banner

Şahin hakkında nihai karar: Cezai ehliyeti var

Ana Sayfa » Haberler » Şahin hakkında nihai karar: Cezai ehliyeti var
Paylaş
Tarih : 13 Ocak 2012 - 10:12

Adli Tıp Genel Kurulu, ikinci Ergenekon davası tutuklu sanığı emekli Özel Harekat Daire Başkan Vekili İbrahim Şahin’in, suçlamaları kapsayan tarihte cezai ehliyetinin bulunduğuna, ancak tam olmadığına karar verdi.

Bu kararla yargılama sonucunda İbrahim Şahin hüküm giymesi halinde hapis yatacak ancak cezasında belli bir oranda indirime gidilecek.

Adli Tıp Genel Kurulu, Ergenekon sanığı İbrahim Şahin’in, kendisine isnat edilen ‘silahlı terör örgütü kurma, yönetme, devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme ve hukuka aykırı gizli verileri temin etme’ suçlarını işlediği iddia edilen tarihte cezai ehliyetinin bulunduğuna ancak tam olmadığına karar verdi. Bu kararla yargılama sonucunda İbrahim Şahin hüküm giymesi halinde hapis yatacak ancak cezasında belli bir oranda indirime gidilecek.

Adli Tıp Genel Kurulu’nun verdiği bu karar nihai hüküm durumunda . Adli Tıp Genel Kurulu Başkanı Doç.Dr. Haluk İnce ile birlikte 42 uzmanın imzasını taşıyan 27 Ekim 2011 tarihli raporda, ” ‘Organik kişilik bozukluğu’ denilen akli arıza saptandığı, adli tahkikat dosyasının tetkikinde mezkur suçları işlediği sırada fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını idrak etme ve bu fiil ile ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneğini azaltacak boyuttaki adli arızanın etkisi altında olduğu anlaşıldığı, bu duruma göre İbrahim Şahin’in 7 Ocak 2009 tarihinde sanığı bulunduğu suçuna karşı cezai sorumluluğu tam olmadığı kararı oy birliğiyle mütalaa olunur.” ifadeleri kullanıldı.

Adli Tıp’ın gönderdiği bu rapor, Şahin hakkında düzenlenen 5. belge. Bundan önceki 4 raporda da Şahin’in cezai ehliyetinin olduğu ancak tam olmadığı vurgulanmıştı.

İbrahim Şahin’e -ceza alması durumunda- verilebilecek ceza ise TCK’nın 32. maddesinin ikinci fıkrasında şöyle düzenleniyor: “…..işlediği fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği azalmış olan kişiye; ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine 25 yıl, müebbet hapis cezası yerine 20 yıl hapis cezası verilir. Diğer hallerde verilecek ceza, altıda birden fazla olmamak üzere indirilebilir.”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz