banner

Myanmar”daki Müslümanların çilesi bitmiyor

Ana Sayfa » Manşet » Myanmar”daki Müslümanların çilesi bitmiyor
Paylaş
Tarih : 26 Temmuz 2012 - 0:16

Müslümanlara karşı yapıla bir değil bin değil biz kalkıyoruz Suriye bakıyoruz değilmi? peki Myanmar”daki Müslüman kardeşlerimize yapılan bu zülme karşı neden birşeler yapmıyoruz şu mubarek Ramazan ayın içinde yapılan bu zülme daha ne kadar seyirci kalcaz Sayın Başbakan”nımız Suriye”yi bir köşeye bıraksak zülüm gören Müslüman kardeşlerimize”de bir el uzatsak gerekirse Askeri müdahele yapalım Amerika sadece izliyor? Avrupa izliyor? Nato bakıyor ama olan gene Müslümana oluyor değilmi bu yapılanlar Hiristiyan Yahudi yada Ermeni olsaydı dünya yeriden oynardı değilmi bir an önce Myanamar dahi Müslüman kardeşlerimize el uzatıp yardım edelim….

Myanmar’ın Arakan bölgesinde uğradıkları dini ve etnik ayrımcılık ve şiddet olaylarından kaçan Rohingya Müslümanları Bangladeş’e gelmeye devam ediyor.

 

Canlarını kurtarmak için her şeylerini geride bırakarak meşakkatli yolculukların ardından Bangladeş’e ulaşabilenler sınırdaki kamplarda hayatta kalmaya çalışıyor.

Kamplarda yaşayanlar, kamplara yeni gelen ve kayıtları olmayanların Bangladeş polisi tarafından tutuklandığını ve geri gönderildiğini savunuyor. Bu nedenle kamplara gelemeyen bazı Rohinya Müslümanları dağlarda ve civar köylerde gizlice yaşamaya çalışıyor.

Sınırda dört yıldır faaliyette olan Leda kampında 10 bin civarında kayıtlı Müslüman sığınmacı yaşıyor. Islamic Relief kurumu tarafından kamış ve kerpiçten yaptırılan barakalarda yaşayan Rohingyalı Müslümanlar temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyor.

Bir bölmeyle ayrılmış iki odalı barakalar, yağmurlu mevsimde su altında kalıyor. AA ekibinin kamptaki çekimleri sırasında barakaları su altında kalan kamp sakinleri evlerindeki suyu boşaltmaya çalıştı.

Tuvalet ve banyo ihtiyacı ise ortak kullanım için yapılan mekanlarda gideriliyor. İçme suyu için yardım kuruluşları kuyu açmış. Diğer ihtiyaçları için yağmur suyunu biriktiriyorlar.

Kamptakilerin ibadetlerini yapabilmesi için bir mescidin bulunduğu kampta, çocuklara Kur’an-ı Kerim de öğretiliyor.

“Geride kimsem kalmadı, hepsini öldürdüler”

Myanmar’dan birkaç gün önce Bangladeş’e sığınan Abede Hatun adlı kadın da canını kurtarmak için uzun bir yolculuğun ardından Cox’s Bazar’a ulaşanlardan.

Leda kampına sığınan ve kampa daha önce gelenlerin barakalarında misafir kalan Abede Hatun, AA’ya başından geçenleri şöyle anlattı:

“Arakan’da evimizde otururken evimizi bastılar. Kocamı ve kardeşimi öldürdüler. Bana da işkence ettiler ve öldü sanarak nehrin kenarına attılar. Daha sonra kendime geldim ve benimle aynı kaderi paylaşan Müslümanlarla bir tekneye bindik ve yola çıktık. Teknede günlerce aç bir şekilde Bangladeş’e ulaşmaya çalıştık. Şiddetli yağmurlar nedeniyle batma tehlikesi geçirdik ve sonunda Bangladeş’e ulaştık. Sahilden yürüyerek kampa geldim. Burada hayatta kalmaya çalışıyorum. Geride kimsem kalmadı, hepsini öldürdüler.” Arakan’da askerlerin ve Budistlerin Müslümanlara ateş ettiğini, bıçaklarla saldırdığını anlatan Abede Hatun, öldürülenlerin sayısının belirsiz olduğunu, Müslümanlara anlatılamayacak işkenceler edildiğini söyledi.

Öldürülenlerin cesetlerinin de kendilerine verilmediğini anlatan kadın, “Öldürdükten sonra araçlara yükleyip cesetleri götürüyorlar. Kendi cenazelerimizi bile gömemiyoruz. En fazla işkence genç kızlara yapılıyor. Onlara tecavüz edip işkence yaparak öldürüyorlar. Çocukları alıp taş gibi fırlatıyorlar. Arakan’da yiyecek bulamıyorduk. Hayatta kalmak için muz ağaçlarının gövdesini yiyorduk, onlar bile tükendi” diye konuştu.

“Evlerimizi molotofkokteyli ile yaktılar”

Bir süre önce Myanmar’dan kaçarak kampa yerleşen Abul Kelam da AA’ya yaptığı açıklamada, Arakan’da ihtiyaçlarını temin etmek için markete dahi gidemediklerini söyledi.

Sokağa çıkanların, taşımacılıkta kullanılan üç tekerli rikşalarla çalışanların dövüldüğünü anlatan Abul Kelam, “Beni çalışıyorum diye dövdüler, kalçamdan bıçakla kestiler ardından hırsızlık yaptığımı iddia ederek hapse attılar. Daha önce sakalım vardı, kestiler. Ayağımdan da kurşunla yaralandım. Kaçarak buraya geldim” dedi.

Arakan’da ticaret, tarım ve geçimlerini sağlayabilecekleri hiçbir işi yapmalarına izin verilmediğini kaydeden Abul Kelam, çeltik tarlalarının tahrip edildiğini, yiyecek yetiştiremediklerini söyledi.

Son dönemde Müslümanların evlerinin de molotofkokteylleri atılarak yakıldığını ifade eden Abul Kelam, Arakan’da Müslümanlara yaşama hakkı tanınmadığını anlattı.

AA

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz