Etiket arşivi: DR. ECE HATTAT

Cinsel Sorunlar Tek Taraflı Değildir

Yapılan çalışmalar, eşi sertleşme sorunu yaşayan bir kadında ilk tepkilerin “Artık beni beğenmiyor”, ” Galiba yeteri kadar çekici değilim” veya “Beni aldatıyor mu acaba?” şeklinde geliştiğini gösteriyor.

Bunun yanında eşinde erken boşalma sorunu olan bir kadın da eşinin sadece kendi tatminini düşünen ve bencil bir erkek olduğu sonucuna varıyor. Bu durumda belki de tedavisi oldukça hızlı ve kolay olabilecek bir cinsel fonksiyon problemi, çiftin arasında çatışmalara dönüşüyor, aseksüel evlilikler başlıyor. Eşiniz cinsellikte ilk kez sorun yaşıyorsa, öncelikle onunla konuşmaktan kaçmayın.

Onun duygu ve düşüncelerini dinleyip, kendi hislerinizi mutlaka aktarın. Tek bir kez başarısızlık yaşamanın her zaman kalıcı bir probleme işaret etmeyeceğini bilin. Önemli olan sorunun ortak bir problem olduğu kabul etmek, suçlayıcı davranmamak ve birlikte çözüm aramaktır.

Cinsel sorunlar istikrarlı bir şekilde devam ediyorsa, en fazla iki-üç ay içinde bir uzmana danışarak sorunun altında yatan organik, psikolojik ve sosyal sebepleri araştırın.

DR. ECE HATTAT