banner

‘Hastanede yatan hasta beslenemiyor’

Ana Sayfa » Sağlık » ‘Hastanede yatan hasta beslenemiyor’
Paylaş
Tarih : 02 Ocak 2012 - 0:56

Hastanede yatan hastaların beslenmesi ihmal ediliyor. Öyle ki 10 hastadan 4’ünde beslenme bozukluğu görülüyor, bu oran kanser hastalarında daha yüksek.

Klinik beslenme konusunda bilimsel çalışmalar yürüten, bu alandaki çalışmaları teşvik eden ve eğitim programları düzenleyen Klinik Enteral Parenteral Nütrisyon Derneği (KEPAN) Başkanı Dr. Haldun Göndoğdu, beslenmenin yatan hastaların tedavisinde büyük önem taşıdığını, Türkiye’nin besin tüketimi bakımından dünyadaki diğer ülkeler ve Avrupa ile benzer durumda olduğunu ifade etti.

Yatan hastaların beslenme durumlarının belirlenmesinin ihmal edildiğini, hastaneye yatan 10 hastadan 4’ünde beslenme bozukluğu bulunduğunu, kanserli hastalarda ise bu oranın 10’da 8’e kadar ulaştığını bildiren Gündoğdu, şunlara dikkati çekti:

”Tetkikler nedeniyle aç bırakılan yatan hastanın kilo ve boy ölçümleri ihmal ediliyor, gıda alımı yeterince denetlenmiyor. Bu nedenle de hastalarda kilo kaybı, kas zayıflığı, bağırsak hareketlerinde azalma, sonuçta da ciddi beslenme bozukluğu meydana geliyor. Bunun sonucunda ise hastanede yatış ve iyileşme süresi uzuyor, maliyetler artıyor.”

UZMANLARIN EĞİTİMİ ÖNEMLİ
Bu tür sorunların ortadan kaldırılmasında uzmanların eğitiminin büyük önem taşıdığını bildiren Gündoğdu, bu amaçla çeşitli kurslar düzenlediklerini söyledi.

Gündoğdu, son olarak Özel Lokman Hekim Hastaneleri ve Klinik Enteral Parenteral Nütrisyon Derneği’nin (KEPAN) işbirliği ile düzenlenen ”Temel Klinik Nütrisyon Kursu”nda, 52 uzman hekimin yanı sıra pratisyen hekimlerle diyetisyen, eczacı ve hemşirelere eğitim verildiğini söyledi.

Özel Lokman Hekim Sincan Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Celil Göçer ise eğitim ve bilimsel çalışmalara büyük önem verdiklerini belirterek, hastanenin 39’u yoğun bakım olmak üzere toplam 164 yatak kapasitesine sahip olduğunu kaydetti.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Mersin’deki vahşette tüyler ürperten detay
Mersin’deki vahşette tüyler ürperten detay

Kayıp ihbarıyla ortaya çıkan cinayetin ardından kardeşinin öldürülmesi olayına ilişkin açıklamalarda bulunan ağabey Cem Aslan, kardeşi

TBMM’de resmen kabul edildi! Artık ücretli olacak
TBMM’de resmen kabul edildi! Artık ücretli olacak

TBMM Genel Kurulu’nda, çevrenin korunmasına yönelik teklif kabul edilerek yasalaştı. Yasaya göre, plastik alışveriş poşetleri ücretli

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz