Başbakan kredi kartlarını almayın dedi

Başbakan Erdoğan, faiz dışı gelirlerle abat olan bir lobinin olduğunu dile getirerek; “Şu kredi kartları filan falan diyorsunuz ya, bunları almayın. Bunlardan ödediğiniz paralar, sadece bir bankaya vereceğiniz, isim vermiyorum 600 trilyon, 1 yılda. Geliri, faizin dışında” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Vilayetler Evi’nde ‘Şehit Yakınları ve Gaziler Buluşması’ programında şehit yakınları ve gazilerle iftar yaptı. Başbakan Erdoğan, programda yaptığı konuşmada, şehidini ve gazisini unutan milletlerin geçmişini unuttuğunu kaydederek; “Onların gelecekleri de yoktur. Bir ülkenin şehit ve gazilerine göstereceği en öncelikli vefa, gazilerine ve şehitlerinin yakınlarına sahip çıkmaktır. Canlarını vatan için feda etmiş şehitlerimizin yakınları, vatanları için canlarını ortaya koymuş gazilerimiz, bize emanet edilmiş en kutsal değerlerimizdir. Şehit yakını ve gazilerimizin her ihtiyacı, talebi bizim önceliklerimiz arasındadır” dedi.

 

 

 
başbakanBaşbakan Erdoğan, çözüm sürecini de değerlendirerek; “Çözüm Süreci adını verdiğimiz süreç, şehitlerimizin hatırasını incitecek bir süreç değildir. Biz böyle bir girişimin içinde asla olmayız. Şehitlerimizin hatırası, her ideolojinin, her siyasi görüşün, her siyasi tasavvurun kat be kat üzerindedir. Bizim anlayışımız şudur; eğer bir tek şehidimizin aziz hatırası incinecekse, her şeyden, hatta serimizden yani başımızdan dahi geçmek bizim varlık sebebimizdir. Şehitlerimizin karşısında, makamların, rütbelerin, siyasi çekişmelerin hiçbir anlamı yoktur, olamaz. Biz çözüm süreci adını verdiğimiz çalışmaları, işte böyle bir anlayışın üzerine bina ettik. Birilerinin tamamen çıkar çerçevesinde şehitlerimizin aziz hatırasını da maalesef istismar etmek suretiyle çözüm süreci hakkında fitne, iftira ve ithamlar içinde olması lütfen sizi yanıltmasın. Bu süreç bir al-ver süreci değildir, pazarlık süreci değildir. Ülkemizin istikbali, istiklali için, bayrağımızın şerefi, milletimizin namusu için gerekirse edebiyete kadar kahramanca mücalede veririz. Biz ecdadımızdan böyle gördük, gerektiğinde de böyle devam ederiz. Ama biz, ölmenin ve öldürmenin devam ettiği değil, yaşamanın ve yaşatmanın egemen olduğu gelecek, böyle bir ülke, böyle bir toplum istiyoruz. 7 aydır şehitler gelmiyor, bu bir rahatlama değil midir? Beklediğimiz aradığımız bu değil midir? Aynı ezanla, aynı besmeleyle, aynı duayla oruç açanların evlatlarının birbirine kastetmesine şu yürek dayanmaz. Terörle, teröristle mücadele ederiz. Kararlılıktan asla vazgeçmeyiz. Ama bu mücadeleyi verirken, annelerin, babaların yüreklerini ferahlatmakta bizim görevimizdir. Kin ve intikam duygusu bizim millet olarak prim verdiğimiz duygular değildir” dedi.

 

 

 

 

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ, KÜÇÜK HESAPLARIN KARŞISINDA BOYUN EĞMEZ”
Sadece terörle ve teröristle mücadele etmediklerin dile getiren Başbakan Erdoğan şunları kaydetti; “Biz, onları kullanan, onlar üzerinden Türkiye ile hesap görmeye çalışanlarla da mücadele veriyoruz. Kanın, gözyaşının, istismarın devam etmesini isteyen, gençlerimizin kanıyla beslenen ve bunun devamını isteyen çok farklı çevreler, odaklar var. Çözüm süreci kararlılıkla devam ederken, bu odakların boş durmadığına şahit oluyoruz. Süreci sabote etmek için, her türlü tahriki yapan alçakların, hainlerin işbaşı yaptığını da şahit oluyoruz. Biz bunların hiçbirine taviz vermeyiz. Bu güzel süreci sabote eden, millete hesabını veremez. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, küçük hesaplar, kurnazlıklar karşısında boyun eğecek bir devlet değildir. Biz kanın durması için bu kadar samimi, gönülden çırpınırken, birilerinin siyasi rant, hesap içinde olduğunu görüyor ve sabırla da izliyoruz. Sabrımızı muhafaza edeceğiz, bu milletin kardeşliği için, sabırla, metanetle yolumuza devam edeceğiz. Biz bu güne kadar sizin başınızı öne eğecek hiçbir girişimin içinde olmadık.”

 

 

 

 

“KREDİ KARTLARI ALMAYIN”

Erdoğan, dünyanın farklı bir Türkiye konuştuğunu dile getirirken, güçlü bir Türkiye istemediklerini savundu. Erdoğan şu ifadeleri kullandı; “Bölgemizde oynanan oyunlar, zayıflatılmış bir Türkiye içindir. Ama biz buna da prim vermeyeceğiz. Onlar yanlış hesaplar peşindeler, biz ise hesabımızı iyi yapıyoruz. Biz önce eşeği sağlam kazığa bağlayacağız, ondan sonra da Allah’a emanet edeceğiz.

 

 
Göreve geldiğimizde yolsuzluklar diz boyuydu. Ama şimdi yolsuzluk zinciri yok. Tamanen yok demiyorum, yine var. Geçenlerde ben faiz lobisi derken boşuna demedim bunları, bir şeyler bildiğim için bunları söylüyorum. Zira faiz dışı gelirlerle abat olan bir lobi var. Şu kredi kartları filan falan diyorsunuz ya, bunları almayın. Bunlardan ödediğiniz paralar, sadece bir bankaya vereceğiniz, isim vermiyorum 600 trilyon, 1 yılda. Geliri, faizin dışında. Bunun yanında Ziraat, Halk, Vakıfbank, 3’ünün toplam geliri, 600 trilyon. Oynanan oyunun ne kadar büyük olduğunun görüyor musun? Kim ödüyor bu parayı, zengin değil, benim fakir kardeşim. Allah selamet versin, bayılıyor bir tane kredi kartı elime alayım. Herkes ayağını yorganına göre uzatmayı bir öğrense, o zaman bunlar bu parayı elde edemeyecekler. Bir tanesine onu söyledim; ‘Ya’ dedim ‘Allah aşkına, faizden elde ettiğin gelir tamam, fakat bu faiz dışı gelirden elde ettiğin parayı, gömüleceğin mezara doldurmaya kalksak, o mezar almaz bunu. Ne yapacaksınız bu parayı ya? Vatandaştan bu komisyonları almayın.’ Ama yok, doymazlar. Onların gözünü ancak kara toprak doyuracak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.