banner

”Uludere’deki olayın tekrarından endişeliyim”

Ana Sayfa » Haberler » ”Uludere’deki olayın tekrarından endişeliyim”
Paylaş
Tarih : 23 Ocak 2012 - 10:32

Kürt siyasetçi İbrahim Güçlü, Uludere olayını alt kademelerde PKK ile ilişkisi olan kesimlerin yaptığını savundu.

Kürt siyasetçi İbrahim Güçlü, Uludere olayını alt kademelerde PKK ile ilişkisi olan kesimlerin yaptığını savundu. Bu olaydan çıkar umanların, yeniden bu tür eylemleri düzenleyebileceği endişesini taşıdığını ifade ederek, “Bu, çok büyük bir felakete yol açabilir.” dedi.

Kürt siyasetçi İbrahim Güçlü, 34 kişinin hayatını kaybettiği Uludere olayını alt kademelerde PKK ile ilişkisi olan kesimlerin yaptığını savundu. Bu çevrelerin yeniden bu tür eylemleri düzenleyebileceği endişesini taşıdığını söyleyen Güçlü, “Hem de bu sefer daha planlı, daha bilinçli, mühendisliğe dayalı bir proje ortaya konabilir. Bu da çok büyük bir felakete yol açabilir.” dedi. Kaçakçılık yapan köylülerin terörist diye vuruldukları Uludere faciasının iyi analiz edilmesini isteyen Güçlü, terör örgütünün olaydan duyduğu memnuniyete dikkat çekti. PKK’lıların telsiz konuşmalarında “10 karakol bassak bu kadar olumlu sonuç alamayacaktık.” sözlerini hatırlatan Güçlü, “Zaten oradaki insanların bir araçsallaştırılması var. PKK, Kürtleri özne olarak değil hep araç olarak görmüştür.” ifadelerini kullandı.

İbrahim Güçlü, 34 vatandaşın hayatını kaybettiği Uludere olayına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Olayda hükümetin kastı olduğuna ilişkin iddialara karşı çıkarak, PKK’yı işaret etti. Kastın ‘PKK ile ilişkisi olan kesimlerde’ aranması gerektiğini belirterek, “Eğer kasıt varsa, bunun daha altlarda, belki Genelkurmay düzeyinde değilse de alt kademelerde olduğu görülüyor. Bu kademe PKK ile ilişkisi olan kesimlerdir. Olayın iki merkezin çıkarlarına olduğunu çok rahat tespit edebiliyoruz.” dedi.

Kürt siyasetçi, olayın sorumlularının da kasıt olsun olmasın görevden alınıp ilan edilmesi gerektiğini vurguladı. AK Parti’de 60-70 civarında Kürt kökenli milletvekili bulunduğunu hatırlatan Güçlü, terörle mücadeleden sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın yanında bir de Kürt kökenli vekillerden birinin olması gerektiğini anlattı. “Uludere eyleminde çıkar umanların, yeniden bu tür eylemleri organize edeceği endişesini taşıyorum.” diyen Güçlü, şöyle devam etti: “Hem de bu sefer daha planlı, mühendisliğe dayalı bir projenin gelebileceğini düşünüyorum, bu çok büyük bir felakete yol açabilir. Bu konuyu iyi analiz edip sonuçlara varılması, yeni anayasada Kürtlerin kolektif hakları konusunda ne düşünüyorsa bunu ilan etmesi lazım. Kürtçe eğitim öğretim konusunda atılacak bir adım çok önemli ölçüde toplumun yaralarını saracaktır.”

12 EYLÜL İDDİANAMESİ FIRAT’IN ÖTESİNE GEÇMİYOR

İbrahim Güçlü, 12 Eylül iddianamesine de temas etti. 1980 darbesini hazırlayan en önemli aktörlerden birinin PKK olduğunu dile getiren Kürt siyasetçi, o dönem Siverek, Hilvan, Nusaybin ve Batman’da yaşananları hatırlattı. Maraş ve Çorum olaylarının, kanlı 1 Mayıs’ın 12 Eylül’e dava konusu yapıldığını, ancak bölgedekilerin yapılmadığını söyledi. 12 Eylül’de de Ergenekon ve diğer davalarda olduğu gibi Fırat’ın ötesine geçilmediğini ifade ederek, “Bu büyük bir eksiklik. Müdahillikle yeni tartışmaları gündeme getirecektir. 12 Eylül’ün mutlaka yargılanması gerekli. Bu toplumun temizlenmesi, hatta onun ötesinde düşündüğümüz yeni toplum tasarrufu, devletin yeniden yapılanması için çok önemlidir. Yoksa Kenan Evren’in çok kısa ömrü kalmış.” diye konuştu. Davaya hem hukukçu hem de mağdur biri olarak müdahil olacağını sözlerine ekledi.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz