banner

Savcı, Cem Uzan’a 18 yıl istedi

Ana Sayfa » Haberler » Savcı, Cem Uzan’a 18 yıl istedi
Paylaş
Tarih : 19 Ocak 2012 - 1:41

Savcı, Cem Uzan’ın ”nitelikli zimmet” suçundan 18 yıl hapisle cezalandırılmasını istedi.

İş adamı Cem Uzan, babası Kemal Uzan, kardeşleri Murat Hakan Uzan ve Ayşegül Uzan, amcaları Yavuz Uzan ve Bahattin Uzan’ın da aralarında bulunduğu 34 sanığın ”suç işlemek için örgüt kurmak ve bu örgüte üye olmak”, ”zimmet” ve ”dolandırıcılık” suçlarından yargılandığı davada görüşünü açıklayan savcı, Cem Uzan’ın ”nitelikli zimmet” suçundan 18 yıl hapisle cezalandırılmasını istedi.

İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, başka suçtan hükümlü sanıklar Tacettin Pak ve Bahattin Uzan ile 5 tutuksuz sanık katıldı.

Mahkeme Başkanı Ertuğrul Tokalakoğlu, sanıklar Yeşim Öztürk, Murat Hakan Uzan, Yavuz Uzan, Kemal Uzan ve Cem Uzan’ın yakalanmaları için yazılan müzekkereye cevap verilmediğini açıkladı.

Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Selamettin Celep, sanıklar Kemal Uzan, Yavuz Uzan ve Murat Hakan Uzan hakkındaki ”nitelikli zimmet” suçu ile ilgili kamu davasının ayrılmasını istedi.

Tüm sanıklar hakkındaki ”nitelikli dolandırıcılık” ve ”cürüm işlemek için teşekkül kurmak, yönetmek ve üye olmak” suçlarından açılan davanın zaman aşımının dolduğundan, ortadan kaldırılmasını talep eden savcı Celep, aralarında Melahat Uzan ve Ayşegül Uzan’nın da bulunduğu 12 sanık hakkında ”nitelikli zimmet” suçundan yeterli ve kesin delillerin bulunmadığından beraatlerine karar verilmesini istedi.

Sanık Cem Uzan’ın ”nitelikli zimmet” suçunu işlediğinden 18 yıl hapis cezası ile cezalandırılması yönünde mütalaa veren savcı Celep, 10 sanık hakkında da ”nitelikli zimmet” suçuna yardım ettiklerinden 9 yıl hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Savcı Celep, haklarında ”yurt dışına çıkış yasağı” bulunan, nitelikli zimmet suçunun sanıkları ile ilgili adli kontrol tedbirinin sürdürülmesini istedi.

Duruşmada söz alan sanık avukatları, mütalaaya karşı beyanda bulunmak üzere istediler.

Mahkeme heyeti, sanık ve avukatlarının mütalaaya karşı diyeceklerini hazırlamaları için süre vererek duruşmayı erteledi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Kemal Uzan, Yavuz Uzan, Murat Hakan Uzan ve Cem Uzan’ın, ”suç işlemek için örgüt kurmak”, ”nitelikli dolandırıcılık” suçlarından 9 ile 31’er yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

İddianamede, aynı kişilerin ”zimmet” suçundan ayrıca 21’er yıldan az olmamak üzere hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Ayşegül Uzan’ın da aralarında bulunduğu 21 sanığın, ”suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak” ve ”nitelikli dolandırıcılık” suçlarından 8 ila 28’er yıl arasında hapisle cezalandırılması talep edilen iddianamede, bu kişilerin de ”zimmet” suçundan 21’er yıldan az olmamak üzere hapis cezasına çarptırılmaları öngörülüyor.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz