banner

Yeşil Kartlının Sorununa ‘Genelge’ İle Yanıt

Ana Sayfa » Cinsellik » Yeşil Kartlının Sorununa ‘Genelge’ İle Yanıt
Paylaş
Tarih : 06 Ocak 2012 - 12:05

SAĞLIK Bakanlığı yeşil kartlı hastalar konusunda genelge yayınlarken, yaşanan karmaşanın düzeltilmesi konusunda ise “Yeşil kartlı SGK’ya başvursun” ön…

Türkiye’de geliri asgari ücretin üçte birinden az olduğu için sağlık hizmetleri konusunda desteğe ihtiyaç duyan ve sayısı 9 milyon 320 bin civarında olan yeşil kartlıların bu kez de sevk zinciri konusunda ciddi sorunlar yaşadığı belirtildi. Sağlık Bakanlığı özellikle yeşil kartlıların mağdur olduğu uygulamalarla ilgili sessiz kalmadı ve şikayetlerin yoğun olduğunu 4 Ocak’ta yayınladığı genelgeyle duyurdu.

YEŞİL KARTLI HİZMET ALAMIYOR

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sosyal Güvencesi Olmayanlar Şube Müdürlüğü adına Prof. Dr. İrfan Şencan imzasıyla gönderilen 4 Ocak 2012 tarihli, “GSS’ye devredilen yeşil kart sahiplerinin yaşadıkları sorunlar” konulu genelge 81 ilin sağlık müdürlüklerine iletildi. Genelgede uygulamanın devreye girdiği 1 Ocak 2012’den itibaren yaşanan şikayetlere işaret edilerek, “Sağlık hizmeti sunucularında hak sahipliği sorgulamalarında yeşil kart kayıtlarına ulaşılamadığı için sağlık hizmeti alamadıkları bilgisi yoğun olarak Bakanlığımıza gelmektedir” denildi.

“SİSTEM HATASI” DEYİP HİZMET VERİLECEK

Bakanlık ayrıca Yeşil Kart Sağlık Cüzdanlarında geçerli vizesi olan yurttaşların hastanelere başvurularında yapılan ‘hak sahipliği sorgulamalarında’ provizyon alınamaması halinde Yeşil Kart Sağlık Cüzdanları’nda geçerli vizelerin olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiğini belirtti. Vize varsa Sağlık Uygulama Tebliği’ndeki ‘Medula sisteminden kaynaklanan nedenlerle provizyon alınamaması’ maddesi uygulanarak hizmet verileceğini de duyuran Bakanlık, daha sonra yeşil kartlının bilgilerinin kontrol edilmesi ve düzeltilmesi için Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yönlendirilmesini istedi.

SES: AYRIMCILIK YAPILIYOR

Bu açıklamayı yeterli bulmadıklarını, asıl konunun sevk zincirindeki sorun oluğunu vurgulayan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir Şube Denetim Kurulu Üyesi Ergün Demir, daha önce masrafları genel bütçeden karşılanan ancak 1 Ocak’tan itibaren SGK kapsamına alınan yeşil kartlılara ayrımcılık uygulandığını söyledi. Demir, GSS kapsamında Emekli Sandığı, Bağ-Kur, SSK gibi diğer sigortalılar için üniversite hastanelerinde sevk istenmediğini ancak yeşil kartlılardan sevk istendiğini kaydetti. Demir, “Yeşil kartlılardan neden sevk istenmektedir? Bu durum ayrımcılık ve ötekileştirme değil midir? Televizyonlara çıkıp “bütün vatandaşlar artık GSS’li. İsteyen istediği hastaneye gidebilir’ diyenler, reklamlar bitti mi? Hani eşitlik olacaktı? Yoksulsanız istediğiniz hastaneye gidemeyecek misiniz?” dedi.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

Mersin’deki vahşette tüyler ürperten detay
Mersin’deki vahşette tüyler ürperten detay

Kayıp ihbarıyla ortaya çıkan cinayetin ardından kardeşinin öldürülmesi olayına ilişkin açıklamalarda bulunan ağabey Cem Aslan, kardeşi

Ardışık Arama Sistemi’ kullanan 300 kişi tespit edildi
Ardışık Arama Sistemi’ kullanan 300 kişi tespit edildi

Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK)

Helikopter kazasıyla ilgili başsağlığı mesajı
Helikopter kazasıyla ilgili başsağlığı mesajı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İstanbul Sancaktepe’de askeri helikopterin düşmesi sonucu 4 askerimizin şehit olmasıyla ilgili başsağlığı mesajı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz