banner

Erkeklerin mutlaka yaptırması gereken testler

Ana Sayfa » Erkeklere Özel » Erkeklerin mutlaka yaptırması gereken testler
Paylaş
Tarih : 16 Nisan 2011 - 10:45

Erkeklerin mutlaka yaptırması gereken 13 madde eğer sağlıklı bir yaşam istiyorsanız mutlaka bunları okuyun bazı erkekler belirli bir zaman sonra kendi bırakıyor ve buda sağlık sorunlarına neden oluyor sizce Türkiye”de kaç erkek bu testleri yaptıyor kaç erkek sağlık bir yaşam sürüyor bilinmez ama bu testler”den mutlaka yaptırması gerekiyor işde sağlıklı bir yaşam için yaptırlması gereken testler…

1- Boy-kilo ve tansiyon değerlendirilmesi: Her erkeğin 18 yaşından sonra boy, kilo ve tansiyon ölçümü yatırması gereklidir. Özellike obezite, diyabet ve hipertansiyon gibi genetik eğilimi bulunan bireyler risk altındadır. Tansiyon takibi de önemlidir ve her yaş için normal değer, 120/80 mm/Hg. olarak belirtilmektedir.

2-Efor kapasitesi ölçümü: Ailesinde kalp hastalıkları riski bulunanların daha erken yaşlarda yaptırması gereken bir ölçümdür. Özellikle 50 yaş ve üzerinde mutlaka yaptırılması önerilmektedir.

Birkaç gün öncesinden hazırlığı bulunan bu testte, koşu bandı üzerinde efor miktarınıza göre kalp ve tansiyon ritmi değerlendirilmektedir.

3- Prostat muayenesi: Erkeklerde kanser nedeni sıralamasında ilk 3’te yer alan prostat kanseri, basit muayene ve testlerle ortaya çıkarılabilmektedir. Prostat spesifik antijen (PSA) ölçümü ve makattan prostat muayenesi dışında, ultrason ile prostat büyüklüğü ölçülmektedir.

4- İşitme ve görme testi: Çok basit muayenelerle işitme yüzdenizi öğrenebildiğiniz gibi, göz muayenesi ile de göz içi tansiyonu (glokom), göz zarı yırtıkları (retina dekonmanı) ve görme keskinliğinizi öğrenebilirsiniz. Özellike 40 yaş ve üstünde görme kusurları oluşabileceğinden erken önlem alınarak hayat kalitesi artırılabilir.

5- Depresyon taraması: Gündelik yaşamın karmaşası ‘maskeli depresyon’a neden olmaktadır. Özellikle 50 yaş üzerinde depresyon eğilimi daha da arttığından rutin tarama önerilmektedir.

6- Diyabet ve kolesterol testleri: Ailede diyabeti, kolesterolü, yüksek tansiyonu olan ve obez bireyler varsa, özellikle 30 yaşından sonra kan tetkiklerinizi mutlaka yaptırın. Sağlıklı bir genetik mirasınız olabilir ama hayat şartlarınız kötüyse, 45 yaşından sonra 3 senede bir mutlaka tarama testlerinizi yaptırmanızda fayda var. Hipertansiyonu ve kolesterolü bulunan bireylerde takipler daha sık yapılmalıdır

7- Mide ve kalın bağırsak taraması: Özellikle 50 yaş ve üzerinde yılda bir kez dışkıda gizli kan bakılması, 3 senede bir kolonoskopi yapılması önerilmektedir. Kişide uzun süreli mide-bağırsak şikayetleri ve ailesinde de bu yönde bir öykü varsa daha erken tetkik yaptırmakta yarar vardır.

8-Alerji testleri: Sık enfeksiyon geçirmeniz, mide-bağırsak rahatsızlığı yaşamanız, kullandığınız ilaçlardan fayda görmemeniz, cilt sorunları yaşamanız altta yatan bir madde alerjisine bağlı olabilir. Hayat kalitesini oldukça bozan alerji için önerilen testlerin yaptırılması gerekir.

9-Cilt muayenesi: Çok güneşli bir bölgede yaşayan, güneşi seven ve yeterince koruyucu kullanmayan bir toplum olarak, yılda mutlaka bir kez cilt muayenesi yaptırmamız gerekir. Cilt kanserleri, kötü huylu benler ve bazı hastalıkların cilt bulguları bu kontrollerde ortaya çıkabilmektedir.

10-Bulaşıcı hastalıklar taraması: Hepatit B, C ve HIV gibi cinsel yolla geçen hastalıklar açısından genç yaşlı her erkeğin düzenli aralıklarla kontrolden geçmesinde fayda vardır.

11- Aşılanma: Grip ve zatürre aşıları 65 yaş sonrasında mutlaka önerilir. Ek hastalıklar varsa veya hasta çok sık enfeksiyon geçiriyorsa yaş sınırına bakılmaz. Her sene grip, beş senede bir zatürre aşısı yapılmalıdır. Bunlar dışında hepatit aşısı belli sürelerde tekrarlanmalı, 10 senede bir tetanoz aşısı yapılmalıdır.

12- Ultrason ile AORT Anevrizması bakılması: Özellikle çok uzun süre sigara içmiş, yaşı 60’ın üzerinde olan erkeklerde, ana atardamar olan ‘aort’un genişlemesine karın ultrasonu ile bakılmasında fayda vardır.

13- Ağız ve diş sağlığı bakımı: Diş ve diş eti sağlığı özellikle ilerleyen yaşlarda çok önemlidir. Mutlaka senede en az bir kez diş muayenesi yapılmalıdır.
 

Sağlıklı bir yaşam için mutala bu önerilerimizi ciddiye alınız ve en kısa zamanda bu testleri yaptırınız unutmayın sağlık her zaman herşeyden önce gelir mutlu sağlıklı bir yaşam için…

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Mersin’deki vahşette tüyler ürperten detay
Mersin’deki vahşette tüyler ürperten detay

Kayıp ihbarıyla ortaya çıkan cinayetin ardından kardeşinin öldürülmesi olayına ilişkin açıklamalarda bulunan ağabey Cem Aslan, kardeşi

Ardışık Arama Sistemi’ kullanan 300 kişi tespit edildi
Ardışık Arama Sistemi’ kullanan 300 kişi tespit edildi

Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)

Helikopter kazasıyla ilgili başsağlığı mesajı
Helikopter kazasıyla ilgili başsağlığı mesajı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İstanbul Sancaktepe’de askeri helikopterin düşmesi sonucu 4 askerimizin şehit olmasıyla ilgili başsağlığı mesajı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Yapılan Yorumlar

Erkek
16 Nisan 2011 - 12:48

tavsiyenzi için tşr mutlaka muayne olcam bende

Süleyman
16 Nisan 2011 - 12:49

hee sağlık her zaman önce gelir bu güzel konu için tşk ederim….