İlk PKK’lı grup sınır dışına çekildi

Sınır ötesine çekilen PKK’lı gruplardan ilki Kuzey Irak’a ulaştı. 9’u erkek 6’sı kadın 15 kişilik ilk grubun Çukurca kesiminden geçiş yaptığı öğrenildi.

 

Van’ın kırsal kesiminden bir hafta önce yola çıkan 6’sı kadın 15 PKK’lı, Hakkari’nin Çukurca İlçesi üzerinden Irak’ın kuzeyine geçiş yaptı. Sabah saat 06.30’da Metina kampına gelen silahlı grubu, burada diğer PKK’lılar karşıladı.

 

PKK’nın silahlı unsunlarını Türkiye dışına çıkarma kararının ardından, 15 kişilik grubun Irak’a gelen ilk PKK’lılar olduğu belirtildi.

GENELKURMAY ‘ELİMİZDE BELGE YOK’ DEMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde medyada yer alan ve sınır dışına çıkan PKK’lıalra ait olduğu öne sürülen görüntülere ilişkin Genelkurmay başkanlığı dün bir açıklama yapmıştı. TSK dün yaptığı açıklamada, “Teröristlerin sınır ötesine çekilmesine ait herhangi bir görüntü ve bilgi elimizde mevcut değildir” ifadelerini kullanmıştı.

PKK’nın Kandil Dağı’ndaki elebaşılarından Murat Karayılan’ın 8 Mayıs’tan itibaren Türkiye’den çekileceklerini açıklaması ardından 15’er kişilik gruplar Kuzey Irak’taki kamplara bugün gelmeye başladı. 8 Mayıs’ta Van’ın kırsal kesiminden yola çıkan üzerindeki ağır silahlar da bulunan 6’sı kadın 15 PKK’lı terörist Hakkari’nin Çukurca İlçesi’nin kırsal kesiminden geçiş yaparak bugün saat 06.30 sıralarında Kuzey Irak’taki PKK’nın Metina Kampı’na geldi.

pkk-cekilmeÇekilen ilk PKK’lı grubu görüntülemek için Kuzey Irak’a giden basın mensupları, buradan örgütün görevlendirdiği ‘Sinan’, ‘Şahan’, ‘Umut’, ‘Harun’ ve ‘Bahtiyar’ kod adlı PKK’lılar tarfından otomobillerle Duhok’tan alınarak 2 saatlik bir yolculuğun ardından Metina Dağı’nın giriş kısmına getirildi. Burada örgütün arazi koşullarına uygun araçlarına bindirilen gazeteciler, derin vadiler, sarp, kayalık ve ormanlık alanlardan geçirilerek kendileri için hazırlanan bölgeye götürüldü. Gazeteciler, bölgeye alınmadan önce çantaları güvenlik gerekçesiyle arandı, kampın girişinde cep telefonları tek tek kayıt altına alınarak kapatıldı ve bir kutuda toplandı. Türkiye sınırına yakın olan Metina Dağı’nın alt kesiminde küçük ve büyük çadırlardan gazeteciler için bir kamp oluşturuldu.

PKK’lılar ayrıca gazetecilerin yemek yemesi, sohbet etmesi gelişmeleri takip etmesi için üzeri naylonla kapatılmış ağaç dallarından 2 kulübe yaptı.

GAZETECİLER İÇİN BASIN MERKEZİ

Kulübeye gazetecilerin gelişmeleri takip etmesi için bir adet büyük LCD televizyon konuldu. Görevlendirilen 15 PKK’lı, basın mensuplarının ihtiyaçlarını karşılamak için sabaha kadar çaba harcadı.

Sabaha kadar yağmur yağan bölgede PKK’lılar, gazetecilerin bulunduğu kulübenin önünde ısınmak için yaktığı ateşin sönmemesi için sürekli odun kırdı. PKK sorumluları ateşin başında sabahlayan gazetecilerle süreç konusunda tartışmalarda bulundu. Saat 04.30 sıralarında uyuyan gazeteciler kaldırılıp kahvaltıları yaptırıldıktan sonra yine araçlara bindirildi. Araçların yetersiz kalması üzerine gazetecilerin büyük bölümü kamyonet kasasında yaklaşık 1.5 saat süren zorlu dağ yolculuğundan sonra Metina bölgesindeki ikinci kampa ulaştı.

SİYASİ LİDERLERİN KONUŞMASI TAKİP EDİLİYOR

Çözüm sürecinin başlamasının en büyük etkilerinin görüldüğü yerlerin başında Irak’taki PKK kampları geliyor. PKK’nın yayın organı olduğu belirtilen uydu aracılığı ile yayın yapan Nuçe TV ile Sterk TV’nin yanı sıra, Kuzey Irak’taki Kürt kanaları ve Türk televizyonlarını yakından takip eden PKK’lılar çözüm süreciyle ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşmalarını da izledikleri görüldü. Gazeteciler için hazırlanan kulübede televizyonun başına geçen erkek ve kadın PKK’lı teröristler, Başbakan Erdoğan ile diğer parti liderlerinin dediklerini dinliyor, aralarında değerlendiriyor.

HERONA KARŞI ELLERİNDE ŞEMSİYE ÖNLEMİ

Van’ın kırsal kesiminden yola çıkıp sabah erken saatlerde Metina Dağı’ndan tek sıra halinde aşağıya inen ve sırtlarında Kalaşnikof tüfeklerin yanı sıra, suikast silahı Kannas, bomba atarlar, M-16 ve kütüklüklerinde el bombaları bulunan PKK’lıların her birinin elinde bulunan şemsiyeler ise dikkat çekti. Askeri kamuflaj deseninde olan ve Heronlar geçtiği için PKK’lıların oldukları yerde durarak açtığı şemsiyeleri yanlarında bir an bile ayırmadığı görüldü.

Hakkari’den yola çıktıklarını ve 6 günde sınırı aştıklarını ifade eden PKK’lı grubun sorumlusu Cigerhun Fırat, asker ve korucularla karşılaşmamak için yollarını uzattıklarını belirterek, “Heronlar ilk çıktığımız gün takip etti. Herona karşı şemsiyelerimizi açarak yürüdük. Havanın yağışlı olması ve karlı olması da yürümemizi zorlaştırdı” dedi.

Gelen ilk grup PKK’lılar, örgütün denetiminde bulunduğu için ‘Medya savunma alanları’ olarak adlandırdıkları bölgede arkadaşları tarafından törenle karşılandı. Kadın ve erkeklerden oluşan 15 kişilik PKK’lı grubu, sıraya giren arkadaşları alkışlayarak karşıladı. Bölgede 3 günden bu yana aralıksız devam eden yağmur nedeniyle sırılsıklam olan ve oldukça yorgun oldukları gözlenen PKK’lılar kampa ulaşır ulaşmaz kendilerini bekleyen arkadaşlarıyla tokalaştı, ardından sırt çantaları ve ağır silahlarını ağaçların altına bırakarak, yakılan ateşin başına geçti.

“OPERASYONLA KARŞILAŞMADIK”

Yaklaşık 10 dakika boyunca ateşin başında ısınan 15 PKK’lı adına daha sonra Kürtçe açıklama yapan ‘Cigerxwin Fırat’ kod adlı PKK’lı, elebaşı Öcalan’ın çağrısı üzerine sınır dışına çekildiklerini söyledi. Yaklaşık 1 haftadan bu yana yolda olduklarını ve çok güç şartlarda dönüşü gerçekleştirdiklerini kaydeden Fırat, yolda herhangi bir operasyonla karşılaşmadıklarını ancak Heronlar’ın sürekli üzerlerinde uçtuğunu ve bu durumdan rahatsız olduklarını söyledi.

Fırat, “Sürece bizde katkı sunmak istiyoruz. 14 arkadaşımızla birlikte 7 gündür yürüyoruz ve bu zorlu yürüyüşün ardında Irak’taki Medya savunma alanlarına ulaştık. Ancak gelirken yolda sürekli Heronların keşif uçuşlarına maruz kaldık. Bu yıl yoğun olarak savaş hazırlığı yapıyorduk. Böylesi bir sürecin gelişeceğini tahmin etmiyorduk. Fakat önderliğimizin talimatı bizim için emirdir” dedi.

Türkiye’den gelen PKK’lılar daha sonra dinlenmek için derin vadilerde bulunan bir diğer kampa geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.