banner

Sabah Gazetesi ve ATV Resmen Satılıyor

Ana Sayfa » Manşet » Sabah Gazetesi ve ATV Resmen Satılıyor
Paylaş
Tarih : 13 Ocak 2012 - 21:30

Çalık Holding, bünyesinde bulundurduğu ATV ve Sabah Gazetesi’ni resmen satıyor. Satış için yatırım bankası Goldman Sachs yetkilendirildi.

Çalık Holding bünyesindeki Turkuvaz Medya Grubu’nun sahibi olduğu ATV televizyonu ve Sabah Gazetesi’nin satışı için yatırım bankası Goldman Sachs yetkilendirildi.

Konuya yakın kaynakların Reuters’a verdiği bilgiye göre, ATV ve Sabah Gazetesi için ilk teklifler 18 Ocak’a kadar alınacak.

İlgilenen gruplar arasında özel sermaye yatırım fonları Texas Pasific Group (TPG), KKR Co ile Time Warner Group ve Alman RTL’in de yer aldığını söyleyen bir kaynak, “İstenen fiyat EBITDA’nın (faiz, vergi ve amortisman öncesi kâr) 15 katı civarında ki, bu oldukça yüksek bir rakam. İlk teklifler 18 Ocak’a kadar alınacak ardından da due diligence süreci başlayacak” dedi.

1.1 MİLYAR DOLARA SATIN ALDI

Aralık 2007’de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun satışa çıkardığı Sabah-ATV ihalesini 1.1 milyar dolarla Çalık Grubu’nun şirketi olan Turkuvaz kazanmıştı. Devir Nisan 2008’de gerçekleşmişti.

Türkiye’de medya sektöründe yabancılar en fazla yüzde 50 hisseye sahip olabiliyor.

KILIÇDAROĞLU’NUN DİLİNDEN DÜŞMEDİ

Sabah ve atv’nin satış süreci CHP’nin gündeminden hiç inmedi. Kılıçdaroğlu Çalık’a kredi için Erdoğan’ın bizzat devreye girmekle suçlamıştı. Dönemin Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, 18 Nisan 2008’de Çalık’ı ve Erdoğan’a çağrıda bulunmuştu:

“Bugün hangi taşı kaldırsak, altından kendisine ihale verilen bu grup çıkıyor. O kadar ki bu ülkenin bazı bakanları, bu gruba ihalesiz iş verilsin diye başka ülkeler nezdinde kulis yapıyor. Bu bağlamda Sayın Başbakan’ın Katar gezisinin gündeminde bu grubun da yer alıp almadığını merak ediyoruz. Körfez ülkelerinden AKP’nin girişimiyle bu gruba kaynak sağlanıp sağlanmadığının da açıklanması gerekiyor.

Nisan ayının başında, Sayın Ahmet Çalık’ın TMSF Başkanına, ’Sorun yok. Finansman tamam, parayı hazırladım’ dediği basında yer almıştır. Ama bugüne değin bu kaynağın nereden sağlandığı açıklanmamıştır. Buradan Sayın Ahmet Çalık’ı kamu bankalarının yurt içi veya yurt dışı şubelerinden bu iş için kaynak kullanıp kullanmadığını açıklamaya davet ediyoruz.”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET
Diriliş ve yeni güçlü TÜRKİYE için EVET

Artık türkiye olarak diriliş zaman yen anayasa ve yeni Türkiye için EVET  100 yıldır, bu ülkeyi avrupaya peşkeş çeken Sağır ismetin ataist

3 Kardeş boğularak can verdi
3 Kardeş boğularak can verdi

Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde oturan damadı Hidayet Atmaca’nın yanınan bayram ziyaretine geldi. İddiaya göre Hidayet Atmaca,

Nevşehir”den bir yiğit daha ŞEHİT
Nevşehir”den bir yiğit daha ŞEHİT

Van’da düzenlenen bombalı saldırıda şehit olan Uzman Çavuş Emre Türkmen evlenme hazırlığı yaptığı ortaya çıktı. Şehit askerin

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz