banner

Davos’ta Türkiye’nin müthiş planı

Ana Sayfa » Ekonomi » Davos’ta Türkiye’nin müthiş planı
Paylaş
Tarih : 30 Ocak 2012 - 18:52

AB ile ilgili karamsar tablolara işaret eden Babacan, Türkiye’nin yeni rotasını çizdi: Kendi birliğimizi kuracağız.

Davos’taki toplantılarda AB’den umudun kesildiğini söyleyen Ali Babacan, Türkiye’nin yeni hedefini anlattı.

AVRUPA İLE İLGİLİ KİMSE UMUTLU DEĞİL

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Avrupa’daki ekonomik problemlerin kaynağında bütçe açıkları ve borç stoku bulunduğunu belirterek, “Davos toplantılarında Avrupa ile ilgili ümit veren kimse yok. Sadece kötünün daha kötüye gidip gitmeyeceği konuşuluyor” dedi ve Türkiye’nin yeni rotasını çizdi.

Babacan, Balkanlar, Kafkaslar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın tek bir ekonomik çevre olabileceğine kuvvetle inandıklarını belirterek, “Sınırların anlamını kaybettiği, insanların, ürünlerin, sermayenin ve enerjinin rahatça hareket ettiği bir vizyonumuz var” dedi.

BALKANLAR KAFKASLAR ORTADOĞU KUZEY AFRİKA

Avrupa’da hayal dünyasında yaşama, gerçekleri görmeme durumunun olduğunu, daha önce IMF’ye ihtiyaç duymadığını açıklayan birçok liderin artık IMF ile görüşmelere başladığını dile getiren Babacan, “Hükümet olarak Türkiye’nin tarihi ve kültürel ilişkilerinin olduğu Balkanlar, Kafkaslar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ile ilişkileri daha da geliştirmek istiyoruz. Tüm bu coğrafyanın tek bir ekonomik çevre olabileceğine de kuvvetle inanıyoruz. Sınırların anlamını kaybettiği insanların, ürünlerin, sermayenin ve enerjinin rahatça hareket ettiği bir vizyonumuz var. Arnavutluk’tan yola çıkan bir kişinin AB’de olduğu gibi ta Kuveyt’e kadar, Bahreyn’den yola çıkan bir kişinin Fas’a kadar rahatça hareket edebildiği ortak ekonomik bölge vizyonumuz var. Türkiye de doğal olarak bu bölgenin lideri olacaktır. Bununla demokrasiyi, barışı, güvenliği ve refahı önceleyen bir coğrafya oluşturmak istiyoruz” dedi.

KENDİ TAHMİNLERİMİZE GÜVENİYORUZ

IMF ve Dünya Bankası’nın Türkiye için farklı büyüme tahminlerinde bulunduğunu hatırlatan Babacan, “Kendi durumumuzu herkesten daha iyi bildiğimiz için kendi tahminlerimize güveniyoruz” dedi.

TÜRKİYE’Yİ ANLATTI

Dünya Ekonomik Forum toplantılarına katılan Basbakan Yardımcısı Ali Babacan, The Future Of Emerging Markets konulu oturuma katılarak bir konuşma yaptı. IMF ‘Ben demiştim’ havasına girdi IMF’nin yayınladığı raporlardaki karamsarlığın sadece Türkiye için değil, Avrupa, hatta dünya için geçerli olduğunu söyleyen Babacan, “IMF’nin bu tavrına önceki dönemde aldığı ağır eleştirilere maruz kalmama tedbiri de diyebiliriz. Çünkü 2008-2009 krizi olduğunda IMF çok eleştirildi. ‘Siz bütün ülkelerin mali durumlarına hakimsiniz neden sonucun böyle olacağı uyarısında bulunmadınız’ denildi. Bu eleştirilerin de etkisiyle IMF daha kötü tablolar durumunda ‘bak ben demiştim’ tavrında olmak istiyor” dedi.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Yunanistan’ın Almanya ısrarı
Yunanistan’ın Almanya ısrarı

Yunanistan Başbakanı Çipras, Kalavrita ziyareti sırasında Naziler tarafından katledilenler  için dikilen anıta çelenk bıraktı. Çipras, yaptığı

Mersin’deki vahşette tüyler ürperten detay
Mersin’deki vahşette tüyler ürperten detay

Kayıp ihbarıyla ortaya çıkan cinayetin ardından kardeşinin öldürülmesi olayına ilişkin açıklamalarda bulunan ağabey Cem Aslan, kardeşi

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz