banner

Jandarma taburunda faili meçhul kazısı

Ana Sayfa » Haberler » Jandarma taburunda faili meçhul kazısı
Paylaş
Tarih : 19 Ocak 2012 - 1:42

Şırnak Silopi Görümlü Beldesi’ndeki Jandarma Tabur Komutanlığı’nda, 1990’lı yıllarda işlenen faili meçhul cinayetlere ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında, faili meçhul kazısı yapılmaya başlandı.

Silopi’nin Görümlü Beldesi’nde bulunan Jandarma Tabur Komutanlığı’nda 1993 yılında askerlik yapan bir kişi, Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak, 1993 yılında 6 köylünün PKK’ya yardım ve yataklık ettikleri gerekçesiyle gözaltına alındığını ifade etmişti. Asker, ayrıca, tabura getirilenlerin ayaklarına kurşun sıkıldıktan sonra bir cipin arkasına bağlanıp sürüklenerek öldürüldüğünü ve tabur bölgesinde bir yere gömüldüklerini anlatmıştı.

Savcılığın bu kararı üzerine dün keşif yapılan bölgede, bugün faili meçhul kazısı yapılmaya başlandı. Kazı Silopi Cumhuriyet Savcısı denetiminde yapılırken, kazıya olay yeri inceleme ekipleri, Adli Tıp Kurumu uzmanları, Diyarbakır Barosu’ndan Avukat Tahir Elçi ve ölen köylülerin yakınları hazır bulunuyor.

Görümlü Beldesi kırsal kesiminde, 13 Mayıs 1993 tarihinde çıkan ve 2 askerin şehit olduğu çatışmadan bir gün sonra Görümlü’ye bağlı Derecik Mezrası’nda gözaltına alınan 6 kişiden 19 yıldır haber alınamıyordu. Bu sabah başlatılan kazı çalışması halen devam ediyor.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz