İşte TC’nin ilk parası

1927’de İngiltere‘de basılarak tedavüle sunulmuş Türkiye Cumhuriyeti’nin en nadir parası olarak bilinen birinci emisyon 1000 liralıklardan ikisi, iki koleksiyoncuda ortaya çıktı. Paraların değeri 500 bin TL.

Araştırmacı yazar Necati Doğan, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk emisyon parasının, 1925’te ilgili kanunun çıkmasından 2 yıl sonra İngiltere’de ‘De Thomas De La Rue’ matbaası tarafından basılarak 1927’de tedavüle sunulduğunu anlattı. Banknotun 15 bin 374 adet basıldığını kaydeden Doğan, bu paralardan 6-7’sinin sağlam kaldığının tahmin edildiğini belirtti.

iste-tc-nin-ilk-parasiDoğan, şöyle konuştu: “Bir kaç ay önce isminin açıklanmasını istemeyen iki koleksiyonerde bu paralardan birer adet bulunduğunu öğrendim. Koleksiyonerler bunları elden çıkarmak istediklerini söylediler ve paralar bu şekilde elime geçmiş oldu. 1000 liranın değeri bugün 300 bin ile 500 bin lira arasındadır. Ancak paranın çok temiz korunmuş olması durumunda değeri iki katına çıkabilir. Satın aldığım bu paralar, isminin açıklanmasını istemeyen başka koleksiyonere sattım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.