Etiket arşivi: Hüseyin aygün

CHP’li vekili kaçırdı

CHP Milletvekili Hüseyin Aygün, vekili olduğu Tunceli’de kaçırıldı.Aygün’ün PKK’lılarca kaçırıldığı açıklaması, Tunceli Valisi Mustafa Taşkesen’den geldi.

Aygün’ün 8 Ağustos’tan bu yana bulunduğu Tunceli’de, bugün Ovacık köyünde incelemelerde bulunduğu ve kent merkezine dönüş yolunda aracının önünün kesilerek kaçırıldığı kaydedildi.

Alınan bilgiye göre, Aygün ile birlikte, danışmanı ve Akşam gazetesi Tunceli Muhabiri Kadir Merkit’i taşıyan otomobilin yolu, saat 19.00 sularında Ovacık karayolunun 35 kilometresinde kesildiği.

2 kişi oldukları belirtilen PKK militanları, muhabir ve danışmanı serbest bırakırken Hüseyin Aygün’ü alarak ormanlık alana girdi. Kaçırılma olayı da, serbest bırakılan muhabir ile danışmanın Tunceli kent merkezine dönmeleriyle öğrenildi.

İki kişinin ifadesi alınırken, bölgede operasyon başlatıldı.

 

 

EŞİ NTV’YE KONUŞTU
NTV’nin telefonla ulaştığı Aygün’ün eşi Emine Aygün, üzgün olduğunu söyledi. Tunceli’de olduğunu söyleyen Emine Aygün, olayla ilgili gelişmeleri validen öğrendiklerini kaydetti.

 

 
CHP’DE OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

Aygün’ün kaçırılma haberinin ardından CHP Genel Merkezi hareketlendi.

Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte genel başkan yardımcıları Adnan Keskin, Nihat Matkap ve Gürsel Tekin genel merkeze gittiler.

Kılıçdaroğlu’nun kurmaylarıyla biraraya geldiği ve toplantı sonrası, perti sözcüsü haluk Koç’un bir açıklama yapacağı kaydedildi.

 

DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMALARI VARDI
Tuncelili olan, Ankara Hukuk Fakültesi mezunu ve Tunceli’de avukatlık yapan; gözaltındaki kayıplar, köylerin yakılması ve Dersimliler’in zorla göçü, işkence ve adil olmayan yargılamalar, Dersim 1938 Katliamı başta olmak üzere Dersim’e dair pek çok hukuki girişimde bulunan ve bu konularla ilgili 3 kitabı bulunan Hüseyin Aygün, son dönemde dikkat çeken açıklamalarıyla sık sık gündeme gelmişti

‘Dersim katliamı bir soykırımdır’, ‘Uludere bir katliamdır ve bu AKP’nin 33 kurşunudur’, ‘Alevilik bir dindir’…