banner

Zorunlu tayin, Danıştay’lık oldu

Ana Sayfa » Haberler » Zorunlu tayin, Danıştay’lık oldu
Paylaş
Tarih : 27 Ocak 2012 - 13:31

Türk Sağlık-Sen, Atama ve Nakil Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle PDC (Personel Dağılım Cetveli ) fazlası personelin başka illere naklini öngören düzenlenenin iptali için Danıştay’a dava açtı.

Türk Sağlık Sen’den yapılan yazılı açıklamaya göre, dava dilekçesinde Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ilez “Personel dağılım cetvelinde (PDC) belirlenen sayının üzerinde personel çalışan hizmet birimlerinde görev yapan personel, unvan ve branşında ilde boşluk bulunmaması halinde Bakanlıkça 16’ncı maddedeki usul ve esaslar çerçevesinde başka illere atanabilir” hükmünün eklendiği hatırlatıldı. Söz konusu düzenlemenin hukuka aykırı olduğu vurgulanarak; hükmün Anayasa’nın 2. Maddesindeki hukuk devleti ilkesine, şeffaf idare ilkesine, sosyal devlet ilkesine, Anayasa’nın 41. Maddesindeki aile birliğinin korunması ilkesine aykırı olduğu ifade edildi. 

AİLE BÜTÜNLÜĞÜ YOK SAYILIYOR 
Dava dilekçesinde söz konusu düzenleme ile aile bütünlüğü kriterinin yok sayıldığı, sağlık, eğitim gibi mezkur yönetmeliğin özel durumları düzenleyen hükümlerinde kriter alınarak atama yapılmasının göz ardı edildiği kaydedildi. Dilekçede PDC fazlası personelin sadece valilik tarafından il içinde atamalarının yapılmasına izin verilirken söz konusu düzenleme ile bu hakkın bakanlıkça il dışına da yapılmasının sağlanmasının idareye çok geniş bir takdir hakkı kazandırdığına dikkat çekildi. Söz konusu nedenlerden dolayı düzenlemenin iptal edilmesi talep edildi. 

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

banner

BENZER HABERLER

FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar
FETÖ imamı Kemal Batmaz’ın ifadesine başvuracaklar

ABD’den gelen heyetin Ankara Adliyesi’nde video konferansla FETÖ imam Kemal Batmaz’ın ve bazı FETÖ üyelerinin

Müjde geldi! Yeni hak verildi…
Müjde geldi! Yeni hak verildi…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerinde,

Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi
Tarihinin İlk Kadın Belediye Başkan Adayını Mhp Gösterdi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimlerinde Nevşehir Belediye Başkan adayı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz