banner

İşte Fener’i yakan rapor

Ana Sayfa » Spor » İşte Fener’i yakan rapor
Paylaş
Tarih : 22 Aralık 2011 - 10:24

Raporda Fenerbahçe 10 maç için şike ve teşvik priminden ”sorumlu olduğu” ifade edildi… Ayrıca 1 maçta şike yapılmadığı, 6 maçta ise iddialarla ilgili yeterli delil olmadığı belirtildi…

Prof. Dr. Oğuz Atalay başkanlığındaki Etik Kurulu ‘kozmik odada’ 26 klasör belgeyi inceleyip TFF’ye 15 Ağustos’ta 38 sayfalık inceleme raporunu sunmuştu… Raporda, Fenerbahçe’nin G.Birliği, Eskişehirspor, Büyükşehir Belediye, Ankaragücü ve Sivasspor maçlarında şike yaptığı Futbol Federasyonu’na bildirildi… Takvim’in ulaştığı, tek nüsha olarak hazırlanan şok rapora göre Fenerbahçe, Bucaspor ve Karabükspor maçlarında da şike teşebbüsünde bulundu… Bazı maçlarla ilgili yeterli belgenin bulunmadığını belirten kurul, gizliliğin kalkmasının ardından yeniden inceleme yapabileceğini raporunda vurguladı…Takvim yılın gazetecilik olayına imza atıyor… Türkiye’nin aylardır konuştuğu şike soruşturmasında verilecek cezaları direkt olarak etkileyecek olan Etik Kurulu raporunu TAKVİM ele geçirdi. Futbol Federasyonu’nun 11 Temmuz 2011 tarihinde görevlendirdiği 5 kişiden oluşan Etik Kurulu, 26 klasör belgeyi ‘kozmik odada’ incelemiş, Prof. Dr. Oğuz Atalay başkanlığında 15 Ağustos’ta tek nüsha halinde 38 sayfalık rapor hazırlamıştı.

ŞİKE YAPILAN MAÇLAR TEK TEK VURGULANDI
Gündeme bomba gibi düşecek şok ifadelerin yer aldığı Etik Kurulu raporuna göre, Fenerbahçe tam 5 maçta şike yaptı. Sarı-Lacivertliler’in geçen sezon oynanan G.Birliği, Eskişehirspor, İstanbul Büyükşehir Belediyespor, Ankaragücü ve Sivasspor maçlarında şike yaptığına kanaat getiren kurul, Fenerbahçe’yi tam 10 maç için şike ve teşvikten sorumlu tuttu. Ayrıca 1 maçta şike yapılmadığı, 6 maç için de yeterli delilin bulunmadığı Futbol Federasyonu’na bildirildi.

GİZLİLİK KALKINCA YENİ İNCELEME YAPILABİLİR
Raporda, savcılığın gizlilik kararını kaldırması ve iddianamenin yeniden düzenlenmesiyle delillerin kamuoyuna açılmasından sonra yeni delile ulaşılması için yeniden inceleme yapılabileceğini vurguladı. Özellikle lisanssız ve yetkisiz futbolcu menajerlerinin eylemleri hakkında da görüş bildirildiği de belirtildi.

EKŞİOĞLU HER YERDE!
Metris’te tutuklu bulunan Fenerbahçe Asbaşkanı İlhan Ekşioğlu’nun neredeyse tüm maçlarda ismi geçiyor. Raporda Ekşioğlu’nun şike ve teşvik yaptığı vurgulanıyor.

* Etik Kurulu’nun gündeme bomba gibi düşecek raporunda Yıldırım’ın 10 maçta şike ve teşvik yaptığı açık bir şekilde vurgulandı… Ayrıca yanı sıra İlhan Ekşioğlu, Mecnun Odyakmaz, Korcan Çelikay ve Bülent Uygun ve İbrahim Akın’ın şike yaptığı da belirtildi.

İŞTE ŞİKE YAPILAN MAÇLAR

7 MART
G.BİRLİĞİ-F.BAHÇE 2-4
Şike yaptığı tespit edilen isimler: Aziz Yıldırım, İlhan Yuksel Ekşioğlu, Murat Öztürk, Tamer Yelkovan, Serdar Kulbilge, Cengiz Demirel, Doğan Ercan, Mehmet Şen, Tuğrul Çağrı Üzer, Zafer Önder İpek. Rapor: Şike faaliyetinin Fenerbahçe’ye izafe edilmesi uygun. Serkan Çalık, Hurşut Meriç, Mehmet Akgün, Michael Jedinak, Labinot Harbuzi, Orhan Şam, Randfall Azofeifa Corrales hakkında kanaat oluşturmaya yetecek delil bulunmadı.

9 NİSAN
ESKİŞEHİR-F.BAHÇE 1-3
Şike yaptığı tespit edilen isimler: Aziz Yıldırım, İhan Yüksel Ekşioğlu, Ali Kıratlı, Ümit Karan, Bülent Uygun, Tamer Yelkovan Rapor: Şike faaliyetinin FB’ye izafe edilmesi uygun. Şekip Mosturoğlu, Alaeddin Yıldırım, Sami Dinç, Sezer Öztürk hakkında kanaat oluşturmaya yetecek delil bulunmadı. Bu kişilerin bilgisine başvurulması ve haklarında yeniden inceleme yapılması gerek.

1 MAYIS
F.BAHÇE-BELEDİYE 2-0
Şike yaptığı tespit edilen isimler: Aziz Yıldırım, Bülent İbrahim İşçen, Ahmet Çelebi, Yusuf Turanlı, İbrahim Akın. Rapor: Şike faaliyetinin Fenerbahçe’ye izafe edilmesi uygun. İlhan Ekşioğlu, Abdullah Başak, Cemil Turan,Tamer Yelkovan, Serkan Acar, Ali Kıratlı, İskender Alın hakkında kanaat oluşturmaya yetecek delil bulunmadı. Can Arat ve Metin Depe’nin bilgilerine başvurulması gerek.

15 MAYIS
F.BAHÇE-A.GÜCÜ 6-0
Şike yaptığı tespit edilen isimler: Aziz Yıldırım, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Cemil Turan, Yavuz Ağırgöl, Mehmet Yenice,Yadigar Boğa, Bülent İbrahim İşçen, Abdullah Başak, Sami Dinç,Yusuf Turanlı, Ümit Aydın. Rapor: Turgut Doğan Şahin, Uğur Uçar’ın ‘şike teşebbüsünü bildirmemesi nedeniyle’, Ekrem Okumuş’un ‘futbol müsabakasına ilişkin psikolojik baskı yapması nedeniyle’ etik Kurulu Talimatı’na aykırılık yönünden değerlendirilmek üzere Etik Kurulu’na sevk edilmesi istendi. Fenerbahçeli futbolcu Emre Belözoğlu ile Ahmet Bulut hakkında ise “kanaat oluşturmaya yetecek delil bulunmadığı” belirtildi.

22 MAYIS
SiVASSPOR-F.BAHÇE 3-4
Şike yaptığı tespit edilen isimler: Aziz Yıldırım, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Mecnun Odyakmaz, Ahmet Çelebi, Bülent İbrahim İşçen, Ali Kıratlı, Abdullah Başak,Yusuf Turanlı, Korcan Çelikay, Fatih Akbaba,Tamer Yelkovan. Rapor: Aziz Yıldırım’ın FB Başkanı ve Ekşioğlu’nun Yönetim Kurulu Üyesi olması, Mecnun Otyakmaz’ın Sivasspor Kulübü Başkanı ve Ahmet Çelebi’nin Yönetim Kurulu Üyesi olması nedeniyle şike fiillerinin Fenerbahçe Spor Kulübü ile Sivasspor Kulübü’ne izafe edilmesi uygun. Cemil Turan’ın, şike yapıldığını bilmesine rağmen bunu Türkiye Futbol Federasyonu’na bildirmedi. Ahmet Çelebi, yöneticisi olduğu Sivasspor’un sahaya çıkacak ilk on birini üçüncü kişilere açıklaması “Etik Kurulu Talimatı”na aykırı. Etik Kurulu’na sevk edilmeli. Faruk Taşseten, Mehmet Yıldız, Mehmet Oflaz, Rıza Çalımbay, Ahmet Bulut hakkında kanaat oluşturmaya yetecek kanıt bulunmadı. Rıza Çalımbay ve Ahmet Bulut’un bilgilerine başvurulması gerek.

ŞİKE TEŞEBBÜSÜ YAPILAN MAÇLAR

24 NiSAN
BUCASPOR-F.BAHÇ 3-5
Şike teşebbüsünde bulunduğu tespit edilen isimler: Aziz Yıldırım, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Ali Kıratlı, Bülent İbrahim İşçen, Ahmet Çelebi, Bülent Uygun, Güde Fazıl Özdemir.
FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ DE SORUMLU:
Rapor: Aziz Yıldırım’ın F.Bahçe Başkanı ve İlhan Yüksel Ekşioğlu’nun F.Bahçe’de yönetici olması nedeniyle “Şike teşebbüsünün F.Bahçe’ye izafe edilmesinin uygun olduğu” görüşü bildirildi. Mecnun Odyakmaz hakkında ‘yeterli delil bulunmadığı’ Cemil Turan ile Musa Aydın hakkında ise ‘kanaat oluşturmaya yetecek delil bulunmadığı’ belirtildi.

8 MAYIS
KARABÜK-F.BAHÇE 0-1

Şike teşebbüsünde bulunduğu tespit edilen isimler: Emenike’nin transferine ilişkin şike iddiasıyla ilgili Sami Dinç ile Erdem Konyar. Sami Dinç ve Erdem Konyar’ın şike teşebbüsünün Fenerbahçe veya Karabükspor’a izafe edilemeyeceği belirtildi. Diğer şike iddialarıyla ilgili olarak, Seyit İbrahim Kalender ile Tamer Yelkovan’ın bu müsabakaya ilişkin şike iddialarıyla ilgisinin olmadığı ifade edildi. Raporda, sadece kendilerine sunulan bilgi ve belgelerde sınırlı inceleme yapılması nedeniyle, Aziz Yıldırım, Alaeddin (Ali) Yıldırım, Ayhan Çopuroğlu, Batur Altıparmak, Hasan Çetinkaya, Mehmet Şen, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Osman Murat Özaydınlı, Şekip Mosturoğlu hakkında, ‘kanaat oluşturmaya yetecek delil bulunmadığı’ bu kişilerin bilgisine başvurulması gerektiği, bu kişilerin bilgisine başvurulduktan sonra, ‘yeniden inceleme yapılması gerektiği’ görüşü belirtildi.

TEŞVİK VERİLEN VE TEŞEBBÜS EDİLEN MAÇLAR

21 ŞUBAT
MANiSA-TRABZON 1-2
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Cemil Turan, Serkan Acar ile Hikmet Karaman’ın, “teşvik primi teşebbüsünde bulunduğu”, Kenan Yaralı , Tamer Yelkovan, Semih Özsoy hakkında ise “yeterli delil bulunmadığı” belirtildi.
F.BAHÇE SPOR KULÜBÜ DE SORUMLU:
Rapor: Aziz Yıldırım’ın başkan ve İlhan Ekşioğlu’nun yönetici olması nedeniyle ‘teşvik primi teşebbüsünün F.Bahçe’ye izafe edilmesinin uygun olduğu’ ifade edildi. Manisa teknik direktörü Hikmet Karaman’ın, teşviği uygun görmekle birlikte, bunu ancak başkanın onayıyla yapabileceğini belirttiğinden; Kenan Yaralı hakkında ve teşvik teklifinin oyunculara aktarıldığına dair delil olmadığından, Manisa’ya izafe edilebilecek bir fiil bulunmadığı yönünde görüş bildirildi.

6 MART
BURSA-BELEDiYE 1-1
Teşvik primi verdiği tespit edilen isimler: Aziz Yıldırım ile İlhan Ekşioğlu, Ali Kıratlı ile Yusuf Turanlı’nın “teşvik primi vermeye aracılık ettiği” belirtildi. Rapor: İbrahim Akın, İskender Alın, Zeki Korkmaz, Metin Depe, Can Arat hakkında ‘yeterli kanıt bulunmadığı’ Zeki Korkmaz, Metin Depe ve Can Arat’ın bilgilerine başvurulması gerektiği, yeterli delil bulunmayan bu kişiler hakkında yeniden inceleme yapılması
gerektiği yönünde görüş bildirildi.

20 MART
G.BiRLiĞi-TRABZON 1-2
Teşvik teşebbüsünde bulunduğu tespit edilen isimler: Aziz Yıldırım, İlhan Ekşioğlu, Serdar Kulbilge, Cengiz Demirel, Zafer Önder İpek.
F.BAHÇE SPOR KULÜBÜ DE SORUMLU:
Rapor: Aziz Yıldırım’ın F.Bahçe Başkanı, İlhan Yüksel Ekşioğlu’nun yönetici olması nedeniyle “teşvik primi teşebbüsünün F.Bahçe’ye izafe edilmesinin uygun olduğu” görüşü bildirildi. Mahmut Boz’un eylemiyle ilgili olarak ise ‘teşvik aldığına dair kanıtın bulunmadığı’ belirtildi.

17 NiSAN
TRABZON-BURSA 1-0
Teşvik primi teşebbüsünde bulunduğu tespit edilen isimler: Aziz Yıldırım, İlhan Y. Ekşioğlu, Alaeddin Yıldırım, Hasan Çetinkaya, Samet Güzel, Ali Kıratlı, Vederson.
FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ DE SORUMLU:
Rapor: Aziz Yıldırım’ın F.Bahçe Başkanı ve İlhan Yüksel Ekşioğlu’nun F.Bahçe yöneticisi olması nedeniyle “teşvik primi teşebbüsünün Fenerbahçe’ye izafe edilmesinin uygun olduğu” görüşü bildirildi. Alexandro de Souza hakkında ise “teşvik primi fiiliyle ilgisini gösteren delil bulunmadığı”, Bursaspor futbolcusu Sercan Yıldırım hakkında ise “kanaat oluşturmaya yetecek delil bulunmadığı” belirtildi.

22 NiSAN
ESKiŞEHiR-TRABZON 0-0
Teşvik primi teşebbüsünde bulunduğu tespit edilen isimler: Aziz Yıldırım, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Şekip Mosturoğlu, Ümit Karan, Bülent Uygun, Ali Kıratlı, Sami Dinç, Zafer Tüzün. Rapor: Aziz Yıldırım’ın F.Bahçe Başkanı ve İlhan Yüksel Ekşioğlu’nun yönetici olması nedeniyle “teşvik primi teşebbüsünün Fenerbahçe Spor Kulübü’ne izafe edilmesinin uygun olduğu” görüşü bildirildi. Şükrü Ongan ile Tamer Yelkovan’ın ise “yeterli delil bulunmadığı” ifade edildi. İnceleme Raporu’nda, emniyet fezlekesinde, şike iddiasıyla ilgili bir şüpheli gösterilmediği ancak, iletişim tespit tutanaklarında Zeki Mazlum, Bülent Uygun ve Halil Ünal’ın adlarının geçtiği, Zeki Mazlum, Bülent Uygun ve Halil Ünal hakkında, ‘şüphe olmadığı’ belirtildi.

15 MAYIS
TRABZON-BELEDiYE 3-1
Teşvik teşebbüsünde bulunduğu tespit edilen isimler: Aziz Yıldırım, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Bülent İbrahim İşçen, Abdullah Başak, Yusuf Turanlı, İbrahim Akın, İskender Alın.
FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ DE SORUMLU:
Rapor: Aziz Yıldırım’ın Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı ve İlhan Yüksel Ekşioğlu’nun Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi olması nedeniyle “teşvik primi teşebbüsünün Fenerbahçe Kulübü’ne izafe edilmesinin uygun olduğu”, Cihan Haspolatlı, Mahmut Tekdemir, Metin Depe, Samuel Tobias Holmen’in ise iddialarla ‘ilgisini gösteren yeterli delil bulunmadığı’ ifade edildi.

FEDERASYON NEDEN LİGİ BAŞLATTI?
Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, 16 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, “Gizlilik olduğu için ifadeler alınamıyor. Ancak ifadeler alındıktan sonra Etik Kurulu nihai kararını verebilir” demişti. Fakat bu konuşmadan 1 gün önce Etik Kurulu’nun TFF’ye çok açık bir rapor sunduğu ortaya çıktı.

BU RAPORU CORNU GÖRDÜ MÜ?
Federasyondan yapılan bir başka açıklamada UEFA müfettişi Pierre Cornu’ya Etik Kurulu’nun raporunun gösterilmediği belirtilmişti. Fakat UEFA’nın F.Bahçe’yi Avrupa’dan men etmesi ve raporda şike yapmadığı ifade edilen Trabzonspor’un Şampiyonlar Ligi’ne alınması, “Acaba Cornu bu raporu gördü mü?” sorusunu akıllara getirdi.

DELİLLER YENİDEN İNCELENİYOR
Gizlilik nedeniyle tüm delilleri inceleyemeyen Etik Kurulu, iddianamenin açıklanmasının ardından yeniden çalışmalarına başladı. Kurul, daha önce incelemediği deliller ışığında TFF’ye rapor sunacak.

VELİ SARIBOĞA

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Mersin’deki vahşette tüyler ürperten detay
Mersin’deki vahşette tüyler ürperten detay

Kayıp ihbarıyla ortaya çıkan cinayetin ardından kardeşinin öldürülmesi olayına ilişkin açıklamalarda bulunan ağabey Cem Aslan, kardeşi

Helikopter kazasıyla ilgili başsağlığı mesajı
Helikopter kazasıyla ilgili başsağlığı mesajı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İstanbul Sancaktepe’de askeri helikopterin düşmesi sonucu 4 askerimizin şehit olmasıyla ilgili başsağlığı mesajı

Araç sahiplerini ilgilendiriyor motorin ve benzinde indirim
Araç sahiplerini ilgilendiriyor motorin ve benzinde indirim

Gece yarısından itibaren  motorinin litre fiyatında ortalama 23 kuruş, benzinin litre fiyatında ise 15 kuruş indirim yapılacak. Enerji Petrol

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Escort şerifali Escort şerifali Şerifali escort Ümraniye escort bayan Maltepe escort bayan Ataşehir escort bayan Kurtköy escort bayan Pendik escort bayan Kartal escort bayan Bostancı escort İstanbul escort Kartal escort Dudullu escort Pendik escort Göztepe escort Kadıköy escort Kurtköy escort Ümraniye escort Ataşehir escort Anadolu yakası escort Antalya escort Escort Travesti Escort Ataşehir Lezbiyen Escort Escort Maltepe Ankara Travesti