banner

KCK’dan TRT ŞEŞ İtirafı?

Ana Sayfa » Manşet » KCK’dan TRT ŞEŞ İtirafı?
Paylaş
Tarih : 13 Ocak 2012 - 2:37

KCK’nın dünkü duruşmasında okunan ses kayıtlarında sanıkların TRT6’ya karşı çaresizliğini anlatan ifadeleri dikkat çekti.

Diyarbakır’da görülen KCK ana davasının dünkü duruşmasında, KCK’nın yerel seçimlerden önce yaptığı toplantının ses kayıtlarının çözümleri okundu. Mahkeme kararıyla yapılan ortam dinlemelerinde KCK’nın, demokratik özerklik projesinin hazırlanması sırasında birçok akademisyenden destek aldığı, hazırlığı, özerlik projesini onlara sunarak görüşlerini aldığı ortaya çıktı.

Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen KCK ana davasının 34’üncü duruşmasına raporlu 32 tutuklu sanık dışında bütün tutuklu sanıklar katıldı. Mahkeme heyeti, Diyarbakır’da KCK bürosu olarak kullanıldığı iddia edilen DTP’nin yerel yönetimler bürosunda yapılan toplantının ortam dinlenmesiyle elde edilen ses kayıtlarının çözümünü okudu.

Buna göre, sanıklardan Herdem Kızılkaya, Turan Genç, Kemal Aktaş ve Sinan Önel’in yaptığı toplantıda, özerlik projesinin taslağı ele alınıyor. Kayıtlara göre, sanık Turan Genç,özerklik hakkında akademisyenler Cevat Geray, Ruşen Keleş, Serap Fırat, Erol Katırcıoğlu, İlter Turan, Fikret Tokgöz, Adalet Adalay ve Mehmet Özcan’a taslak rapor sunduklarını, uzman olarak bahsedilen bu kişilerden cevabın beklendiğini söylüyor.

Toplantıda, hükümetin TRT Şeş’i açmasına karşı DTP’nin alternatif bir şey sunamadığı üzerinde duruluyor. Sanık Herdem Kızılkaya, “Kürtçe yayınlarla önderlikten uzaklaştırma, Kürdistan’da yeniden egemen olma istemleri var. TRT 6’ya alternatif bir şey sunulmamıştır” ifadeleri kullanılıyor. Öte yandan KCK’ya yönelik dün yapılan operasyon kapsamında da Diyarbakır’da 22, Şırnak’ta da 20 olmak üzere 42 kişi gözaltına alındı.

 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz