Femen’nden çarpıcı açıklamalar

Ülkeniz Ukrayna‘daki kaos nasıl sonuçlanacak? Kimin tarafındasınız Durum her gün daha da karmaşık hale geliyor. İnanın ülkenin vatandaşları bile ne olup bitiyor kavrayamıyor. Kimin tarafını tuttuğumuza gelince, ortadaki durumu daha iyi anlamak adına taraflara bakalım. İlk taraf Putin ve ordusu. İkinci taraf Ukrayna hükümeti ve önümüzdeki yeni seçimler. Üçüncü taraf da sokakta direnenler. Biz tabii ki sokaktaki halkın tarafındayız.

 

 

ukraynaSeçimlerdeki adaylar 24 yıldır zaten politikadaki isimler. Ukrayna’nın en büyük sorunu bu, ülkemiz bağımsızlığını kazandığından beri parlamentoda aynı isimler var. Bazen bir iki yeni isim çıkıyor, bir bakıyorsunuz ki o kişi de eskiden ya da hâlen iktidarda olanların yakını, akrabası ya da çocuğu. Şu an başkanlık için yarışan Yulia Tymoshenko örneğinde olduğu gibi…

 

 

Herkes FEMEN olarak bizden sadece kadın olduğu için Tymoshenko’yu desteklememizi bekliyor. Ama onun seçilmesi sadece daha büyük bir trajediye neden olur. Daha önce başbakan seçildiğinde yaşananları, hakkındaki yolsuzluk iddialarını, gizli banka hesaplarını, Putin ile olan yakın ilişkilerini düşünecek olursak, Ukrayna’yı felakete sürükleyecek olduğunu görürürüz.

 

 

Seçimin en kuvvetli adayı Petro Poroshenko’ya gelirsek, 14 yıldır siyasette ama hakkında hiçbir yolsuzluk, pislik çıkmadı. İyi bağlantıları ve serveti bir oligark. Ama onun da dezavantajı, kendisini destekleyen sağlam bir kabinesi, doğru düzgün bir ekibinin olmaması.Yani eli mahkum, senatoda yine aynı isimlerle ilerleyecek.Ve mecburen başbakan olarak da Yulia Tymoshenko’yu getirmek zorunda kalacak.

 

 

Durum böyleyken seçimlerin yapılması da çok gerekli değil. Çünkü henüz bize umut veren bir insan çıkmadı. “Aynı insanı seçtikten sonra, ne gerek var seçime?” diyebilirsiniz. Ama seçimlerin tek bir iyi yanı, bağımsız topraklarımızın yarısını ele geçirmeye çalışan Putin’i durduracak olması.

Tüm dünya ülkemizin yarısını bir adamın ele geçirmesine izin verecek eğer seçim yapmazsak İnsanlar çatışmaktan, kandan, ölümden de sıkıldı. Ama yine de geçici bir çözüm bu, yara bandı gibi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.