banner

PKK’nın sığınağına şafak baskını

Ana Sayfa » Manşet » PKK’nın sığınağına şafak baskını
Paylaş
Tarih : 28 Nisan 2012 - 13:24

PKK’lı teröristlerin askerlerin gelmesinden 7-8 saat önce terk ettiklerinin belirlediği sığınağın Türkiye’de bugüne kadar ele geçen en büyük sığınak olduğu ve örgütün sözde Dersim sorumlusunun da bu sığınakta barındığı belirtildi.

Tunceli’de güvenlik güçlerinin yaptığı teknik takip ve istihbaratta, PKK’nın sözde Dersim eyaleti sorumlusu ’Seyithan’ kod adlı teröristin de aralarında olduğu 50 kadar PKK’lının Ovacık İlçesi’nin Yenikonak Köyü ile Havaçor Vadisi’nin iç kesimlerindeki Kurudere Mevkii’nde bulunduğunu belirledi. PKK’lıların yerleri teknik cihazlarla tespit edildikten sonra önceki gün Tunceli Jandarma Bölge ve İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı jandarma özel harekat timleri tarafından sabahın ilk ışıklarıyla birlikte uçar birlik harekatı düzenlendi

PKK'nın ana sığınağına şafak baskını

Tunceli Valiliği, güvenlik güçlerinin Kurudere Mevkii’nde düzenlediği operasyonda PKK’lıların barındığı 4 sığınak bulunduğu açıkladı. Bulunan sığınaklarından birinin teröristlerin Türkiye’de ele geçirilen en büyüğü olduğu belirtilirken, 100 metrekarelik sığınakta, toplantı salonları, eğitim alanı, bölgedeki teröristlerin buluşma noktası olduğu ve örgütün sözde Dersim sorumlusunun da bu sığınakta kaldığı belirlendi.

PKK’lı teröristlerin sığınakta yaklaşık 5 ay boyunca kaldıkları ve hiçbir şekilde teknik cihaz kullanmadıkları, sadece 25 Nisan 2012 gecesi büyük sabit telsiz ile Kuzey Irak’taki örgüt karargahı ile irtibat kurarak görüşme yaptıkları ve telsiz görüşmesi yapan grubun yeri anında tespit edilince bölgeye operasyon düzenlendiği öğrenildi. PKK’lıların bu sığınağı Tunceli, Bingöl, Erzurum, Sivas ve Karadeniz Bölgesi’nin bağlı olduğu sözde Dersim eyaleti karargahı olarak kullandıkları belirtildi. PKK’lıların kaçarken, Kuzey Irak’taki yöneticileriyle irtibat kurdukları büyük telsizi de sığınakta bıraktıkları belirtildi. Valilik açıklaması şöyle:

“Tunceli İl Jandarma Komutanlığı’nca 26 Nisan 2012 günü Ovacık İlçesi’nin batısında gerçekleştirilen operasyonda PKK’lılar tarafından kullanılan 4 sığınak ve 1 malzeme deposunu ele geçirilmiştir. Ele geçirilen sığınaklardan biri 100 metrekare alana sahip olduğu tespit edilmiştir. Ele geçirilen sığınaklar içinde 1 büyük sabit telsiz, 2 el telsizi, 1 güneş enerjisi paneli, 1 gece görüş dürbünü, 2 gündüz görüş dürbünü, 1 televizyon, 1 uydu alıcısı, 2 radyo, 1 DVD okuyucusu, 2 kart okuyucu, 2 kaset, 25 kilogram patlayıcı yapımında kullanılan Amonyum Nitrat, 1 ampermetre, 1 cep telefonu bataryası ile birlikte bol miktarda gıda maddesi ve muhtelif giyim malzemesi ele geçirilmiştir.

Güvenlik güçleri bu sabah saatlerinde de Nazimiye ile Pülümür İlçesi’nin kırsal alanındaki kış sığınaklarından çıkarak, Tunceli kent merkezine yakın olan Pülümür Vadisi’ne gelen 20 kişilik PKK’lı grubun burada gizlendiklerini tespit etti. Bölgeye helikopterlerle özel eğitimli askerler indirilerek, geniş çaplı operasyon kapsamında Kobra helikopterler PKK’lıların bulunduğu alanları yoğun ateş altına alarak bombaladı. Kaçmaya çalışan PKK’lılarla zaman zaman sıcak temas sağlandığı ve silah seslerinin geldiği belirtildi. Ancak, çatışma olup- olmadığı konusunda henüz bilgi edinilemedi.

 

 

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz