banner

Meme Küçültme

Ana Sayfa » Sağlık » Meme Küçültme
Paylaş
Tarih : 25 Mart 2012 - 19:54

Tüm kadınların hayali olan dolgun ve dik göğüslere sahip olmak için yaptırılan estetik operasyonlarla mükemmele ulaşma arayışının her zaman olacağını söyleyen Çağıner Hastanesi Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Selçuk Kuyubaşı “Meme küçültmede vertikal tekniği ile en güzel sonuca ulaşılabilir ” dedi.

Kadının güzelliği ve doğurganlığının en önemli simgelerinden olan göğüslerde, günümüzde sağlıktan çok, estetik kaygıların ön planda tutuluyor. Dolgun ve ideal bir göğse sahip olmak tüm kadınların ortak hayallerini süslerken, sosyal yaşam kalitelerini de doğrudan etkilediğini söyleyen Çağıner Hastanesi Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Selçuk Kuyubaşı, yıllar içinde memelerin elastikiyet kaybı, gevşeme, hamilelik ve yer çekiminin etkisi ile büyüyü sarktığını söyledi. Memelerin küçültülmesi, toparlanması ve eski diri görünümlerine kavuşabilmesinin tek yönteminin meme küçültme ameliyatı olduğunu söyleyen Plastik Cerrah Kuyubaşı ile meme küçültme ameliyatları konusunda merak edilen soruları yanıtladı :

İz bırakmayan meme küçültme ameliyatı var mıdır?

Tüm meme küçültme ameliyatlarında cilde yapılan kesilere bağlı olarak iz kalır. Başlangıçta izler kızarık ve belirgindir; ama aradan 5-6 ay geçtikten sonra izlerin rengi solar ve son halini alır. İzlerin bu solmuş hali hayat boyu kalıcıdır, herhangi bir yöntemle yok edilmeleri söz konusu değildir.

Arkadaşımın memesini gördüm, izler kabul edilir gibi değildi; bende de böyle izler kalacak mı?

Memede kalan izler daha çok kullanılan cerrahi teknikle ilgilidir. Eğer klasik yöntem (ters T şeklinde iz bırakan yöntem) kullanılmışsa çok fazla iz kalır ve meme estetik bir organ görüntüsünden uzaklaşır.Vertikal teknikte ise hastaları özellikle rahatsız eden, meme altı kıvrımı boyunca koltuk altına kadar uzanan kesi izi olmayacağı için çok daha az iz kalacaktır.Üstelik vertikal teknikte, meme başından aşağıya doğru diklemesine uzanan yegane iz hastaları rahatsız etmez çünkü zaman içinde bu iz memedeki herhangi bir çatlak görünümü kazanacaktır.

İzlerin miktarı yanında bir diğer önemli konu da izlerin kalitesidir. Bu maalesef sıklıkla göz ardı edilen bir konudur. Kaliteli iz, genişlememiş yani en kazanmamış iz demektir. İzin zaman içinde genişlemesi ve daha belirgin hal alması çok sık gördüğümüz bir problemdir. Bu, tamamen cerrahi teknik ile bağlantılıdır. Çünkü yara dudaklarındaki gerginlik zaman içinde kesi izini genişletir. Kullanılan cerrahi teknik iyi planlanmamışsa ve cilt gereğinden fazla çıkarılarak yara dudakları gerginlik altında dikilmişse sonuç genişlemiş izler olacaktır. Bunu önlemek cerrahın elindedir; cilt ne eksik ne de fazla, optimum miktarda çıkarılmalı ve yara dudakları gerginlik olmadan birbirine dikilmelidir. Bu durumda kalan izler çok daha ince ve zarif olacak, adeta basit bir cilt çatlağı görünümüne kavuşacaktır.

Ameliyat sonrası emzirebilir miyim?

Evet;tecrübeler vertikal mamoplasti sonrası hastaların süt verme potansiyellerini koruduklarını gösteriyor.Bunda en önemli sebep meme başı ile süt oluşturan içerideki meme dokusu arasındaki devamlılığın korunuyor olmasıdır.

Çok büyük memelerde vertikal mamoplasti tekniğinin kullanılamadığı doğru mudur?

Maalesef böyle yanlış bir inanç var; halbuki ister küçük, ister büyük olsun vertikal yöntem tüm memelerde başarıyla uygulanabilir.

Bu kadar üstün bir yöntem varken niye halen eski yöntem(ters T) kullanılmaya devam ediyor?

Vertikal mamoplasti yöntemi günümüzde teknolojisi en yüksek meme küçültme tekniğidir.Eski yöntemin halen sıklıkla kullanılmasının birkaç sebebi vardır.Öncelikle bilinmelidir ki vertikal mamoplasty ters T tekniğine göre çok daha yeni bir ameliyat yöntemidir;çoğu cerrahın eğitim sürecinde yer almamıştır,eğitim kurumlarının birçoğunda yaygınlaşmamıştır.Bir diğer sebep ise ters T yönteminin teknik açıdan çok daha basit olmasıdır;vertikal yöntemle meme küçültme ameliyatında teknik detay ve zorluklar daha fazladır;bu sebeplerle uygulamada estetik cerrahların birçoğu eski yöntemlerinden vazgeçmemektedirler.Bir diğer sebep ise ameliyat süresidir;vertikal yöntem daha uzun ameliyat süresi gerektirmektedir.

Sadece meme başından yapılan kesi ile meme küçültme yapılabiliyormuş…

Evet,sadece meme başı çevresinden kesi yapılarak meme küçültme tarif eden ‘Benelli Tekniği’ olarak literatürde yerini almış bir yöntem daha vardır.Daha az iz bırakması iddiası yüzünden ilk tarif edildiğinde çok dikkat çekmiş ve estetik cerrahi camiasında heyecan yaratmıştır.Fakat zaman içinde sonuçların beklendiği gibi olmadığı anlaşılmıştır.Memelerin yeterince küçültülememesi, meme başı etrafındaki izlerin anormal genişlemesi,meme başlarında ‘tabaklaşma’ dediğimiz birtakım görüntü sorunları sebebiyle bu yöntem cazibesini hemen yitirmiştir.

Mükemmel bir meme küçültme yöntemi var mıdır?

Estetik cerrahların mükemmeli arayışı devam edecektir;bu bir süreçtir.Nesillerdir devam eden bu süreçte çok mesafe alınmıştır.İzlerin en aza indirilmesi ve sonuçların çok daha kalıcı olmasına yönelik çaba devam edecektir ama bilinmelidir ki günümüz şartlarında en yüz güldürücü meme küçültme tekniği vertikal yöntemdir.

17.03.2012 14:03 [3456891]

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

6/10

(11 kişi)

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Mersin’deki vahşette tüyler ürperten detay
Mersin’deki vahşette tüyler ürperten detay

Kayıp ihbarıyla ortaya çıkan cinayetin ardından kardeşinin öldürülmesi olayına ilişkin açıklamalarda bulunan ağabey Cem Aslan, kardeşi

TBMM’de resmen kabul edildi! Artık ücretli olacak
TBMM’de resmen kabul edildi! Artık ücretli olacak

TBMM Genel Kurulu’nda, çevrenin korunmasına yönelik teklif kabul edilerek yasalaştı. Yasaya göre, plastik alışveriş poşetleri ücretli

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz