banner

Obama ve Netanyahu İran’a karşı birleşti

Ana Sayfa » Manşet » Obama ve Netanyahu İran’a karşı birleşti
Paylaş
Tarih : 29 Eylül 2012 - 14:45

Beyaz Saray, Obama ve Netanyahu’nun telefon görüşmesine ilişkin açıklama yaptı.

OBAMA VE NETANYAHU’DAN İRAN’A KARŞI MUTABAKAT

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Obama ve Netanyahu’nun düzenli istişarelerinin bir parçası olarak ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Netanyahu ile görüşmesinin devamı niteliğinde telefon görüşmesi yaptığı belirtildi.

İki liderin, bir dizi güvenlik konusunu konuştuğu ifade edilen açıklamada, Obama’nın, ”kendisi ve ABD’nin İsrail’in güvenliğine yönelik sarsılmaz taahhüdünü tekrar teyit ettiği” bildirildi.

Açıklamada, ”Obama ve Netanyahu’nun, İran’ın nükleer silah elde etmesini önlemeye yönelik ortak amaç konusunda tam bir mutabakat içinde olduklarının altını çizdiği” kaydedildi.

İRAN’IN NÜKLEER TEHDİDİNE KARŞI ORTAK MUTABAKAT

Netanyahu’nun da Obama’nın, BM Genel Kurulu öncesinde, bu amacın başarılması için yapılması gerekenlere yönelik taahhüdünü memnuniyetle karşıladığı belirtildi.

Ayrıca, iki liderin, ”İran’ın nükleer program, nükleer yayılma ve terörizmi destekleme olmak üzere ortaya çıkardığı tehdit bağlamında, ABD ve İsrail hükümetleri arasındaki yakın koordinasyon ve işbirliğine önem verdiği” kaydedilen açıklamada, Obama ve Netanyahu’nun, bu konuda düzenli istişarelere devam etme kararı aldığı da bildirildi.

NETANYAHU: KIRMIZI HAT ÖNERİM GENİŞ YANKI BULDU

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 67’nci dönem toplantısına katılmak üzere New York’ta bulunan Netanyahu, Kanadalı mevkidaşı Stephen Harper’la bir araya geldikten sonra, ”Kırmızı hat” önerisini yineledidi.

Netanyahu, İran’ın uranyum zenginleştirme konusunda sınırlandırılması gerektiğini söyledi.

İsrail Başbakanı, Kanada’nın Tahran Büyükelçiliği’ni kapatmasından ve İranlı diplomatları sınırdışı etmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Netanyahu, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, İran’ın nükleer programına yönelik bir ”Kırmızı hat” çekilmesi gerektiğini, ancak bu şekilde İran’ın ”b oyun eğeceğini” dile getirmişti.

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET
Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET

Artık türkiye olarak diriliş zaman yen anayasa ve yeni Türkiye için EVET  100 yıldır, bu ülkeyi avrupaya peşkeş çeken Sağır ismetin ataist

3 Kardeş boğularak can verdi
3 Kardeş boğularak can verdi

Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde oturan damadı Hidayet Atmaca’nın yanınan bayram ziyaretine geldi. İddiaya göre Hidayet Atmaca,

Nevşehir”den bir yiğit daha ŞEHİT
Nevşehir”den bir yiğit daha ŞEHİT

Van’da düzenlenen bombalı saldırıda şehit olan Uzman Çavuş Emre Türkmen evlenme hazırlığı yaptığı ortaya çıktı. Şehit askerin

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz