banner

Dink davasında örgüte giden 18 yol

Ana Sayfa » Haberler » Dink davasında örgüte giden 18 yol
Paylaş
Tarih : 22 Ocak 2012 - 20:45

Mahkemenin Dink kararına itiraz eden Savcı Usta, “Fazlasıyla delil var” demişti. İddianamelerdeki deliller araştırılınca ortaya işte bunlar çıktı…

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Hrant Dink suikastının örgütlü bir cinayet olmadığı yönündeki tartışmalı kararına savcı, sanıklar ve Dink ailesi itiraz etti. 2 sayfalık itiraz dilekçesinde “Örgüt de var, fazlasıyla delil de, mahkeme delilleri incelemedi” diyen Savcı Hikmet Usta, Yargıtay’a yapacağı temyiz başvurusunda Dink cinayetinin örgüt bağlantılarını tek tek sıralamaya hazırlanıyor. Usta dilekçesinde, “cinayeti işleyen Ergenekon’un Trabzon Hücresi’ne talimat veren liderler bulunamasa da cinayetin örgütün işi olduğunu” vurgulayacak. İşte bugüne kadar iddianamelere yansayan örgüt delillerinden bazıları:

1-Ergenekon’nun hücre tipi yapılanması ve gizlilik

Birinci Ergenekon İddianamesi: Ülkemizde son birkaç yılda meydana gelen benzer olaylara bakıldığında, Danıştay saldırısından önce ve kısa bir süre sonra benzer olayların zincirleme bir şekilde devam ettiği ve hemen hemen birçok olayda Ergenekon’u işaret eden ciddi şüphelerin bulunduğu görülmüştür. Fakat örgütün temel prensibi olan gizlilik ve hücre yapılanması nedeniyle olayların birbirleri ile benzerlik gösterdikleri görülmüşse de yeterli delil edilmesi mümkün olmamıştır. (…) Ülkemizde son yıllarda meydana gelen provakatif amaçlı eylemlerden biri 19 Ocak 2007 günü öldürülen Hrant Dink olayıdır. Bu olayın failinin 17 yaşındaki Ogün Samast olduğu görülmüştür. Ogün Samast’ın beyanları doğrultusunda olayın azmettiricisi ve planlayıcısı ile birlikte bir kısım şahıslar daha yakalanmış, fakat bu soruşturmada da daha ileriye gidilememiştir. Samast’ın tutuklu bulunduğu cezaevinde geceleri, kullanıldığını söyleyerek bağırıp çağırdığı ve diğer koğuşlarda bulunan tutukluları uyutmadığı biliniyor. Hrant Dink’in avukatı Erdal Doğan cinayetten hemen sonra yazılı ve görsel medyaya yapmış olduğu açıklamalarda Hrant Dink’in ölmeden önce Veli Küçük tarafından tehdit edildiğini Veli Küçük’ün adamlarının Dink’in davalarına sürekli geldiklerini belirtmiştir.

2-Ergenekon sanığı Sayın: Dink savaştığımız adam

Birinci Ergenekon İddianamesi: Sanık Ümit Sayın 18 Temmuz 2005 tarihli msn görüşmesinde “MGK’nın misyonerlerle mücadele konseptini kabul ettiği, Hrant Dink için rüzgârın ters taraftan esmeye başladığı yıl” ifadelerini kullanıyor.

İkinci Ergenekon iddianamesi: Sanık Ümit Sayın ile dönemin İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy arasında 18 Temmuz 2005 günü yapılan MSN görüşmesinde, Sayın’ın “Hrant Dink bizim savaştığımız adam, o yazıyı bana yollayın. Grup izindeymiş, önümüzdeki hafta devredeler” dediği tespit edildi.

3-Kerinçsiz: Dink’i vuranları konuştursalar tamamdık

Birinci Ergenekon İddianamesi: Sanık Kemal Kerinçsiz 09 Ocak 2008 günü yine tutuklu sanık Veli Küçük’le telefonda konuşurken, “… ikimiz hakkında yapılan şikayet Savcı Naci Kanık’ta ben şimdi az önce ifade verdim sizi de rica ettiler gelsin bir ifade versin de dosyayı kapatalım diye bu Hrant Dink’le alakalı yine” derken, Küçük’ün “Hrant Dink mi gene” dediği tespit edildi. 15 Ocak 2008’de Küçük’ün “Ben gittim o Şişli Savcısına. Oradaki savcılar tanıdıklarımmış hepsi geldiler gerekli ifadeyi verdik. Bir netice çıktı mı bıktık şu Dink denen heriften yahu” dediği, Kerinçsiz’in “İyi de paşam Allah’tan bunlar bir tezgah kurmadılar. Bu yakalanan çocuklara iki kelime konuştursalardı tamamdık” dedi.

4-Uygulanmakta olan harekat planlarından biri

İkinci Ergenekon İddianamesi: Sanık Durmuş Ali Özoğlu’nda ele geçen ve Genelkurmay’daki bir bilgisayarda hazırlandığının tespit edildiği iddia edilen belgelerde ‘PH 02.2.2 Ermeni Sorunu’ başlıklı belgede, Ermeni vatandaşların Türkiye’deki sayıları çıkartılarak Türkiye nüfusuna oranının yüzde 15 olduğu öne sürülüyor. ‘PH 01.5 TSK ve dünyada psikolojik harekat teşkilleri’ başlıklı belgede, psikolojik harekatın Türkiye’de hangi birimler tarafından uygulandığı anlatılırken bu birimlerin kod isimler arasında Ergenekon da var.

5-Yasin Hayal’in Ergenekon sanığı avukatına yasak

Ergenekon sanığı avukat Fuat Turgut, Dink cinayeti davasında sanık Yasin Hayal’in avukatlığını yaptı. Hakkında terör iddiasıyla dava açılan Turgut, yasalar gereği terör suçundan yargılanan birinin vekili olamayacağından Hayal’in avukatlığını bırakmak zorunda kaldı.

6-Dink’i tehdit eden MİT’çi Ergenekon sanığı

Agos Gazetesi’nde Sabiha Gökçen’in Ermeni olduğunun yazılmasının ardından Hrant Dink İstanbul Valiliği’ne çağrılarak bir vali yardımcısı ve iki MİT görevlisi tarafından tehdit edilmişti. Dink ile İstanbul Valiliği’nde yapılan görüşmede yer alanlardan biri Ergenekon sanığı MİT mensubu Özel Yılmaz’dı.

7-Kafes Eylem Planı: Dink cinayeti bir operasyondu

Ergenekon soruşturması kapsamında açılan Kafes Eylem Planı davası iddianamesinde yer alan planda, “Rahip Santaro, Malatya Zirve Yayınevi ve Hrant Dink operasyonları sonrasında, Türkiye ‘de yaşayan gayrimüslimlerin irticai grupların hedefinde olduğu yönünde kamuoyu oluşmuş” ifadeleri yer alıyor. Yine Kafes Eylem Planı belgesinde “Hrant Dink cinayeti sonrasında, geniş bir kitle tarafından, Hepimiz Ermeni ‘yiz, hepimiz Hrant ‘ız şeklindeki sloganlarla Hrant Dink ve Türkiye’de yaşayan gayrimüslimlere sahip çıkılmıştır” deniliyor.

8-Erenerol’dan Trabzon’da misyonerlik kanferansı

Ergenekon sanığı Sevgi Erenerol 2006 yılının Ekim ve Kasım aylarında Genelkurmay Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutalığı’nda misyonerlik faaliyetleri ve azınlıkları konu alan seminerler verdiği saptanmıştı. Erenerol’un seminer verdiği şehirlerden birinin de Trabzon olduğu görülmüştü.

9-Şüpheli Ergenekon sanıkları sorgulanmadı

Dink cinayetinde adı geçen Ergenekon sanıklarından sadece birinin ifadesi alındı. Dink cinayeti şeması olarak bilinen şemada Ergenekon davasında sanık olan Veli Küçük, Levent Göktaş, Levent Temiz ve Kemal Kerinçsiz’in Dink cinayeti sanıklarıyla irtibatlı oldukları iddia edilmişti. Dink cvinayetiyle ilgili haklarında iddialar bulunan Ergenekon sanıklarından sadece Levent Göktaş, Dink soruşturmasını yürüten savcılık tarafından sorgulandı. İsmi geçen diğer Ergenekon sanıklara Dink cinayetiyle ilgili sorgulanmadı.

10-Ergenekon sanığı Ermiş okumadan yazı yazdı (!)

Birinci Ergenekon İddianamesi: (Sanık Fuar Ermiş ile ilgili): Şüphelinin yazarlık misyonu olmadığı halde Kuvva-i Milliye Derneği üyesi olması sebebiyle üye tabanına mesajları vermek için yazılar yayınladığı, beyanında da bu yazıyı tamamen okumadığını okusaydım asla yayınlamazdım şeklindeki savunmasından da örgütsel talimatlara istinaden yazıyı yayınladığı, yazı içeriğinde yayınlandığı dönem itibarıyla Hrant Dink ve Malatya’da ki misyonerlerin öldürülmesi olayları akabinde Türkiye’de ki yabancı dine mensup kişilerin öldürüleceğini ve daha sonra ülkenin kaos ortamına gideceğini anlatan yazıların tamamen Ergenekon terör örgütünün amaçlan arasında bulunan kaos oluşturmak suretiyle darbeye zemin hazırlamak olduğu anlaşılmıştır.

11-Ergun Poyraz Yargıtay’da misyonerlik kulisi yaptı

Birinci Ergenekon İddianamesi: (Tutuklu sanık Ergun Poyraz için) Misyonerlere yönelik saldırılar ve Malatya’daki cinayetler, Rahip Santora ve Dink olaylarının olması açısından şüphelinin o tarihlerde Yargıtay’da görülen misyonerlik davasıyla alakalı kulis yapıp hakimlerin misyonerler aleyhine oy kullanması şeklinde telkinlerde bulunduğu, avukat, savcı olmadığı halde hem Alman Vakıfları davası hem de misyonerlik davası gibi davalara müdahil olarak katılıp takip etmesi de belirtilen cinayetler açısından düşündürücü olmaktadır.

12-Ergenekon sanığı Küçük ile Albay Öz’ün ilişkisi

Dink cinayetinde, suikast ihbarı aldığı halde değerlendirmediği gerekçesiyle hakkında ‘görevi kötüye kullanma’ ve ‘ihmal’ suçlarından soruşturma açılan dönemin Trabzon İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Öz’ün, Ergenekon davasında ‘üst düzey yönetici’ olduğu iddiasıyla yargılanan emekli Tuğgeneral Veli Küçük’le bağlantısını gösteren fotoğraflar ortaya çıktı. Ergenekon soruşturmasında, Albay Ali Öz’ün Ergenekon sanıklarıyla bağlantısının araştırılması için, Öz’ün kullandığı telefon ve ‘banka hesap hareketlerinin incelenmesine karar vermişti.

13-Balyoz Darbe Planı: Darbe karşıtı hedef kişi

Balyoz Darbe Planı İddianamesi: Belgeler arasındaki eylem planlarından Orak kod adlı operasyon hedefi olarak “Etyen Mahçupyan, Hrant Dink, Sevan Nişanyan” isimleri belirtilmiş olup hedef tanımı olarak “Darbe Karşıtı Ermeni Basını” yazıldığı görülmüştür.

14-Dink cinayetinde JİTEM ile Küçük var

İkinci Ergenekon İddianamesi: PKK itirafçısı Alaattin Kanat’ın alınan ifadesinde “Hrant Dink cinayetinin arkasında JİTEM ve emekli Tuğgeneral Veli Küçük var” dediğine dair notlar yer aldı.

15-Ogün’ün hesabında trilyon varmış biz de…

Birinci Ergenekon İddianamesi: Sanık Muhammet Yüce bir telefon konuşmasında “ Ogün’ün hesabında trilyon varmış. Ya a..na koyam bunlar Dink’i hallettiler hiçbir si..m olmadı, ne akrabaları ne çevreleri hepsi kahraman oldu çıktı a..na koyam, Biz ona diyek ki gelin biz Orhan’ı dökek” demişti.

Birinci Ergenekon İddianamesi: Sanık Selim Akkurt telefon görüşmesinde “Gazeteci Orhan Pamuk var onu halledecez 2 trilyon alacaz. Dink’i vuranlarla da Halil görüşmüş, Sedat Peker, Alaattin Çakıcı arkamızda. Emniyet Müdürü ve savcıyla da bu hafta görüşeceğiz, sen hazırlıklı ol” diyor.

16-Temiz: Dink öfkemizin ve nefretimizin hedefi

İkinci Ergenekon İddianamesi: Sanık Emin Gürses’ten elde edilen “emin gürsesdİjİtallermaxtor e1pc1t1ez9999 40gbdocvatan-devrim-mülakat.doc” adlı belgede “Eski Ülkü Ocakları İl Başkanı Levent Temiz’in 26 Şubat 2004’te AGOS’un kapısına gidip, ‘Hrant Dink, bundan sonra bütün öfkemizin ve nefretimizin hedefidir’ demesi bir yeşil ışık mı? Levent Temiz, Amerikan Konsolosluğu’nun peşinden ‘gel, bir konuşalım’ diye yalvardığı biridir. Ama bunu kabul etmediği için de birçok yerden dışlanmıştır. Ben size bunu bir bilgi olarak söylüyorum. Zaten bu yeşil ışıklar da öyle orta yerde yakılmaz. Temiz’in yaptığının adı eylem” yazıldığı belirlenmişti.

17-Sinan Aygün’ün notları: Eylemi Küçük yaptırdı

İkinci Ergenekon İddianamesi: Sanık Sinan Aygün’ün kaleme aldığı notlarda X isimli şahıs, Danıştay ve Dink cinayetlerinde düğmeye basan kişinin Veli Küçük olduğunu belirttiği iddiası yer alıyordu. Notların yer aldığı belgedeki anlatımlar ismi yazılmayan ancak Veli Küçük’ü 1998 yılından beri tanıdığını belirten bir kişiye ait.X kişi, Küçük’ü kendisinden iyi kimsenin tanıyamayacağını söylüyor.

18-Neriman Abla’dan cinayetin anlamı e-maili

İkinci Ergenekon İddianamesi: Sanık Neriman Aydın tarafından gönderilen e postalarda “Harbiyeli, bir Ermeni’nin (Hrant Dink) hangi emeller için neden ve kimler tarafından vurulduğunu elbette tahmin edecek ferasettedir Türk Milletinin evlatları… Türk’ten boşalacak o zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan Ermeninin Ermenistan ile kuracağı asil damarında mevcuttur.’ 13 Şubat 2004 “Hrant Dink. Hoşgidişler ola Mustafa Kemal Paşa. Hrant Dink Katil Devlet….” şeklinde ifadelerin geçtiği görülmüştür.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz