarma, uzun süreli ses kısıklığı-boğaz ağrısı ve bazen geçmeyen öksürük reflünün belirtileri arasında yer alıyor.”

Düzensiz beslenme, stres, gazlı içecekler, çay ve kahve gibi içeceklerin reflüyü arttırdığına dikkat çeken Dr. Tokgöz, reflüden korunmak için önerilerini de sıralıyor:

·Sık ve az yiyin. Küçük porsiyonlarla günde 5 öğün beslenebilirsiniz.

·Sigarayı ve alkolü bırakın.

·Yemeğin yanında sıvı almayın.

·Gazlı içecekler içmeyin.

Suriye Türk Sınırında Köyleri Bombalıyorİnternetin Kararttığı Hayatlar

23.03.2012 16:31 [3475112]

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

6/10

(11 kişi)

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET
Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET

Artık türkiye olarak diriliş zaman yen anayasa ve yeni Türkiye için EVET  100 yıldır, bu ülkeyi avrupaya peşkeş çeken Sağır ismetin ataist

Türkmen kardeşlerimize destek çıkalım
Türkmen kardeşlerimize destek çıkalım

Utanmamız gerekiyor, TÜRK milleti olarak Kobani kadar olamadık Türkmen kardeşlerimize sahip çıkmıyoruz herkes kaçıyor, memleketin okadar zngini

Ey şehit
Ey şehit

Ey şehit sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın… Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın…” M.A. Ersoy

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz