banner

Doç. Kenan İsen bulduğu teknikle dünyada ilk oldu

Ana Sayfa » Manşet » Doç. Kenan İsen bulduğu teknikle dünyada ilk oldu
Paylaş
Tarih : 14 Ekim 2013 - 9:07

Diyarbakır’da görev yapan Doç. Kenan İsen, böbrek taşı ameliyatlarında maliyeti düşürürken, başarı oranını artıran yeni bir teknik geliştirdi. Yöntem saygın tıp dergilerinde de yayınlandı  Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan Doç. Dr. Kenan İsen tarafından yeni bir böbrek taşı ameliyatı tekniği geliştirdi. Üroloji alanında dünyanın saygın tıp dergileri arasında yer alan Kanada merkezli “Urology” dergisinde de yer verilen teknik dünyada ilk kez Diyarbakır’da uygulanıyor.

kenan-isenDoç. Dr. Kenan İsen tarafından bulunan bu endoskopik ameliyat tekniği ile pek çok hasta daha iyi tedavi olma şansı yakalıyor. İsen’in uyguladığı endoskopik ameliyat tekniğinde böbrek taşlarının ameliyatında (PNL: Perkütan Böbek Taşlarını Kırma) kullanılan cihaz yer alıyor. Bu cihaz ile üreterosel’in üstü bir makas vasıtasıyla kesilip ve küçük bir pencere açılıyor. (Üreterosel: Böbrekten gelen idrar borusunun idrar torbası ile birleştiği yerde balon gibi genişlemesidir. Doğuştan gelen bir hastalık) Bu sayede hastalığın nüks etmesi riski ortadan kalkıyor ve ameliyat sonrası idrarın böbreğe kaçma ihtimali diğer endoskopik ameliyat yöntemlerine göre çok daha az görülüyor.

Ameliyat süresi kısalıyor
Bu teknik sayesinde maliyet azalırken ameliyatın başarı sansı yüzde 100’e kadar yükseliyor. Bu teknikle ameliyat süresi de kısalıyor. Bu ameliyat sayesinde hastalar aynı gün ameliyat olup evine dönebiliyor. Doç. Dr Kenan İsen, uyguladığı bu endoskopik ameliyat tekniğini anlatırken “Bu tekniği dünyada ilk kez Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uyguladım. Bu endoskopik ameliyat tekniği ile pek çok hasta daha iyi tedavi olma şansı yakalamaktadır” dedi.

 

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz