banner

Sarkozy’den Erdoğan’a ‘soykırım’ mektubu

Ana Sayfa » Manşet » Sarkozy’den Erdoğan’a ‘soykırım’ mektubu
Paylaş
Tarih : 22 Ocak 2012 - 20:47

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Ermeni soykırımı iddialarının reddini suç sayan aysa tasarısı ile ilgili bir mektup gönderdi.

Nicolas Sarkozy, mektubunda, “Fransa, zenci köle ticaretindeki sorumluluğunu üstlenerek, Fransa Yahudilerinin veya işgal esnasında Fransa’ya yerleşen Yahudilerin toplama kamplarına gönderilemelerine Fransız devletinin katkısını tanıyarak, görevi olduğunu düşündüklerini, sıkıntı çekmeksizin yerine getirmiştir. Bizzat ben de 2007’de Cezayir topraklarındaki Konstantin’de, Cezayir’deki Fransız sömürgeciliğinden kaynaklanan sözün kifayetsiz kalacağı acıları ve sömürgeciliğin kör hoyratlığını resmi olarak dile getirdim.” ifadelerine yer verdi.

Yasa, Fransa vatandaşlarına uygulanacak

Tasarının Senato’da kabul edilmesinin Türkiye’de anlaşılmayabileceğinin bilincinde olduğunu kaydeden Sarkozy, “Her şeyden önce Fransa’da ve Fransa vatandaşlarına uygulanacak bu yasanın amacı, atalarının yaşadıkları gerçeklerin inkar edildiği duygusunu çok uzun bir süredir içlerinde taşıyan ulusal topluluğumuzun üyelerinin anılarını korumak ve onların yaklaşık 100 yıl önce açılmış yaralarını kapatmalarına yardımcı olmaktır. Bu yasa aynı zamanda, yaralanmış tüm hatıraların korunmasını da sağlayacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Diplomatik ilişkiler kesilmesin

Sarkozy, Erdoğan’a iki gün önce gönderdiği mektupta, Türkiye ile ilişkilere büyük önem verdiklerini ve diyaloğun devam ettirilmesi yönünde hareket etmeye tümüyle hazır olduğunu vurguladı. Mektuba “Sayın Başbakan, sizin gibi ben de ülkelerimizin tarih boyunca oluşturdukları ilişkilere çok büyük bir önem veriyorum ve ortak menfaatlerimizin karşılıklı anlayışında ilerlemek için diyaloğumuzu devam ettirmeyi arzu ediyorum.” ifadeleriyle başlayan Sarkozy, Fransa Ulusal Meclisi’nin 22 Aralık’ta söz konusu tasarıyı onayladığını hatırlattı.

PKK ile mücadelede işbirliği vurgusu

Sarkozy, Türkiye’nin ekonomik yaptırımlar uygulama tehdidine karşı, iki ülke arasındaki ticari bağlara dikkat çekerken, terör örgütü PKK ile ortak mücadeleyi de aynı cümlede zikretti. Sarkozy, şu ifadeleri kullandı: “Her iki tarafa da fayda sağlayan ve Dünya Ticaret Örgütü’nün ve Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki Gümrük Birliği anlaşmasının kuralları içinde yer alan ticari alışverişlerimizin ve yatırımlarımızın öneminden başka, PKK’ya karşı mücadelemizdeki işbirliğinin niteliği ve özellikle Ortadoğu’da olmak üzere krizlerin yönetimi konusundaki faaliyetlerimizin koordinasyonunun ortaya koyduğu katma değeri de kastediyorum. Aynı zamanda, Atlantik Paktı (NATO) çerçevesindeki ve Türkiye’nin 2015’te dönem başkanlığını yapmasını Cannes Zirvesi esnasında beraberce kararlaştırdığımız G20 bünyesindeki işbirliğimizin zenginliğini kastediyorum. Dost ve müttefik iki ülke arasında olması gerektiği şekilde mantığı üstün kılabilmemizi ve diyaloğumuzu korumayı temenni ediyorum. Fransa’nın bu yönde hareket etmeye tümüyle hazır olduğunu biliniz. En derin saygılarımın kabulünü dilerim.”

Cezayir’deki yaşananları ben dile getirdim

Hafıza çalışmalarının, trajik olaylar söz konusu olduğunda daima karmaşık ve acılı meseleler olduğuna değinene Nicolas Sarkozy, şöyle devam etti: “Fransa, zenci köle ticaretindeki sorumluluğunu üstlenerek, Fransa Yahudilerinin veya işgal esnasında Fransa’ya yerleşen Yahudilerin toplama kamplarına gönderilmelerine Fransız devletinin katkısını tanıyarak, görevi olduğunu düşündüklerini, sıkıntı çekmeksizin yerine getirmiştir. Bizzat ben de 2007’de Cezayir topraklarındaki Konstantin’de, Cezayir’deki Fransız sömürgeciliğinden kaynaklanan sözün kifayetsiz kalacağı acıları ve sömürgeciliğin kör hoyratlığını resmi olarak dile getirdim.”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz