banner

Komutanlar istifa etti

Ana Sayfa » Manşet » Komutanlar istifa etti
Paylaş
Tarih : 30 Temmuz 2011 - 10:56
Cumhuriyet tarihin”de bir ilk oldu ve Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner ile kara, deniz ve hava kuvvetleri komutanları emekliliklerini istedi.Görev süresi 2013’te bitecek olan Koşaner ile hükümet arasında YAŞ öncesi yaşanan derin görüş ayrılıkları, iki gün süren yoğun trafiğe rağmen giderilemedi. Geçtiğimiz yıl 8 gün süren YAŞ krizi sonrasında Genelkurmay Başkanlığı’na atanabilen Koşaner, YAŞ öncesi hükümetle yine devam eden davalardaki tutuklu general ve subaylar nedeniyle kriz yaşadı. TSK’nın tutuklu askerlerin beklemede tutulması görüşüne karşılık hükümetin, tutuklu generalleri emekliye sevk etme isteği krizi derinleştirdi.

14 Temmuz’da bir araya geldiği Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül ile önceki gün ayrı ayrı görüşen Koşaner, TSK’nın tutuklu askerlerle ilgili hassasiyetleri konusunda istediği sonucu elde edemedi. Görüşmelerin olumsuz sonuçlanması üzerine, Gül, önceki gün akşam saatlerinde, Erdoğan ve Koşaner’i üçlü zirve için Köşk’e davet etti. Üçlü zirve dün sabah saatlerinde gerçekleşti. Koşaner, 50 dakika kaldığı ve erken ayrıldığı zirvede, hükümeti yine ikna edemedi. Buna karşılık herhangi bir istifa sinyali vermeden Köşk’ten ayrılan Koşaner, karargaha geçti..
Cumhurbaşkanı Gül, haberi, İstanbul’a gitmek üzere helikoptere binmek üzereyken öğrendi. Gül, bunun üzerine Köşk’e geri döndü. Bakü’den dönerken, bu yıl YAŞ’ta gerilim yaşanmayacağını düşündüğünü söyleyen Erdoğan da akşam saatlerinde İstanbul’a gitmeyi düşünüyordu.  Koşaner’i ikna edememesi nedeniyle gün boyu Başbakanlık’ta temaslarını sürdüren Erdoğan da istifaları duyduktan sonra hemen harekete geçti.
İstanbul seyahatini erteleyen Erdoğan, hemen, ilgili bakanlarla istişarelere başladı. Erdoğan’ın, Gül’le temas kurmasının ardından Orgeneral Özel, Başbakanlık’a davet edildi. Özel, Erdoğan’la görüşmesinin ardından Çankaya Köşkü’ne çıktı. Bu sırada, Başbakanlık’ta Özel’in Genelkurmay Başkanlığı’na getirilmesi için zorunlu olan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanabilmesine yönelik kararname hazırlığına başlandı. Kararname çalışmaları sürerken, Erdoğan da Köşk’e çıktı ve Gül, Erdoğan, Özel arasında YAŞ’a yönelik üçlü zirve gerçekleştirildi. Kararnamenin imzalanmasıyla, Özel Kara Kuvvetleri Komutanı oldu. 
Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz