banner

Aziz Kocaoğlu için 180 yıl istendi

Ana Sayfa » Haberler » Aziz Kocaoğlu için 180 yıl istendi
Paylaş
Tarih : 09 Ocak 2012 - 12:50

İzmir Büyükşehir Belediyesi iddianamesini hazırlayan Özel Yetkili Savcı Birol Çengil, Başkan Aziz Kocaoğlu’na 25 ayrı suçlamada bulundu, 180 yıl hapsini talep etti.

25 AYRI SUÇLAMADAN 180 YIL

İzmir Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla 2Mayıs 2011’de başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik operasyonların ardından iddianame tamamlandı. İzmir Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Birol Çengil, iddianamesini dün 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sundu.

Halen 34 zanlının tutuklu bulunduğu soruşturmayla ilgilimahkemeye sunulan iddianamede Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun 25 eylemden sorumlu tutularak “çıkar amaçlı suç örgütü lideri” olmakla suçlandığı öğrenildi. Kocaoğlu için en az 180 yıl hapis cezası istendiği ileri sürüldü. Kocaoğlu’nun pazartesi günü savcıya verdiği ifadede kendisine sorulan ihale ve alımlardan sorumlu tutulduğu iddia edildi.

HIZIR VE ŞENEL YÖNETİCİ

İddiaya göre Büyükşehir Belediyesi Eski Genel Sekreteri Ersu Hızır ile halen tutuklu bulunanmevcut Genel Sekreter Pervin Şenel Genç’in adı da iddianamede “çıkar amaçlı suç örgütü yöneticisi” olarak yer aldı. Hızır ve Genç’in iddianamede iki ve üç numaralı “şüpheli” olarak isimlerinin geçtiği ileri sürüldü. Eski ve yeni genel sekreterlerin, imzalarının bulunduğu 10’dan fazla eylemden sorumlu tutuldukları iddia edildi.

TOPLAM 130 ŞÜPHELİ

İddianamede Aziz Kocaoğlu, Ersu Hızır ve Pervin Şenel Genç ile birlikte toplam130 şüphelinin bulunduğu ileri sürüldü. İddianameyi inceleyecek olan hâkimve üyelerin 15 gün içinde iddianameyi kabul edip etmeyeceğine karar vereceği öğrenildi.Mahkeme iddianameyi kabul ederse iddialar üzerine şüphelilere “örgütlü çete” kapsamında dava açılacak.

DOSYA İKİYE AYRILDI

Savcı Birol Çengil tarafından hazırlanan iddianamede Karabağlar, Kuşadası, Selçuk, Torbalı ve Gaziemir belediyelerinden operasyon kapsamında tutuklanan ve ifadeleri alınan şüphelilerin bulunmadığı da öğrenildi. Bu belediyelerden 2’si tutuklu 13 şüphelinin dosyasının CMK 250. maddede yer alan “örgütlü çete” kapsamından çıkarılarak ağır ceza mahkemelerine gönderildiği iddia edildi. Bu kapsamda tutuklu bulunan Karabağlar Belediye Başkan Yardımcısı Hulusi Gülşen ve Kuşadası Belediyesi’nden Erdoğan Uyan’a tahliye yolu açıldığı öne sürüldü.

ESHOT İHALESİ ÇETEDE

Avukatların daha önce ESHOT tarafından yapılan durak ihalelerinin çete kapsamından çıkartılma ihtimalinin bulunduğuna dikkat çekmelerine rağmen bu ihalenin çete kapsamına alındığı ileri sürüldü.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz