banner

Sözleşmeli Er Uygulamasıyla İlgili Detaylar

Ana Sayfa » Haberler » Sözleşmeli Er Uygulamasıyla İlgili Detaylar
Paylaş
Tarih : 09 Kasım 2010 - 9:04

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, sözleşmeli er uygulamasıyla ilgili detayları açıkladı

Milli Savunma Bakanı haberlerde profesyonel askerliğe geçişin bir adımı olarak sözleşmeli erlerin nasıl istihdam edileceğini anlatan Gönül, ilk etapta 50 bin personel planlandığını söyledi.

15 aylık normal askerliğini yapanlardan isteyenler sözleşmeli erlik için başvuracak, ayrıca komutanların referansları da alınacak.

Sözleşmeli erlik için lise mezunu olma koşulu aranmayacak, ilköğretim mezunları başvurabilecek.

Sözleşmeli erler, muharip sınıftan olacak. Terörle mücadele öncelikli olmak üzere ihtiyaç duyulan her yerde sözleşmeli erler görev yapabilecek.

Maaşlar asgari ücretin katları olarak planlandı, sözleşmeli erlere her ay yaklaşık 1500 lira ödenecek. Ayrıca operasyon maaşlarına ek olarak operasyon tazminatı alacaklar. Operasyona çıktıklarında maaşlarına bir tazminat eklenecek. Böylece 2 bin lira civarına yükselebilecek. Maaşlar enflasyona göre artacak.

Normal SSK’lı olacak sözleşmeli erler, sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek. Çalıştıkları süre emeklilik sürelerine sayılacak.

Sözleşme süresi ise asgari üç yıl olarak planlanıyor. Süre dolduğunda karşılıklı karar verilmesi halinde yeni bir sözleşme yapılacak.

Er elbisesi giyip kışlada yatacaklar ve karavanadan yiyecekler. İzinli günleri dışında evlerine gitmeyecekler. Belki bazıları onbaşı olabilecek ancak genel kariyerle ve askeri personel ödemeleriyle ilişkilendirilmeyecekler.

Sözleşmenin dolmasıyla ayrılacak olan bu erlere belli bir tazminat ödenecek.

Milli Savunma Bakanı Gönül, sözleşmeli erlerin kazanacağı parayı şöyle açıkladı:

“Bu erler 1500 lira civarında temel maaş ve artı olarak operasyon tazminatı alacaklar. Her yıl 15 bin lira biriktireceklerini tahmin ediyoruz. Bu tasarruf üç yılda 45 bin lira eder. Diyelim biz de ayrılırken 30 bin lira tazminat verdik. Bu durumda bu gencimiz sözleşmeli hizmeti üç yılda bitirse 75 bin lira gibi bir parayla ayrılacak. Bu günümüzde iyi bir para. Bu parayla bir iş kurması bile mümkün

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz