Türkmenlerden selam var

Suriye’de Esad güçleri, IŞİD ve YPG’ye karşı amansız mücadele veren Sultan Abdulhamid Tugayı Komutanı Ömer Abdullah, Türkiye’yi yakından ilgilendiren çok önemli açıklamalarda bulunarak Nevşehir halkına selam gönderdi.  Savaş Muhabiri-Gazeteci Aktivist Behçet Alkan’ı Bayır-Bucak’ta Türkmen Dağı’nda ağırlayan Abdullah, “bizim bir Allah’ımız bir de Türkiye’miz var” diye konuştu

1980’li yıllarda Türkiye’den kaçarak Suriye’ye sığınan ve 35 yıldır El-Muhaberat’la birlikte çalışan aslen Hatay Samandağ nüfusuna kayıtlı Mihraç Ural’ın yeni eylemler hazırlığında olabileceğini açıkladı.

ömer-badullahDHKP-C Suriye Sorumlusu Mihraç Ural’ın yanında Nusayri kökenli Türkiye vatandaşlarının da muhaliflere ve Türkmenlere karşı savaştığını söyleyen Ömer Abdullah, “Mersin, Hatay, Adana gibi şehirlerde yaşayan Nusayriler Suriye’ye kaçak yollarla geçerek Esad askerlerinden eğitim alıyorlar ve bize karşı tüm mücahidlere karşı savaşıyorlar. DHKP-C, TİKKO ve TKPML gibi hain örgüt sempatizanlarından oluşan onlarca terörist burada silahlanıyor ve zaman zaman kaçak olarak tekrar Türkiye’ye geçiyorlar. Silahlı ve eğitimli bu teröristler Türkiye’de her an eylem yapabilir bunun için Türkiye’mizin yetkililerini uyarıyoruz mutlaka yakın takip edilmeli” dedi.
Suriye’nin Lazkiye iline bağlı dağlık Bayır Bucak bölgesinde 70 Türkmen köyü bulunuyor.

Suriye’nin en zorlu cepheleri arasında gösterilen Bayırbucak’ta savaş sarp dağlar arasında sürüyor. Bölgenin en yüksek noktalarından Rabia’da  mücadele eden Sultan Abdulhamid Tugayı Komutanı “Buralar bize dede yadigârı, kimse bizi buradan sökemez. Tüm cephanemiz bittiğinde ise süngü ve yumruklarımızla dövüşerek burada şehadete ermek istiyoruz” dedi.

 
Nevşehir’den sık sık sıcak çatışmaların olduğu Halep, İdlib, Al-Bab ve Lazkiye kısalına giderek haberler yapan Savaş Muhabiri Behçet Alkan’a konuşan Türkmen Komutan Ömer Abdullah,  “Biz bu topraklarda Osmanlı’nın bakisiyiz. Buralar bize dedelerimizden emanet. Hiçbir güç bizi buradan sökemez’’ diyen komutan Ömer Abdullah halen ellerinde 39 köyün bulunduğunu ve imkânsızlıklar içerisinde mücadeleye devam ettiklerini söyledi.

 

 

 

 

32 yaşında olan ve iki kez ciddi biçimde yara alan Ömer Abdullah, son günlerde cephane ve erzak sıkıntısı yaşadıklarını, bu zor şartlarda Türkmenlerin yalnız bırakıldığını ifade etti:
“Türkiye’de Nevşehir bizim kolumuz elimiz oldu. Savaştan bittiğinde bile Nevşehir halkının bize yaptığı yardımları asla unutmayacağız. Tüm dağ köylerinde Nevşehir’in adını çocuk çomlek bile tanır oldu. Nevşehir’i zaman zaman ziyaret ediyoruz. Kendilerinden çok memnunuz inşallah Allah da Nevşehir halkından memnun olur.

 

 

 

 

Beş yıla yakın bir zamandır burada izzetimiz, dinimiz, istikbalimiz için savaş veriyoruz. Benimle birlikte tugayımızda savaşan onlarca mücahit var. Karşımızda ise nizami bir ordu bulunmakta. Cephe mesafeleri uzak olduğundan sadece ağır silahlar burada etkili olabiliyor. Tank, top ve her türden gelişmiş füzelere karşı bu şekilde karşı koymaya çalışıyoruz. Elbette bu şartlarda ciddi desteğe ihtiyacımız var. Ben Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun samimiyetinden hiçbir şüphe duymuyorum. Ancak bazı odaklar bu bölgelerle ilgili Sayın Erdoğan da, Davutoğlu’na da yalan raporlar sunuyor.   Karanlık bazı odakların Türkmenleri ve Suriye’de devam eden savaşı Türkiye aleyhine sabote etmeye çalıştıklarını düşünüyorum. Keşke gücümüz, imkânımız olsa da bu suistimalleri kendilerine izah edebilsek.” dedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.