Sivas’ta Afgan Polis Adaylarına Mezuniyet Töreni

Türkiye ile Afganistan arasındaki mutabakat çerçevesinde Sivas’ta 6 ay süreyle eğitim gören 491 Afgan polis adayı için mezuniyet töreni düzenlendi.

Mezuniyet törenine katılan İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş, “Buradan mezun olan polisler almış oldukları eğitim neticesinde ülkelerinde emniyet ve asayişin sağlanmasında önemli bir rol üsteneceklerdir.” dedi.

Afgan polis adaylarının Sivas Polis Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen törenine katılmak üzere kente gelen İçişleri Bakan Yardımcısı Güneş ve Afganistan İçişleri Bakanı Bismillah Kan Muhammedi, havaalanında kent protokolü tarafından karşılandı. Güneş ve beraberindekiler ilk olarak kent merkezinde Sivas Valiliği’ni ziyaret etti.

Bakan Yardımcısı Güneş ve beraberindekiler daha sonra Türkiye ile Afganistan arasında imzalanan mutabakat anlaşması çerçevesinde Birleşmiş Milletler, ABD ve Japonya’nın desteğiyle sürdürülen “Afgan Milli Polis Eğitimi ve Kapasite Geliştirilmesi Eğitim Programı” çerçevesinde eğitim gören 491 Afgan polis adayının eğitim gördüğü Sivas Polis Meslek Yüksekokulu’na geçti. Eğitim çalışmalarını tamamlayan Afgan polis adayları için polis okulu içindeki spor salonunda mezuniyet töreni düzenlendi.

“ÜLKEMİZ, DÜNAYADAKİ HUZUR VE BARIŞ İÇİN HER TÜRLÜ GAYRETİ GÖSTERMEKTEDİR”

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyanın ve tarihin bıraktığı mirasın kendilerine dünyaya daha geniş bir açıdan bakma, çevredeki ülkelerden uluslararası, sosyal kültürel ve güvenlik alanlarındaki ilişkileri azami ölçüde geliştirmeyi zorunlu kıldığını belirtenİçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş, konuşmasına şöyle devam etti:

“Dünyamızın küresel köy haline geldiği bir çağda insan hareketleri mümkün olduğu kadar kolaylaştırmak ve daha çok güvenli bir ortamda yaşamalarını sağlamak zorundayız. Bu bizim bölgesel ve küresel vizyonumuzun bir gereğidir. Bu bölgede yüzyıllara dayanan tarihsel birikimimiz içe kapanık ülkelerin sorunlarının derinleştiğini ortaya koymaktadır. Anlaşılmıştır ki bölgeleri huzur ve istikrar adası yapmadıkça ülkelerin kendi iç sorunlarını da azaltmanın çözmenin yolu bulunmamaktadır. Tarihten gelen sorumluluk duygusu ile hareket etmekte olan ülkemiz ve bakanlığımız geçmişte olduğu gibi bugünde baskı ve zulüm altında olan ülkelere ayrım gözetmeksizin yardım elini uzatmaktadır. Dünyada huzur ve barışın kalıcı hale gelmesi için elinden gelen her türlü gayreti göstermektedir”
 
“BURADAN MEZUN OLANLAR ÜLKELERİNDE ÖNEMLİ ROL ÜSTLENECEKLER”

Afganistan ile ilişkilerin yüzyıllar öncesine dayandığını kaydeden Güneş, Afgan devletini ilk tanıyan ülkenin Osmanlı Devleti olduğunu, aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti’ni tanıyan ilk ülkenin de Afganistan olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

“Afganistan tarihi kültürel ve siyasi olarak ülkemize en yakın kardeş ülkelerden birisidir. Ülkemiz Afganistan’ın tam bağımsız ve egemen bir ülke olarak barış içinde, huzur içinde olması için elinden gelen gayreti göstermektedir ve göstermeye de devam edecektir. Ayrıca uluslar arası alanda saygınlığını arttırmak için samimiyetle yine gayret göstermeye devam edecektir. Türkiye İle Afganistan arasındaki geçmişten gelen dostluk ve kardeşlik bağı çerçevesinde devam eden ilişkilerimiz her alanda artarak devam etmektedir. Genç Afgan polis amirlerinin 6 aylık eğitimlerini tamamlama vesilesiyle bu mutlu günde bir araya gelmiş bulunuyoruz. Söz konusu proje bugün somut bir örneğini görmemiz yaşamamız ve sonucunu almamız bakımından fevkalade önemlidir. İlk aşaması diyorum çünkü bu eğitimler bundan sonra da devam edecektir. Buradan mezun olan polisler almış oldukları eğitim neticesinde ülkelerinde emniyet ve asayişin sağlanmasında önemli bir rol üsteneceklerdir. Devletlerine ülkelerine insanlarına hizmet edeceklerdir. Bu projenin bundan sonrada aynı başarı ile devam etmesini diliyorum”
 
AFGAN BAKANDAN TEŞEKKÜR
Afganistan İçişleri Bakanı Bismillah Kan Muhammedi, ise polis adaylarının mezuniyeti için Türkiye’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek yetkililere teşekkür etti. Daha önce de ziyaret ettiği Sivas’tan ve burada verilen eğitimden etkilendiğini belirten konuk bakan mezun olan adaylara yönelik yaptığı konuşmada, “Sizlerin burada gördüğü eğitimler gerçekten çok mükemmel. Buradaki diğer eğitmenlerin yoğun çalışmaları ile eğitiminizi başarı ile bitirdiniz. Afganistan İçişleri Bakanlığı sizlerin değerli tecrübelerini kullanmayı planlıyor. Ben şuna inanıyorum sizin vatan sevginiz, güzel eğitiminiz, güzel giyiminiz ve tüm yetenekleriniz Afganistan polisini değiştirecektir. Ben yine buraya gelmeye çalışacağım. Bu güzel başarılı eğitiminizden dolayı sizleri kutlarım. Afganistan’ın en önemli şartlarının birisi Afganistan’ın emniyet güçlerinin güçlendirilmesidir.”dedi.

TÖREN UZADI, POLİS ADAYLARI RAHATSIZLANDI

Törende Sivas Polis Meslek Yüksek Okulu’ndaki 6 aylık eğitimi birinci olarak tamamlayan dönem birincisi Shamsudin Hinpoor’a diplomasını İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş verdi. Okulu birincilik ile bitiren Shamsudin Hinpoor mezuniyet kütüğüne plaket çaktı. 491 Afgan polisinin hep bir ağızdan ettikleri yemin ile tören sona erdi. Törenin uzaması nedeniyle rahatsızlanan bazı Afgan polis adaylarına salonda müdahale edildi. Tören sonrası Afganistan İçişleri Bakanı Bismillah Kan Muhammedi havayolu ile kentten ayrıldı. İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş ise belediye ve emniyet müdürlüğünü ziyaret etti.

SİVAS'TA AFGAN POLİS ADAYLARINA MEZUNİYET TÖRENİ

SİVAS'TA AFGAN POLİS ADAYLARINA MEZUNİYET TÖRENİ

Yayım tarihi
Haberler olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.