banner

“Afyon Termal Tedaviye Yönelik Tesis Yapmalı”

Ana Sayfa » Sağlık » “Afyon Termal Tedaviye Yönelik Tesis Yapmalı”
Paylaş
Tarih : 13 Ocak 2012 - 2:36

Türk-Alman Sağlık Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yaşar Bilgin, Afyon’un termal sağlık turizmi açısından ciddi bir potansiyele sahip olduğunu, ancak mevcut alt yapısı ile Avrupa’dan hasta kabul edemeyeceğini söyledi.

Afyonkarahisar Termal Turizm İşletmeciler Derneği Başkanı (ATTİD) Ali Acar’ın davetlisi olarak şehre gelen Prof. Dr. Yaşar Bilgin, termal tesislerde incelemelerde bulundu.

Almanya’nın bu konuda oldukça ileride olduğunu termal suyun eğlence ve dinlenmeden ziyade tedavi amaçlı kullanıldığını ifade eden Prof. Dr. Bilgin, buna yönelik tesisler yapıldığını belirtti.

Bilgin, “Afyonkarahisar’daki tesislerde konakladım ve inceledim. Bu haliyle hiçbir Avrupa ülkesi buraya hasta göndermez. Sağlığa yönelik hiçbir altyapı yok. Termal suyu dinlenmek için değil sağlık alanında kullanmak gerekiyor. Dinlenmek için her yere gidebilirsiniz. Fizik tedavide ve birçok hastalığın tedavisini kapsayan bir termal turizm konsepti olması gerekiyor.” dedi.

Almanya’da sağlık konusunda etkin bir yerde olduğunu rehabilitasyon kuruluşlarında da görevi bulunduğunu ifade eden Bilgin, hidroterapi alanında gelişmiş bölümler, cihazlar ve laboratuvarlar bulunduğunu belirtti.

Afyonkarahisar’daki otellerde olduğu gibi insanları bol masaj, bol yemek, istediğin kadar havuz ile tedavi etmenin imkânsız olduğunu ifade eden Bilgin, şunları söyledi: “Git yat sıcak suya gir çık şifa olsun’ bu çok zor. Su terapisi diyoruz, bu tıp konusu bunu ayarlamak lazım. Adamı suya sokup çıkarak iyileştiremezsiniz. Bunun eğitimi var, uzmanları var. Giriyorsun otele 30 çeşit yemek. Sağlam girer hastalıklı çıkar insan. İnsanlar otele girdikleri anda ön muayeneden geçirilmeli. Şekeri mi var, tansiyonu mu var, kalp rahatsızlıkları mı var. Bunları tespit edilmesi gerekiyor. Buna göre müşteriye program verilmesi gerekiyor.”

“TÜRKLER İÇİN ÖZEL BÖLÜMLER VAR”

Almanya’da bu tür hastaların tedavisi için 120 Euro para verildiğini belirten bilgin, Almanların çoğunun pazarı gördükleri için Türkler için özel bölümler açtıklarını anlattı.

Afyonkarahisar’da rehabilitasyon sistemlerinin kurulması halinde bu gurbetçilerin buraya davet edilebileceğini kaydeden Bilgin, bunun içinde Afyonkarahisar’daki girişimcileri Almanya’ya beklediklerini dile getirdi.

Bilgin, şunları söyledi: “Almanya’da bu işin özel mimarları var. Bölümler var, uzman elemanları var. Elbette insanlar dinlenecekler, mutlu olacaklar. Ancak, bunu yaparken de tedavi olabilirler.”

“ALT YAPI OLMAZSA HASTA GELMESİ HAYAL”

Afyonkarahisar Termal Turizm İşletmeciler Derneği Başkanı (ATTİD) Ali Acar da ülke olarak termal şifalı suyu sadece eğlence ve dinlenmede kullandıklarını, fakat dünyada önce sağlık sonra eğlence kısmında kullanıldığını söyledi. Türk Alman Vakfı Başkanı Yaşar Bilgin’i Afyonkarahisar davet ettiklerini ifade eden Acar, Bilgin’in tecrübeleri ve önerileri doğrultusunda alt yapı oluşturmak için harekete geçeceklerini kaydetti.

Acar, vakit kaybetmeden Afyonkarahisar’a Avrupa standartlarında günde bin 500 kişinin tedavi görebildiği fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi kurulması gerektiğine dikkat çekti.

Acar, “Dünyanın öbür ucundaki bir insan tedavi görmek isterse önce Türkiye sonrada Afyonkarahisar akla gelmelidir. Sağlık Bakanlığı, oteller ve valiliğin ortak olduğu bir fizik tedavi merkezi kurulması gerekiyor. Örneğin Almanya’da kür merkezlerine ödenen rakam yıllık 15 milyar euro. Bunun yüzde 10’unu alsak bile Afyonkarahisar ihya olur.” diye konuştu.

Zafer Havalimanı’nın açılması ile birlikte bu düşüncelerin hayata geçirebileceğini ifade eden Acar, hem eğlenme dinlenme hem de tedavi sistemini sağlıklı bir şekilde sürdürebileceklerini, bunun içinde alt yapı görüşmelerine başladıklarını anlattı.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Mersin’deki vahşette tüyler ürperten detay
Mersin’deki vahşette tüyler ürperten detay

Kayıp ihbarıyla ortaya çıkan cinayetin ardından kardeşinin öldürülmesi olayına ilişkin açıklamalarda bulunan ağabey Cem Aslan, kardeşi

TBMM’de resmen kabul edildi! Artık ücretli olacak
TBMM’de resmen kabul edildi! Artık ücretli olacak

TBMM Genel Kurulu’nda, çevrenin korunmasına yönelik teklif kabul edilerek yasalaştı. Yasaya göre, plastik alışveriş poşetleri ücretli

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz