banner

İngiltere’den casusluk itirafı

Ana Sayfa » Manşet » İngiltere’den casusluk itirafı
Paylaş
Tarih : 22 Ocak 2012 - 20:47

İngiltere Başbakanı Tony Blair’in danışmanlarından Jonathan Powell BBC’ye yaptığı açıklamada 2006’da ”casus taş” kullanılarak Rusya’dan casusluk yapıldığını kabul etti.

Rusya kamera görüntüleri ile İngiltere büyükelçiliğinde görevli gözüken İngiliz gizli servisi MI5 için çalışan istihbarat elemanlarının ülkede “kadife devrim” tarzı bir kısım çalışmaları örgütlemek için bir duvara yerleştirilen yapay taş aracılığı ile haberleştiklerini tespit etmişti.

2005’de çekilen ve Ocak 2006’da Rusya televizyonlarında yayınlanan görüntüler için Rus istihbarat teşkilatı FSB yeni uzay teknolojisi tanımlaması yaparken, İngiltere Dışişleri Bakanlığı casusluk iddialarını reddetmişti.

“Casus taş utanç verici oldu” ifadelerini kullanan Powell, Ruslar’ın bunu bildiğini, ancak siyasi bir kısım hedeflere yönelik kullanmak için süre verdiklerini ifade etti. BBC’de yayınlanan “Putin, Rusya ve Batı” adlı programa konuşan Powell, “Bunun için söylenecek çok şey yok. Casus taş utanç verici. Onlar sanırım bize biraz süre tanıdı. Bununla ilgili bilgileri olduğu açıktı. Kendi siyasi amaçları için kullanmak istediler” dedi.

Londra böylece ilk kez “casus taş” olayını Rus istihbaratının bir fantezisi değil, gerçek bir olay olarak kabul etmiş oldu.

İddialara göre Rusya Başbakanı Vladimir Putin “casus taş” olayını kullanarak sivil toplum örgütlerinin çalışmalarını sınırlandırdı. Putin olay sonrasında yaptığı değerlendirmede sivil toplum örgütlerinin yabancı ajanlar tarafından bir kamufle olarak kullanıldığını, güvenlik birimlerinin gerekli önlemlerini alacağını açıklamıştı. Sivil toplum örgütlerinin dışarıdan mali yardım almalarına da sınırlama getirildi.

“Casus taşı” izlemeye alan FSB aylar süren takibin ardından bir Rus vatandaşı ve İngiltere büyükelçiliğinde çalışan dört diplomat Marc Doe, Paul Cronton, Christopher Pirt ve Andrew Fleming’in isimlerini açıklamıştı. 20 metreden ajanların birbirini görmeden bilgi alış verişi yapabildikleri “casus taş” İngiltere ve Rusya arasında ilişkilerin gerilmesine neden olmuştu.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz