banner

Hobi olarak başladılar dünya firması oldular

Ana Sayfa » Ekonomi » Hobi olarak başladılar dünya firması oldular
Paylaş
Tarih : 30 Ocak 2012 - 18:52

Hobi olarak başladıkları elektronik sektöründe 13 metrekarelik küçük bir tamir dükkanıyla iş hayatına atılan Aslan ailesi, Çin’in de aralarında bulunduğu çeşitli dünya ülkelerine elektronik devre elemanları satan firmanın sahibi oldu.

Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Aslan Elektronik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nin Genel Müdürü Arif Aslan, yaptığı açıklamada, eğitimine devam ettiği süreçte tekstil üzerine eğitim almasına karşın elektroniği bir hobi olarak yaptığını anlattı.

Bir yakınlarının işi için akşamları evde kardeşleriyle elektronik devre elemanları yaptıklarını anlatan Aslan, daha sonra iş hayatına girmeye karar verdiklerini ve bir tamirci dükkanı açtıklarını söyledi.

İstanbul’daki 13 metrekarelik dükkanlarında televizyon, beyaz eşya gibi ürünlerin tamirini yaparak sektöre girdiklerini kaydeden Aslan, ancak bu alanda özellikle de elektronik devre ekipmanları konusunda sektörde eksiklikler olduğunu gördüklerini belirtti.

Bunun üzerine ailece elektronik devre elemanları yapımı işine girme kararı aldıklarını söyleyen Aslan, ”Tamircilik yaparken bu sektörü daha da yakından tanıma fırsatımız oldu. Bu alanda üretimin talebi karşılamakta çok yetersiz olduğunu görünce imalat yapma kararı verdik. 25 yıldır bu işi yapıyoruz. Basamak basamak geldik buralara. Şu anda Türkiye’de bu işi yapan önde gelen sayılı firmaları arasına girdik” diye konuştu.

-6 milyon avroluk ihracatla Çin’e de satış yapılıyor-

Zamanla işlerini daha da geliştirerek Türkiye’deki özellikle telekomünikasyon ağırlıklı firmalarla çalışmalar yapmaya başladıklarını ve aralarında otomasyon, beyaz eşya, elektrik elektronik ve otomotiv sektöründeki ihtiyaçları karşılamak için üretim yapmaya başladıklarını kaydeden Aslan, Türkiye’de 500’ün üzerinde üretim yapan firmaya ürün sattıklarını söyledi.

Yurt dışına açılmaya karar verdikleri 1990’lı yıllarda birkaç kez Almanya’daki fuarlara katıldıklarını dile getiren Aslan, 1995 yılında ihracat yapmaya başladıklarını belirtti.
Almanya’da anlaştıkları bir firma aracılığıyla ürünlerinin dünyanın dört bir yanında satılmaya başlandığını kaydeden Aslan, ”Yaptığımız ürünler Almanya üzerinden Avrupa, Amerika kıtası, Çin başta olmak hemen hemen bütün ülkelere gönderiliyor” dedi.

Yıllık 5-6 milyon avroluk ihracat yaptıklarını ifade eden Aslan, bir o kadar da iç piyasaya üretim yaptıklarını vurguladı.

Ar-Ge çalışmaları kapsamında firmaların ürünleriyle ilgili yapacakları yenilikleri kendileriyle istişare ettiklerini anlatan Aslan, bu çerçevede yeniliklere uygun elektronik devre elemanlarını geliştirdiklerini de ifade etti.

Fabrikalarındaki makine parkuruna göre 200’e yakın işçi çalıştırabileceklerini, ancak 80 işçiyle üretim yaptıklarını dile getiren Aslan, kalifiye eleman bulmakta zorlandıklarını sözlerine ekledi.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Yunanistan’ın Almanya ısrarı
Yunanistan’ın Almanya ısrarı

Yunanistan Başbakanı Çipras, Kalavrita ziyareti sırasında Naziler tarafından katledilenler  için dikilen anıta çelenk bıraktı. Çipras, yaptığı

Mersin’deki vahşette tüyler ürperten detay
Mersin’deki vahşette tüyler ürperten detay

Kayıp ihbarıyla ortaya çıkan cinayetin ardından kardeşinin öldürülmesi olayına ilişkin açıklamalarda bulunan ağabey Cem Aslan, kardeşi

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz