banner

‘Kimse darbe beklemesin, TSK sanala geçti’

Ana Sayfa » Haberler » ‘Kimse darbe beklemesin, TSK sanala geçti’
Paylaş
Tarih : 30 Ocak 2012 - 18:06

“Ergenekon” sanığı Erol Mütercimler, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın ”Halk TSK’dan hareket beklemesin. Balkonda bile değil, sanala geçtik; hiç yokuz. STK’yı harekete geçirsinler” dediğini öne sürdü.

“Ergenekon” sanığı Erol Mütercimler, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın ”Artık halk TSK’dan hareket beklemesin. Balkonda bile değil, sanala geçtik. Hiç yokuz. Halk STK’yı harekete geçirsin” dediğini öne sürdü.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi’ndeki küçük salonda görülen ikinci ”Ergenekon” davası duruşmasında savunma yapan tutuksuz sanık Erol Mütercimler, Şener Eruygur ile Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı olduğu dönemde tanıştığını söyledi.

Mütercimler, Eruygur ile 18 Mart 2005 tarihinde İzmir’deki bir programa katıldığını, kendisinin iki bayramını ve bir yılbaşısını kutladığını, tanışıklığının bu kadar olduğunu belirtti.

Mustafa Balbay ile hiç bir etkinlikte birlikte olmadıklarını, Ankara’da gazetede bile kendisini ziyaret etmediğini, sadece 3 defa telefonda konuştuklarını söyleyen Mütercimler, ”Birinci konuşmamızda kendisine köşesinde yazdığı yazı için teşekkür ettim. 2 defa da kitabımın ulaşıp ulaşamadığını sormak için aradım. Ne benim cep telefonum onda var, ne de onun bende vardır” dedi.

Mütercimler, Sinan Aygün’ün televizyon programları için aranan bir isim olduğunu, kendisini çok aradığını ifade ederek, ”Telefon ile konuşma yoğunluğumuz 2007 yılında başladı. Ankara Ticaret Odası yayınları bana gönderiliyordu. Kendisine teşekkür etmek için arardım” şeklinde konuştu.

‘HALK TSK’DAN HAREKET BEKLEMESİN’
Bir televizyon programında ”darbe” ile ilgili yaptığı konuşmaya ilişkin de Mütercimler, şunları kaydetti:

”(Ordu, artık çekildi ve balkondan izliyor) dedim. ‘Bu ordu ile uğraşmayın, bu ordu eski ordu değil’ dedim. ‘Zorlamayın, gelirlerse 25 yıl gitmezler’ dedim. Bu söylediğim konuları bana Yaşar Büyükanıt söyledi. Büyükanıt, ‘Artık halk Türk Silahlı Kuvvetleri’nden bir hareket beklemesin. Biz kenara çekilmişiz. Balkonda bile değil, sanala geçtik. Hiç yokuz. Halk isterse sivil toplum örgütlerini harekete geçirsin’ dedi bana. Bunu Yaşar Büyükanıt, kendi hanımının da aralarında bulunduğu bir ortamda söyledi” şeklinde konuştu.

Bu davanın Türkiye’nin ikinci önemli büyük davası olduğunu belirten Mütercimler, ”Türkiye’nin ilk önemli davasının 1926 yılında paşalar suikastı davasıydı. İkinci önemli davası ise bu davadır” dedi.

Daha sonra Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese, hava koşulları nedeniyle duruşmayı yarına erteledi.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz