banner

Rusya’ya peş peşe uyarılar! Kerç Boğazı’ndaki

Ana Sayfa » Ekonomi » Rusya’ya peş peşe uyarılar! Kerç Boğazı’ndaki
Paylaş
Tarih : 26 Kasım 2018 - 4:34

AB Komisyonu Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, “Rusya’ya Azak  Denizi’ndeki Kerç Boğazı’ndaki geçiş serbestisini yeniden tesis etmesi çağrısında  bulunuyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Taraflara itidal çağrısı yapılan açıklamada, Kerç Köprüsü’nün Rusya  tarafından Ukrayna’nın rızası dışında inşa edildiğine dikkat çekilerek köprünün  Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini de ihlal ettiği belirtildi.

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Azak  Denizi’ndeki Kerç Boğazı civarındaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz.  Ukraynalı yetkililerle de irtibat içindeyiz. İtidal ve gerginliği azaltma  çağrısında bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Lungescu, NATO’nun Ukrayna’nın egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve  karasuları içindeki seyrüsefer serbestisini güçlü bir şekilde desteklediğini  anımsatarak, “Rusya’ya, uluslararası hukuk uyarınca Azak Denizi’ndeki Ukrayna  limanlarına engelsiz erişim sağlaması çağrısını yapıyoruz.” açıklamasında  bulundu.

NATO liderlerinin temmuz ayında düzenlenen Brüksel Zirvesi’nde  Ukrayna’ya olan desteklerini yinelediklerini aktaran Lungescu, Rusya’nın Kırım,  Karadeniz ve Azak Denizi’ni askerileştirme çalışmalarının Ukrayna’nın  bağımsızlığını tehdit ettiğini kaydettiklerini hatırlattı.

Azak Denizi’nde Rus ve Ukrayna savaş gemilerinin karşı karşıya geldiği  belirtilmişti. Karasularına girdiği iddiasıyla Rusya’ya ait savaş gemileri  Ukrayna savaş gemilerine müdahalede bulunmuştu.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Azak Denizi’ndeki Kerç Boğazı  civarında, FSB’ye ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş  açıldığını ve iki kişinin yaralandığını duyurmuştu. Gemilerin Rus özel kuvvetler  tarafından ele geçirildiği açıklanmıştı.  Kaynak: Milliyet.com.tr

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz