banner

ROJ TV’ye kapatma yok

Ana Sayfa » Manşet » ROJ TV’ye kapatma yok
Paylaş
Tarih : 13 Ocak 2012 - 21:29

Danimarka, terör örgütü PKK ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle açılan davada ROJ TV’nin kapatılması istemini reddetti. Ancak yayıncı şirkete para cezası verildi.

Kopenhag Şehir Mahkemesi’nde görülen davada ROJ TV avukatı aralık ayında son savunmasını yapmıştı. Öğlen saatlerindeki duruşmayı Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçisi Ahmet Berki Dibek de izledi. 

Mahkeme ROJ TV’nin kapatılması istemini reddetti ancak para cezası verdi. Danimarka mahkemesi ROJ TV’nin kapatılmasına karar vermiş olsaydı,  PKK ilk kez bir Avrupa Birliği ülkesinin hukuk sistemi tarafından terör örgütü olarak tanınacaktı.

Duruşmalar boyunca savcı, mahkemenin kapatma kararı için 5 ayrı noktada dile getirdikleri iddiaları ispatlamaya çalıştıklarını söylemişti. 

SAVCININ DİKKAT ÇEKTİĞİ 5 NOKTA ŞUNLARDI

  • PKK terör örgütüdür.
  • 2006-2010 arasında belgelenen ROJ TV programlarıyla PKK’nın propagandası yapılmıştır.
  • ROJ TV ve ROJ NV, daha önce bazı Avrupa devletleri tarafından terör propagandası yaptıkları için kapatılan Med TV, Mesopotamia Boradcast, Medya TV istasyonlarının devamıdır.
  • ROJ TV ve ROJ NV çalışanları ile PKK üyeleri arasında yakın bir ilişki vardır, bazı durumlarda PKK üyeleri muhabirlik ve sunuculuk yapmışlardır.
  • ROJ TV’nin finansmanı PKK tarafından sağlanmaktadır. Bu beş noktada mahkemeyi ikna etmeye çalıştığını söyleyen Savcı Jacob Buch Jepsen, duruşmalar süresince Türkiye Cumhuriyeti devletinin savunuculuğunu ya da propagandasını yapmadıklarını, Kürtlerin Ermenistan, İran, Irak, Suriye ve Türkiye’de yaşadıklarını ancak en çok yasal güvenceye de Türkiye’de sahip olduklarını söyledi. Jepsen, “Zira Türkiye’deki herhangi bir insan hakları ihlali konusunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de Türkiye aleyhine kararlar alabilmektedir. Bu da Kürtler için adı geçen ülkelere oranla bir yasal güvencedir” dedi.

PKK’YI ÖVEN YAYINLAR YAPTI
Savcılık makamı ROJ TV ile PKK’nın organik bir bağ içinde olduğunu, ROJ TV’nin terörü öven ve teröre destek içeren yayınlar yaptığını, bu yüzden Mezopotamya Yayıncılık Şirketi ile ROJ TV A.Ş firmalarının 10’ar milyon Danimarka Kronu cezaya çarptırılmalarını ve yayın ruhsatlarının iptal edilerek ROJ TV’nin kapatılmasını talep etmişti. 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET
Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET

Artık türkiye olarak diriliş zaman yen anayasa ve yeni Türkiye için EVET  100 yıldır, bu ülkeyi avrupaya peşkeş çeken Sağır ismetin ataist

3 Kardeş boğularak can verdi
3 Kardeş boğularak can verdi

Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde oturan damadı Hidayet Atmaca’nın yanınan bayram ziyaretine geldi. İddiaya göre Hidayet Atmaca,

Nevşehir”den bir yiğit daha ŞEHİT
Nevşehir”den bir yiğit daha ŞEHİT

Van’da düzenlenen bombalı saldırıda şehit olan Uzman Çavuş Emre Türkmen evlenme hazırlığı yaptığı ortaya çıktı. Şehit askerin

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz