banner

Müzik şizofreni yeniyor !

Ana Sayfa » Sağlık » Müzik şizofreni yeniyor !
Paylaş
Tarih : 02 Ocak 2012 - 0:56

Selçuklu ve Osmanlı’nın akıl hastalarının tedavisinde kullandığı müzikle günümüzün şizofreni hastalarını tedavi ediliyor.

Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ”Türk Sanat Müziği” seanslarına katılan 35 hastada, iyileşmeler görüldü.

Uzman Dr. Selma Bozkurt Zincir, ”Müziğin bir ay gibi kısa dönemde, şizofreni hastalarında iyileştirme yaratabileceğini gördük” dedi.

Zincir, önceleri hiç katılımı olmayan, çalışmalarda müzik dinlemeyi bile istemeyen hastaların, ilerleyen aşamalarda ritm çalışmalarına, koro aktivitelerine ve birbirleriyle konuşmaya başladıklarını anlattı.

Bilim Kültür ve Sanat Derneği Başkan Yardımcısı Cumhur Tulay da ”Hastaların ellerini, ayaklarını kullanmalarını, tempo tutmalarını istiyoruz. Her vakitte daha çok etkili olan müzikler var” dedi.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Mersin’deki vahşette tüyler ürperten detay
Mersin’deki vahşette tüyler ürperten detay

Kayıp ihbarıyla ortaya çıkan cinayetin ardından kardeşinin öldürülmesi olayına ilişkin açıklamalarda bulunan ağabey Cem Aslan, kardeşi

TBMM’de resmen kabul edildi! Artık ücretli olacak
TBMM’de resmen kabul edildi! Artık ücretli olacak

TBMM Genel Kurulu’nda, çevrenin korunmasına yönelik teklif kabul edilerek yasalaştı. Yasaya göre, plastik alışveriş poşetleri ücretli

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz