Doç. Kenan İsen bulduğu teknikle dünyada ilk oldu

Diyarbakır’da görev yapan Doç. Kenan İsen, böbrek taşı ameliyatlarında maliyeti düşürürken, başarı oranını artıran yeni bir teknik geliştirdi. Yöntem saygın tıp dergilerinde de yayınlandı  Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görev yapan Doç. Dr. Kenan İsen tarafından yeni bir böbrek taşı ameliyatı tekniği geliştirdi. Üroloji alanında dünyanın saygın tıp dergileri arasında yer alan Kanada merkezli “Urology” dergisinde de yer verilen teknik dünyada ilk kez Diyarbakır’da uygulanıyor.

kenan-isenDoç. Dr. Kenan İsen tarafından bulunan bu endoskopik ameliyat tekniği ile pek çok hasta daha iyi tedavi olma şansı yakalıyor. İsen’in uyguladığı endoskopik ameliyat tekniğinde böbrek taşlarının ameliyatında (PNL: Perkütan Böbek Taşlarını Kırma) kullanılan cihaz yer alıyor. Bu cihaz ile üreterosel’in üstü bir makas vasıtasıyla kesilip ve küçük bir pencere açılıyor. (Üreterosel: Böbrekten gelen idrar borusunun idrar torbası ile birleştiği yerde balon gibi genişlemesidir. Doğuştan gelen bir hastalık) Bu sayede hastalığın nüks etmesi riski ortadan kalkıyor ve ameliyat sonrası idrarın böbreğe kaçma ihtimali diğer endoskopik ameliyat yöntemlerine göre çok daha az görülüyor.

Ameliyat süresi kısalıyor
Bu teknik sayesinde maliyet azalırken ameliyatın başarı sansı yüzde 100’e kadar yükseliyor. Bu teknikle ameliyat süresi de kısalıyor. Bu ameliyat sayesinde hastalar aynı gün ameliyat olup evine dönebiliyor. Doç. Dr Kenan İsen, uyguladığı bu endoskopik ameliyat tekniğini anlatırken “Bu tekniği dünyada ilk kez Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uyguladım. Bu endoskopik ameliyat tekniği ile pek çok hasta daha iyi tedavi olma şansı yakalamaktadır” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.