Yaş öncesinde zirve toplantısı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün başlayacak olan Yüksek Askeri Şura (YAŞ)toplantısında TSK’nın 2013-2014 komuta kademesi şekillenecek.
Erdoğan başkanlığında bugün başlayacak YAŞ toplantısına saatler kala, Ankara kulislerine çarpıcı bir iddia yansıdı. Erdoğan’ın Orgeneral Kalyoncu’nun Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanmasına soğuk baktığı ileri sürüldü.

toplatıJandarma Genel Komutanı Bekir Kalyoncu’nun 2006 tarihli bir belgede Karargâh Evleri yöneticileri arasında adının geçmesi ve PKK’nin çekilme sürecinde Jandarma faaliyet raporuna yazdığı, “Ülke bütünlüğünün parçalanmasına yönelik tehditlerin, içte ve dışta artan yoğunlukta güç kazanma çabası karşısında, iç güvenliğin sağlanması ve korunması öncelik kazanmıştır” ifadesinin hükümette rahatsızlık yarattığı ileri sürüldü.
Ancak Milliyet’e bilgi veren askeri kaynaklar, Kara Kuvvetleri Komutanlığı atamasında TSK teamüllerine uygun davranılacağını belirtti.

 

 
Bu Şura’da kuvvet komutanı olması durumunda 2015’te Genelkurmay Başkanlığı’na getirilecek Kalyoncu’nun kuvvet komutanı atanmaması halinde ise emekli edilmesi gerekiyor. Kalyoncu’nun emekli olması durumunda, Kara Kuvvetleri’ndeki atama zinciri kopacak. Bu durumda en kıdemli komutan olan EDOK Komutanı Orgeneral Yörük Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na getirilecek ve Genelkurmay Başkanı olmasının da önü açılacak.
Orgeneral Ataman’ın da 28 Şubat şüphelisi olması nedeniyle halen görev yaptığı ve en prestijli ordu komutanlığı olarak değerlendirilen 1. Ordu Komutanlığı’ndaki görevini sürdürmesi ya da Jandarma Genel Komutanlığı’na atanması olasılığı düşük görülüyor.

 

 

 
Salı günü Başbakanlık Resmi Konutu’nda bir araya gelen Özel ve Erdoğan dün de yine kısa süreli başbaşa görüştü. Özel, dün ayrıca Çankaya Köşkü’ne çıkarak Cumhurbaşkanı Gül’e de YAŞ süreci hakkında bilgi verdi. YAŞ üyeleri dün Genelkurmay Karargâhı’nda Özel tarafından verilen iftar yemeğinde de buluştu.
Zirvelerde TSK Personel Kanunu’nun “Kuvvet Komutanlığı’na atanan orgeneral-oramiraller 2 yıl bu görevde kalabilirler. Bu süre, Genelkurmay Başkanı’nın teklifi, Milli Savunma Bakanı’nın inhası, Başbakan’ın imzalayacağı ve Cumhurbaşkanı’nın onaylayacağı kararname ile bir yıl daha uzatılabilir. Görevdeki kalış sürelerinin tesbitinde, atanmış bulundukları yılın 30 Ağustos tarihi esas alınır” yönündeki 49. maddesinin (i) bendinin bu yıl uygulanabileceği ifade ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.