banner

Üniversite Ve Sanayi İşbirliği İstenilen Kıvamda Gerçekleşmedi

Ana Sayfa » Haberler » Üniversite Ve Sanayi İşbirliği İstenilen Kıvamda Gerçekleşmedi
Paylaş
Tarih : 06 Ocak 2012 - 12:04

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Türkiye’de son 10 yıldır üniversite ve sanayi işbirliğinin çok söz edilen bir kavram olduğunu ancak bu işbirliğinin bir türlü istenilen kıvamda gerçekleşmediğini söyledi.

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Konukevi’nde düzenlenen toplantıda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Rektör Prof. Dr. Akan, üniversitede yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek, yeni açılan fakülteler ve yüksekokullar, öğrenci ve akademik personel sayısı ve akademik çalışmaları anlattı. Üniversite öğrencilerinin üniversiteyi ve bölümü seçerken istihdam noktasında çok dikkat ettiğini belirten Prof. Dr. Akan, “Biz burada profesyoneller, meslek sahipleri yetiştiriyoruz. Dolayısıyla bunları hem iyi yetiştirmemiz hem de özellikle istihdam edilebilir alanlara yoğunlaşmamız gerekiyor” dedi.

İş-Kur’un kayıtlarına bakıldığında sanayicinin meslek yüksekokulu ya da meslek okulu mezunu ara eleman aradığını söyleyen Prof. Dr. Akan, “Dışarıda 2.5-3 milyon işsiz var. Sebebi, sanayicinin aradığı ihtiyacı kimse karşılayamıyor. Yeşilyurt Demir Çelik Meslek Yüksekokulu gibi Organize Sanayi Bölgesi’nde güzel bir okulumuz var. Bu okulda özellikle teknik bölümler mevcut. Gerekirse oradaki sanayici gelsin, burada seminer versin; öğrencilerimize tecrübelerini anlatsın ve öğrencimiz de gitsin o sanayicinin fabrikasında atölyesinde stajını yapsın. Öğretim elemanlarımızla sanayicilerimiz el ele verip nasıl bir elemana ülkemizin ihtiyacı varsa birlikte yetiştirsinler. Bu nedenle, bence bu okul Türkiye içinde önemli bir örnek olacaktır” diye konuştu.

Türkiye’de son 10 yıldır çok sözü edilen üniversite ve sanayi işbirliğinin istenilen kıvamda gerçekleşmediğini belirten OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, “Bunun için Sanayi Bakanlığı, TÜBİTAK, DPT, üniversiteler, sanayi kuruluşları ellerinden geleni yapıyorlar ama yine tam bir işbirliği oluşamadı. Bunu kolaylaştıracak Teknoloji Geliştirme Merkezi’miz var. Bunun dışında, ileride Organize Sanayi Bölgesi’nde bir ofisi de bulunacak Üniversite-Sanayi-İş Dünyası İşbirliğini Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi’ni kurduk. Üniversite içindeki bu merkez sektörel bazda noktasal çalışmalar yapacak. Sektörle ilgili öğretim üyesi ve sanayici bir araya gelecek, neler yapabilirler bunu belirleyecek” dedi.

OMÜ REKTÖRÜ AKAN: ÜNİVERSİTE VE SANAYİ İŞBİRLİĞİ İSTENİLEN KIVAMDA GERÇEKLEŞMEDİ

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz